Skocz do zawartości

Magazyn Pakietów W Fedorze, Czyli Gdzie Magazynują Się Paczki.


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niestety nie mam przed oczyma Fedory, bo padła na maszynie wirtualnej :-) Analogicznie jednak trafiłem do tego folderu (był gdzieś w /var/yum). W Debianie ładnie po ściągnięciu paczek, składowały się one w /var/cache/apt/archives. Wystarczyło je skopiować na np. pendrive, utworzyć Packages.gz, po czym mieliśmy ładne lokalne repo. Gdzie jednak dokładnie w Fedorze paczki ściągają się do instalacji? I nie wiem, może mi się wydaje, ale czy folder z paczkami nie jest czasem automatycznie czyszczony po instalacji pakietów?

 

Chodzi mi o to, że chcę przenieść paczki z programem XYZ z Fedory na maszynie on-line, na maszynkę z Fedorą off-line. W tym celu chciałem zajrzeć w folder z paczkami, gdzie się ściągnęły do instalacji. Ale jak to zrobić, by się nie oczyszczał folder z nimi tak od razu? Lokalne repo tworzyłem w Debianie komendą, wydawaną w folderze z paczkami, a była ona taka:

dpkg-scanpackages . /dev/null | gzip > ./Packages.gz

 

Ale Fedora to nie dpkg, więc zastanawiam się na zamiennikiem tej komendy. Chcę po prostu w razie takiej sytuacji mieć możliwość tworzenia lokalnego repo, by mieć jak przenosić sobie programy na maszynkę bez internetu.

 

Pozostaje jeszcze pytanie - jak dopisać i gdzie potem takie repo. W Debianie to nie problem. Edycja pliku /etc/apt/sources.list i dodanie:

deb file:///media/nazwa_nosnika/ .//

 

I repo dodane. Ale jak wspomniałem - Debian to nie Fedora :D

 

Dążę po prostu do tego, by to co znałem na Debianie, przełożyć na Fedorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zacząć od edycji /etc/yum.conf i zmienić keepcache na 1 - domyślnie pobrane pakiety są usuwane po instalacji. Katalog w którym będą składowane to /var/cache/yum (osobno dla każdego repozytorium). Żeby stworzyć repozytorium potrzebujesz pakiet

yum install createrepo

Jego obsługa jest banalna, doczytasz w manualu. Odnośnie repozytorium stwórz plik, np: moje.repo (byleby miał rozszerzenie repo):

[moje]
name=moje
baseurl=file:///media/nazwa_nosnika/
enabled=1
gpgcheck=0

Plik trzeba umieścić w /etc/yum.repos.d. Ścieżka w baseurl musi prowadzić do miejsca w którym znajduje się katalog repodata. Więcej o opcjach pliku yum.conf i repozytoriach na wiki (wszystko masz w 1 rozdziale, zapomniałem, że to tam jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...