Skocz do zawartości

[skype] Instalacja Na X86_64


petherson

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm takie pytanie, bo w ogóle nie kumam o co lotto.

Chciałem zainstalować sobie skype. Na stronie producenta było takie coś:

[skype]
name=Skype Repository
baseurl=http://download.skype.com/linux/repos/fedora/updates/i586/ 
gpgkey=http://www.skype.com/products/skype/linux/rpm-public-key.asc

Myślę sobie nie ma ver 64bit to instalujemy 586 przez emul-linux. No więc zrobiłem nowe repo dla yum-a. No i wszystko byłoby ok gdyby było coś takiego jak emul-linux. Dostałem taką śmieszną listę pakietów

 skype                   i586       1.4.0.74-fc5     skype              11 M
Installing for dependencies:
lcms                    i386       1.16-3           fedora            172 k
lcms                    x86_64     1.16-3           fedora            173 k
libXaw                  i386       1.0.2-8.1        fedora            325 k
libXmu                  i386       1.0.3-1.fc7      fedora             63 k
libXpm                  i386       3.5.6-1          fedora             45 k
libmng                  x86_64     1.0.9-5.1        fedora            159 k
libmng                  i386       1.0.9-5.1        fedora            167 k
libsigc++20             i386       2.0.17-2         fedora             50 k
mesa-libGLU             i386       6.5.2-10.fc7     fedora            204 k
nas                     x86_64     1.9-2.fc7        updates           653 k
nas                     i386       1.9-2.fc7        updates           647 k
qt4                     x86_64     4.3.0-2.fc7      updates           1.9 M
qt4                     i386       4.3.0-2.fc7      updates           1.9 M
qt4-x11                 i386       4.3.0-2.fc7      updates           6.0 M
qt4-x11                 x86_64     4.3.0-2.fc7      updates           5.9 M

Czy jest to jakiś kawał? Ktoś się z Was już spotkał z takim instalowaniem pakietów? Pytam bo jestem nowym użytkownikiem F7 dlatego może gdzieś robie błąd. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmmmm, nie widzisz nic dziwnego, że "64bit" dystrybucja (o ile to naprawdę jest 64bit) zasysa mi paczki kompilowane pod I386? Po co mi takie paczki? No i po co w ogóle taka optymalizacja? Po powyższym przykładzie nie widzę sensu kupowania procesorów 64bitowych i instalowania takiego systemu. Równie dobrze mógłbym zainstalować F7 I386. A przecież nie o to tu chodzi żeby mieć bałagan i zapchany dysk np. dwoma różnymi kopiami biblioteki qt4. Dlatego wydaje mi się to dziwne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię odpowiedzieć dlaczego tak jest ale to jest normalne. I szczerze mówiąc na razie też nie widzę sensu kupowania takich procesorów, chociaż sam taki kupiłem. Dawno temu czytałem o strasznym przyroście wydajności w aplikacjach 64 bitowych ale teraz tego nie widzę. Może dlatego że nie ma jeszcze prawdziwych aplikacji które mogą to wykorzystać? a może to był marketing?

Wracając jednak do sedna to jest najzupełnie normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wydajnością to faktycznie masz rację, też nigdy nie widziałem ogromnej różnicy prędkości.

Ok, więc tak to jest rozwiązane pewnie z tymi pakietami, dlatego chciałem się dopytać. Jak dotąd używałem nieco innej dystrybucji i tam instalacja programów pod inną arch. rozwiązana była w nieco w inny sposób. Dlatego instalowanie libów pod I386 wydało mi się dziwne.

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

 

Piszę post pod postem żeby donowić nieco temat. Mianowicie, że jestem człowiekiem ciekawym i nie po to kupowałem procesor 64bitowy żeby mieć w połowie system złożony z paczek kompilowanych pod i386. Więc zdecydowałem się na doś odważny krok i wpisałem śmiało:

 yum erase *.i386

i już po 2 minutach mam system bez ani jednej paki i386.

Jak narazie po ponownym uruchomieniu jest ok, jedna rzecz jaka przestała działać to flash w firefoxie - zrobiony w/g opisu z tego forum. Narazie cała reszta działa. Zobaczymy jak dalej.....

 

Myślę, że można połączyć już te posty /Karlik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja po wywaleniu paczek i386 działa normalnie i nadaje się do pracy. Niestety w celu utrzymania kompatybilności z procesorami x86 instalowane są właśnie takie pakiety (i386 itd) Więc jeżeli chcemy sobie zainstalować już wspomnianego tutaj skype'a, to albo musimy instalować kupę zależności z wiadomą optymalizacją, albo użyć gotowych binarek static lub dynamic. Niestety, że jest to zamknięte oprogramowanie producent nie udostępnia kodu źródłowego, bo tak możnaby było sobie skompilować.

 

Więc rozwiązania są 3:

- instalujemy wszystko i nie przejmujemy się co mamy w kompie ( nie wpływa na wydajność, tylko co najwyżej na ilość wolnego miejsca na dysku)

- trzymamy się naszej architektury nie instalując nic innego niż x86_64 (nie pobawimy się wtedy wine/skype/itp..)

- kompilujemy sami wszysto czego nie jesteśmy w stanie zainstalować z paczek bo nie ma paczek dla naszego procesora (na dobrą sparwę lepiej jest wtedy użyć np. gentoo).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...