Skocz do zawartości

Sterowniki Nvidia Kmod/akmod


turambar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie przesiadłem się z Ubuntu na Fedore i mam pytanie odnoście sterowników do karty graficznej. Mianowicie w Ubuntu używałem sterowników binarnych ze strony nvidii. W Fedorze chcę zainstalować sterowniki z repozytorium RPM Fusion. I tu pojawia się pytanie. Którą wersję sterowników powinienem zainstalować kmod, akmod czy może "nie modowane" i czym właściwie "mody" różnią się od zwykłych sterowników i między sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku. "mod" w nazwie sterownika nie oznacza żadnej modyfikacji, czy modu, a po prostu ang. module, czyli moduł a przedrostek "k" oznacza kernel, więc to wszystko to nic innego jak określenie modułu jądra

 

Teraz wyjaśnijmy różnicę między "kmod", a "akmod".

 

Kmod są sterownikami skompilowanymi pod konkretną kompilację jądra. Jak wiesz, lub nie Kernel Linuksa nie posiada stabilnego ABI co wiąże się z koniecznością kompilacji modułu jądra dla każdej wersji jądra oddzielnie. Pakiet z przedrostkiem "kmod" dostarcza już skompilowany sterownik, odpowiedni dla wersji jądra.

 

Sterowniki "akmod" działają trochę inaczej. Nie są to już gotowe binarne sterowniki, działają podobnie jak mechanizm dkms. Sterowniki te przy zmianie jądra same skompilują się dla nowej wersji jądra przy starcie systemu. Są przydatne, gdy używasz niedystrybucyjnego jądra (np. lubisz kompilować swoje jądra ;-)), lub korzystasz z Rawhide - niestabilnej gałęzi Fedory, dla której sterowników w RPMFusion czasem nie ma na czas. Sterowniki Akmod niosą za sobą konieczność posiadania w systemie podstawowych narzędzi developerskich Uniksa (make, gcc, itp.) oraz headerów jądra. Sterowniki kmod powinny w zupełności wystarczyć, jeżeli używasz pakietów dystrybucyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...