Skocz do zawartości

Minimalna Instalacja


HAL9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po 4 miesiącach od zakupu dysku wreszcie go podłączyłem i zainstalowałem f8 z livecd ale jak się okazuje chytry traci 2x. Nie chciałem ściagać normalnego obrazu ponieważ wydawał mi się zbyt duży ale ten instalator z livecd jest niestety zbyt zautomatyzowany i nie daje nad niczym kontroli.

I teraz pojawia się pytanie: który obraz należy pobrać aby mieć jakieś bardziej zaawansowane opcje podczas instalacji? Chcę zainstalować rzeczy podstawowe, niezbędne do uruchomienia komputera (najlepiej z ftp) a resztę doinstalować przez jakiegoś menadżera oprogramowania. W zamierzchłych czasach było coś takiego jak minimal iso czy coś takiego a teraz tego nie widzę. Czy to boot.iso da mi taką możliwość? ( http://ftp.wsisiz.edu.pl/pub/linux/fedora/...6_64/os/images/ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* jeśli jest to kwestia tylko programów, to po prostu usuń to co ci nie potrzebne, to nie windows i możesz to przecież potraktować jak klocki lego.

* obraz boot.iso to po prostu minimalny obraz do rozpoczęcia instalacji. Jednak nic tam prawie nie ma i pierwsze o co spyta to czy ma ściągnąć instalator w wersji tekstowej czy graficznej, dlatego polecam ściągnąć wersję Fedora-8-x86_64-rescuecd.iso, która posiada już instalator i nadaje się do takiej instalacji. Dodam tylko, że taka instalacja potrafi się przerwać ponieważ "wystąpił wyjątek" (zależności między pakietami), chyba ze 4 razy startowałem. Potrzebne jest źródło instalacji w takim wypadku , czyli serwer (np. ftp.wsisiz.edu.pl) i ścieżka /pub/linux/fedora/releases/8/Fedora/x86_64/os/ (chyba może się różnic w zależności od serwera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dzięki za odpowiedź.

Nie jest to nawet kwestia oprogramowania linuksa używałem już dość długo ale z tych 10 minut spędzonych na tym systemie nie doszedłem do tego gdzie to sie zainstalowało. W tym livecd stworzyłem sobie parę partycji cfdisk'iem i zostało trochę wolnego miejsca nieprzydzielonego to chyba tam się to zainstalowało ponieważ na tych już poprzednio istniejących partycjach jest 100% wolnego miejsca a w czasie instalacji nie zostałem zapytany o punkty montowania czegokolwiek.

Tak że jak dotąd jest totalny bałagan zarówno z dyskami jak i programami.

Zabieram się więc za ściaganie tego rescuecd.

Tak dodatkowo jakie systemy plików obsługuje ta fedora ponieważ narzędzia dołaczone do tego livecd pozwalały wybrać tylko ext3 z tego co kojarzę (oczywiście jeżeli chodzi o te typowo linuksowe fs).

Z tego co tam kiedyś czytałem aby użyć reiserfs trzeba wyłączyć selinux.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy plików obsługuje wszelakie, ale trzeba to podać jako parametry kernela przy starcie instalacji:

 

vmlinuz ... cośtam cośtam... xfs jfs reiserfs

 

pozwoli Ci wybrać co trzeba. SELinux zostanie automatycznie wyłączony, bo o ile nie bredzę, nie współpracuje z żadnym z trzech fs'ów które podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy plików obsługuje wszelakie, ale trzeba to podać jako parametry kernela przy starcie instalacji:

 

vmlinuz ... cośtam cośtam... xfs jfs reiserfs

 

pozwoli Ci wybrać co trzeba. SELinux zostanie automatycznie wyłączony, bo o ile nie bredzę, nie współpracuje z żadnym z trzech fs'ów które podałem.

 

No prawie dobrze bo SElinux współpracuje z xfs i reiserfs ale tylko przy polityce "seedit" a przy "targeted" partycje xfs i reiserfs są montowane w trybie tylko do odczytu, z jfs pewnie jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny!

Ostatnie i decydujace pytanie.

Jak w tym rescuecd dostać się do jakiejś powłoki aby zmienić mac address karty sieciowej? (o ile to w ogóle wykonalne gdyż przejrzałem wszystkie konsole i nigdzie nie ma bash'a lub czegoś podobnego)

Ponieważ konfiguracja na bramce dotyczy mojego starego komputera i innym adresem fizycznym mojej karty sieciowej.

Edit:

Dobra poszełem nawet do dostawcy internetu i zmienilem ten mac address ale jak juz powyzej wspomniano wystapil wyjatek miedzy zaleznosciami podczas instalacji wiec ten system przerasta moja cierpliwosc.

Poleci ktos jakis inny poza windowsem i ubuntu dobrze przygotowany na x64 system, ktory sie zainstaluje bez sciagania kilku gb danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...