Skocz do zawartości

Dreamlinux Kontra Fedora 7


DAREK WL.

Rekomendowane odpowiedzi

Na płytkach dvd dołaczonych do najnowszego LINUX+ jest najnowsza fedorka i najnowszy dream-linux :rolleyes: Zainstalowałem oba systemy obok siebie i moge napisać kilka zdań wniosków jakie nasuwaja sie po porównaniu obydwu dystrybucji

Dreamlinux zawiera w sobie srodowisko XFCE, jego instalacja na dysk trwa 10 minut [u mnie] Instalator dreamlinuxa miesci siue w 1 okienku :lol:

Instalator fedory tez jest prosty i nie sprawia problemów.

Dreamlinux umiescił sam automatycznie fedore naswoim bootloaderze.

Gdybym instalował fedore po dreamie juz tak dobrze by nie było <_<

Dreamlinux ma jadro 2.6.18-kanotix1 korzysta z repo "debian-stable"

Partycja windowsowa jest w dreamie widoczna od poczatku a tryb zapisu na niej uruchamiamy z menu . Wtyczki flash i java mamy w dreamie od razu ,

W fedorce trza doinstalowac . Kodeki win32 i inne też w dreamie sa standardowo.

Jest w dreamie taki 'easy-install' przy pomocy którego szybko doinstalujemy stery nvidii , ati , google earth , skype , picassa injeszcze kilka znanych programów. I tu wazny szczegół ; przy instalacji sterów nvidii z repozytoriów nie zmienia sie jadro :) Dlka mnie to duza zaleta poniewaz na jadrze 2.6.22 nie chce działac moja karta telewizyjna KWORLD. A teraz troche dziegciu ; aby ustawic polskie znaki w klawiaturze nie wystarczy wybrac kraj/jezyk/klawiatura na polski , trzeba jeszcze pogrzebac w plikach konfiguracyjnych i w ustawieniach autostaru sesji ustawic

setxkbmap pl
Również we inych miejscach w dreamlinuksie ujawniasja sie różne niedoróbki. Dreamlinux to dystrybucja brazylijskaa wiadomo; jaki kraj taki i (_linuks_ → Linux) ORT . Czyli ; fantazja twórców dreamlinuksa jest na wysikim poziomie za to ze starannoscia wykonania jest juz znacznie słabiej <_< Fedora jest staranniej dopracowana w szczegółach , nie ma w niej poroblemów z spolszczeniem czy układem klawiatury.

Wniosek ; wg mnie fedora jest dystrybucja dla bardziej zaawansowanych uzytkowników linuksa którzy maja pojecie np o tworzeniu oprogramowania dla X.

Dreamlinuks popimo swoich niedoróbek jest lepszy do zastosowac typowo domowych ; internet , filmy , muzyka , programy tv satelitarnej i naziemnej .

Ciekaw jestem opinii innych forumowiczów ktrórzy mieli styczność z najowszym dreamlinuksem i najnowsza fedora który system uwazaja za lepszy :?:

Jesli ktos nie lubi xfce poprzez synaptic doinstalowywuje kde :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ze nie na temat ale na 2.6.22 mi karta TV KWORLD smiga rewelacyjnie:) Nie mialem stycznosci z ta dystrybucja c podales, ale podoba mi sie to z brakiem zmian kernela przy instalacji nvidi, bo w fedorze to juz mnie do nerwicy doprowadza,bo chce wgrac swoje jadro (bo fedora 7 ma zwalone jadro i to jej kolejny wielki minus) a nie moge przez zaleznoscia z nvidia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek ; wg mnie fedora jest dystrybucja dla bardziej zaawansowanych uzytkowników linuksa którzy maja pojecie np o tworzeniu oprogramowania dla X.

 

Nie jestem programistą i jakoś wątpię bym kiedykolwiek nim został i jakoś mi to nie przeszkadza w używaniu Fedory. Moim zdaniem system jak system trzeba po prostu trochę myśleć bo inaczej tak jak mój sąsiad będzie się potrzebowało regularnej comiesięcznej pomocy w przeinstalowywaniu Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fedora jest idealna tylko do programistów to mogę się sprzeczać, bo z programowaniem styczność mam dosyć rzadko, a fedory używam ;)

Jak dla mnie bardzo dobry system, fakt że kodeki mplayera xmms i inny soft trzeba doinstalować, ale to niewielki problem.

Sprzęt jaki posiadam obsługuje wyśmienicie. No i- od razu posiada KDE, co jest ważne dla mnie, bo jestem maniakiem dostosowywania całego systemu pod własne widzimisię, ma ładnie wyglądać i koniec :P

XFCE po wielu kombinacjach też wygląda nieźle, nawet jest funkcjonalne... Ale jakoś KDE bardziej podchodzi.

Mam pytanie- instalator w dreamie jest prosty, ok. Tylko pytanie mam- jak chcemy zainstalowac dowolną aplikację to ciągnie z płyty czy z netu?

Mam potrzebę postawienia (_linuxa_ → Linuksa) ORT na sprzęcie niepodpiętym do sieci, i wypadałoby żeby wszystko grało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec wyjasniam ; Dreamlinux miesci sie na płytce cd i instaluje sie to co jest na płytce bez dodawania pakietów z netu juz podczas instalacji .

Juz przy 1 starcie zaiunstalowanego dreama dajesz APT-GET UPDATE a potem poprzez synaptic doinstalowywujesz co uważasz np KDE , kadu , kaffeine , kdetv , tvtime , gnomeradio . Jest tam takie cos jak "easy-install" przy pomocy którego doinstalujesz kilka znanych programów i np stery nvidii lub ati :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...