Skocz do zawartości

K3b i SCSI


Darckar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak dodac emulacjje SCSI dla nagrywarki w K3b ? Szukalem w necie i ponoc trzeba zrobic zapis w @grub.conf i wstawic tam ide-scsi - moj plik wyglada tak:

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that

#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.

#          root (hd0,4)

#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda5

#          initrd /boot/initrd-version.img

#boot=/dev/hda

default=1

timeout=10

splashimage=(hd0,4)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Fedora Core (2.4.22-1.2115.nptl)

       root (hd0,4)

       kernel /boot/vmlinuz-2.4.22-1.2115.nptl ro root=LABEL=/ hdc=ide-scsi rhgb

       initrd /boot/initrd-2.4.22-1.2115.nptl.img

title DOS

       rootnoverify (hd0,0)

       chainloader +1

 

A k3b cisgle krzyczy ze nie mam wlaczonej emulacjii... co jest zle ?

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby rozwiazalem problem nagrywarka byla jako uzaczenie hdb, wiec dodalem obok wpisu hdc=ide-scsi nastepny hdb=ide-scsi i myslalem ze bedzie dobrze .......... bylo ......... napedy ktore mialem na poczatku czyli cdrom - to bylo DVD zamienilo sie z cdrom1-nagrywaraka.

Spalilem dwie plytki, k3b generuje mi blad zawsze pod koniec przegrywania.....

 

A na dodatek ani dvd a ni nagrywarka nie automontuja sie przy starcie systemu jesli jest plytka w nich i nie moge zadnego z nich zamontowac bo albo wywala blad ze brak medum albo ze:

 

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/cdrom,

      or too many mounted file systems

 

co sie dzieje ? Poradzcie

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Tak na moje oko, to lepiej by było, gdybyś dał nagrywarkę na drugi kontroler, bo najprawdopodobniej spowalniasz sobie dysk twardy. CD-RW podłącz jako secondary master (/dev/hdc), a DVD jako secondary slave (/dev/hdd).

 

Emulacja scsi dla DVD jest Ci niepotrzebna, więc ją wyłącz (jeśli nic nie będziesz zmieniał to wywal wpis hdc=ide=scsi, a jeśli będziesz przepinał nagrywarkę - to hdb=ide-scsi).

 

Jeśli chodzi o te błędy przy nagrywaniu, to nie mam za bardzo pojęcia :cry: Spróbuj nagrać coś innym programem, np. przy użyciu xcdroast. Proponuję sciągnąć (_rpma_ → RPM-a) ORT za strony projektu (http://xcdroast.sourceforge.net/RPMS/a15/fedora-1/), bo ten w Fedorze jest jakiś stary i ma wyłączoną opcję non-root mode. Jeśli w innych programach też nie będzie działać Ci nagrywanie, to się poddaję :evil:

 

Błędy przy montowaniu... Hmm... Może symlink /dev/cdrom nie wskazuje na poprawne urządzenie. Po dodaniu emulacji scsi nagrywarka i DVD powinny być widoczne w systemie jaki /dev/scd0 i /dev/scd1 (ewentualnie /dev/sr0 i /dev/sr1 - nie pamiętam, bo używam kernela 2.6, a tam nie potrzeba emulacji). Być może miałeś wyłączone kudzu i symlinki się nie poprawiły (?)

Ciężko jest mi w tej chwili coś powiedzieć, co jest nie tak. Spróbuj zamontować tak:

 

mount -t iso9660 /dev/scd0 /mnt/cdrom

 

Tyle, że nie wiem, czy u Ciebie /dev/scd0 to CD-RW czy DVD, więc musisz samemu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darckar słuchaj, z tego co wiem K3b chodzi o to że nie uzywasz emulacji na oba cd-romy ... (all devices ...) -- mogę się mylić ...

czy to jest coś takiego:

IPB Image

 

Jeżeli masz 2 napędy CDROM to emulacji używasz tylko do nagrywarki ...

 

ja mam np. tak

 

nagrywara - hdc - widoczna w systemie jako scd0

dvd - hdd - widoczny w systemie jako hdd

 

i tu nie mam żadnego błędu (tak mi się przynajmniej wudaje ;) ) ... (olałem ten komunikat bo emulacja potrzebna jest przecież na cdrw a nie dvd :P)

 

Przy takiej konfiguracji mam w 'grubasie' poprostu wpis:

kernel /boot/vmlinuz-2.4.22-1.2166.nptl ro root=LABEL=/ [b]hdc=ide-scsi[/b] rhgb

 

i z tego co mi wiadomo, wszystko jest oki ...

(możesz ewentualnie zastosować ewentualnie umulacje dla drugiego napędu, ale moim zdaniem to bezsensu :P )

 

===

co do Twoich błędów,,,

tu taka mała ciekawostka (jakbyś nie nadktął się nigdy na to ;):

świeżutkie wersje K3B ... + adres do repozytorium

 

---

nie wiem czy to Cię uspokoiło ale ja mam tak samo i zaznaczyłem:

"Don`t show again" ... i jest oki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi poradzicie na coś takiego?

[root@kurak lszk]# apt-get install k3b

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

The following NEW packages will be installed:

  k3b (0.10.3-0.lvn.2.1)

0 upgraded, 1 newly installed, 0 removed and 0 not upgraded.

Need to get 2493kB of archives.

After unpacking 6649kB of additional disk space will be used.

