Skocz do zawartości

Swap


bziumik

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki rozmiar swap byłby najbardziej odpowiedni przy 3 GB RAM. Dwukrotna wielkość to chyba przesada. W innych postach była uwaga, że trochę większa (przy 512 MB). Ale ile ma mieć przy 3 GB?. HDD ma 15 GB.

 

Uzupełnienie z dnia 22.10.2004:

Chcę zainstalować FC 2 lub może już FC 3.

Jest to serwer Compaq proliant DL360 (rack), więc nie mam zbyt wielkiego pola manewru co do dysków (koszty wymiany na większe), obecna pamięć RAM to 1GB, a jak dają dodatkową pamięć 2 GB za darmo (w sumie będzie 3)to chyba trzeba brać.

Ma na tym chodzić głównie poczta, www i ftp. Gdybym to robił na innym sprzęcie to HDD do 10GB by wystarczyło. Firma nie jest duża. Chcę tak zaplanować instalację, aby po rozszerzeniu pamięci nie mieć problemów z serwerem poczty (najważniejsza sprawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, to przy tej ilości pamięci nie ma potrzeby zakładania swapa. Ale tylko teoretycznie. Jakiś uczony praktyk linuksowy wyjaśniał niedawno na którejś grupie usenetowej dlaczego jednak warto założyć swap (256 do 512 MB). Argumenty były na tyle logiczne i przekonujące, że nawet taki amator jak ja, przekonał sie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wuja mozesz przytoczyc te logiczne wywody tego praktyka??

Jak znajdę chwilę czasu, to poszukam - chyba na którejś grupie usenetowej n.t linuksa. Gorzej jak byl jakis odsyłacz. Moze mi sie przyśnią jakieś słowa kluczowe ;)

 

/edit/

Niestety, moja pamięć jest do d.....

Szukając znalazłem jednak coś na ten temat

Edytowane przez wuja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za powyższe informacje.

 

Sprawdzałem w innych miejscach i moje przemyślenia są takie :

1. Swap musi być

2. Przy takim RAM-ie (1-3GB), 512 MB ram -swap wystarczy (główne zastosowanie- poczta elektroniczna)

Zobaczę przy instalacji czy to przejdzie. Nie mam pewności czy FC2 przyjmie swap o rozmiarze 2x mniejszym niż RAM.

Nie robię paniki, że już się wszystko wali i potrzebuję pomocy natychmiast. Jeśli więc ktoś ma inne doświadczenia i przyśle informacje później będę wdzięczny za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie pamietam czy u mnie sie plul , ale u mnie jest 320MB RAMu , a swap ma 297MB (tak sie zlozylo ;) , ale zawsze jest go mniej niz RAMu) - nie zauwazylem nawet zeby kiedys go system uzywal , ale moze sie nie znam .

Inna sprawa ze na desktopie (znowu tym samym) , ale na gentoo jak sie bawilem to kiedys zapomnialem wlaczyc swapa (jaka wpadka lol) i nie zauwazylem roznicy (widac musi byc ten swap (swamp ;) ) - zrobisz jak uwazasz , poza tym ty swiadczysz innym uslugi i oni ma ciebie licza , a jak mnie sie cos zwali to psiocze na siebie i malo spie ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko 512 mb ramu a swap 256 mb i jakos chodzi i nie przypominam sobie aby kiedykolwiek pod FC2 byl wykorzytywany swap co innego pod mandrakem on to zawsze sobie wzial ze 20 mb swapu

a nawiasem mowiac komp chodzi 24h/7d a w tle mldonkey i boinc no i oczywiscie od czasu do czasu uruchamiam x i kde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...