Get:1 http://rpm.livna.org fedora/1/i386/testing k3b 0:0.10.3-0.lvn.2.1 [2493kB]

Fetched 2493kB in 59s (41,7kB/s)

warning: /var/cache/apt/archives/k3b_0%3a0.10.3-0.lvn.2.1_i38

6.rpm: V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec

Committing changes...

Preparing...                ########################################### [100%]

       file /usr/share/mimelnk/application/x-cue.desktop from install of k3b-0.10.3-0.lvn.2.1 conflicts with file from package kdelibs-3.2.0-0.1

       file /usr/share/mimelnk/application/x-iso.desktop from install of k3b-0.10.3-0.lvn.2.1 conflicts with file from package kdelibs-3.2.0-0.1

E: Error while running transaction

[root@kurak lszk]#

 

Ten sam błąd

V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec

miałem przy instalacji javy. I jakoś nie udało mi się dojść, za co on odpowiada. A java dalej nie chodzi :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi poradzicie [...] A java dalej nie chodzi :x

 

Dot. K3B -->Dopisz do apta adres z powyższego mojego postu (masz tam nawet możliwości wyboru architektury procka). I zasij stamtąd ą a nie będziesz miał problemów (przynajmniej u mnie tak było).

 

Dot. Javy --> A jave to już zrób najlepiej ręcznie. Ściągnij np. tą:

ftp://ftp.gwdg.de/pub/languages/java/linu...i586-gcc3.2.bin

(możesz oczywiście spróbować nowszej z http://blackdown.org/java-linux.html ale nie koniecznie....)

 

A potem już jak w dokumentacji ....

 

*nadanie plkowi uprawnień

*instalacja w systmie

*export scieżki

itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thx. Też wyskoczył błąd, ale wszystko się good zainstalowało :D Jednak mam kolejne pytania-problemy:

1. znalazłem opcje do kopiowania płyt, tworzenia nowej cdr i audio, czyszczenia cdrw, jednak gdzie się tworzy (nagrywa) nowe cdrw. Bo nie zauważyłej opcji creat cdrw, ani podobnej.

2. przy pierwszym uruchomieniu podawało się maksymalną prędkość nagrywania. Gdzie można je teraz zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thx. Też wyskoczył błąd, ale wszystko się good zainstalowało :D Jednak mam kolejne pytania-problemy:

1. znalazłem opcje do kopiowania płyt, tworzenia nowej cdr i audio, czyszczenia cdrw, jednak gdzie się tworzy (nagrywa) nowe cdrw. Bo nie zauważyłej opcji creat cdrw, ani podobnej.

2. przy pierwszym uruchomieniu podawało się maksymalną prędkość nagrywania. Gdzie można je teraz zmienić?

 

ad.1

nie bardzo rozumiem ... a to się nie robi noramlnie jak dla zwykłego CD?? dawno co prawda nie korzystałem cdrw ale nie przypominam sobie żeby był tu potrzebna specjalna opcja :roll:

 

 

ad.2

robisz projekt następnie BURN (prawy dolny róg ;) ) wyskakuję Ci okno gdzie możesz ustawić dodatkowe opcje projektu ... w pierwszej zakładce tego okna nagrywanie masz urządzenie nagrywające a zaraz obok szybkość domyślnie auto ale jak na nie klikniesz ......... :)

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam błąd
V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec

miałem przy instalacji javy. I jakoś nie udało mi się dojść, za co on odpowiada. A java dalej nie chodzi :x

Musisz zainstalować odpowiedni klucz GPG. Na stronie http://rpm.livna.org/ jest to opisane. Ściągasz z ich strony dany klucz i w konsoli wpisujesz:

rpm --import /sciezka/do/klucza_GPG

Tak samo trzeba postępować w przypadku korzystania z innych repozytoriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam błąd
V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec

miałem przy instalacji javy. I jakoś nie udało mi się dojść, za co on odpowiada. A java dalej nie chodzi :x

Musisz zainstalować odpowiedni klucz GPG. Na stronie http://rpm.livna.org/ jest to opisane. Ściągasz z ich strony dany klucz i w konsoli wpisujesz:

rpm --import /sciezka/do/klucza_GPG

Tak samo trzeba postępować w przypadku korzystania z innych repozytoriów.

 

ja odsyłam również do najlepszego serwisu w necie ----> http://fedoranews.org :mrgreen:

 

a w tym konkretnym przypadku np. tu ---> http://fedoranews.org/ghenry/apt/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1

nie bardzo rozumiem ... a to się nie robi noramlnie jak dla zwykłego CD?? dawno co prawda nie korzystałem cdrw ale nie przypominam sobie żeby był tu potrzebna specjalna opcja :roll:

 

No i znów miałeś racje :D Hehe; cdrw nagrana-victory :!: :)

Thx i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1

nie bardzo rozumiem ... a to się nie robi noramlnie jak dla zwykłego CD?? dawno co prawda nie korzystałem cdrw ale nie przypominam sobie żeby był tu potrzebna specjalna opcja :roll:

 

No i znów miałeś racje :D Hehe; cdrw nagrana-victory :!: :)

Thx i pozdrawiam.

 

cieszym się, że się udało :mrgreen:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem ... a to się nie robi noramlnie jak dla zwykłego CD??

 

:oops: :oops: Tu się muszę wytłumaczyć. W necie szukałem info o k3b i przy okazji znalazłem screen, na których były 2 ikony k3b podpisane odpowiednio: cd-r oraz cd-rw. Stąd moje pytanie, gdyż to mnie troche zmyliło. Przeca nawet w nero nie ma na to 2-ch osobnych opcji :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...