Skocz do zawartości

Pld - Ktoś Tego Dotykał?


Tatanek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

interesuje mnie kilka kwestii:

1. Jak przebiega instalacja - czy jest bardzo skomplikowana, czy są w jakieś ogólnie znane sposoby przeprowadzenia instalacji na dysku.

2. Widziałem, że na serwerach pojawiła się wersja PLD 2.0 ale jeszcze z dopiskiem 'test' - czy warto już zassać, czy czekać na wersję stabilną (kiedy się pojawi?)

 

Moje zinteresowanie tym distro wzięło się z kilku powodów: bo to polskie distro, bo zawiera kilka cekawych narzędzi (apt-get, poldek i inne), bo ma najepsze wydanie livecd jakie widziałem i jakiego używałem, bo w mojej sieci osiedlowej biega na tej dystrybucji serwer.

 

interesują mnie Wasze wszelkie opinie na temat PLD (www.pld-linux.org)

 

Pozdro

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zinteresowanie tym distro wzięło się z kilku powodów: bo to polskie distro, bo zawiera kilka cekawych narzędzi (apt-get, poldek i inne), bo ma najepsze wydanie livecd jakie widziałem i jakiego używałem, bo w mojej sieci osiedlowej biega na tej dystrybucji serwer.

Fedora Core 3 tez jest juz praktycznie w pelni w polskiej wersji jezykowej. Rowniez zawiera wiele ciekawych narzedzi, jak chociazby wymieniony apt-get czy np. yum, a serwer mozesz z powodzeniem postawic takze na FC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam PLD i mimo mojej niewielkiej wiedzy o (_linuxie_ → Linuksie) ORT przeszedlem przez instalacje, zainstalowalem bez problemow X'y (wspomnianym poldkiem). Cala instalacja moze sie odbywac z plyty lub bezposrednio z sieci (dzieki czemu (_odrazu_ → od razu) ORT lapiesz jajko pod swoja architekture i najswierzsze pakiety). Ogolem nie taki straszny jak go maluja... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzywam PLD już jakiś czas i naprawde poleceam.... jest bardzo dobry..... PLD 2.0 (Ac) już jakiś czas jest na serwerze jako test i nawet na ftp.pld-linux.org jest katalog do wersji 3.0 (Th) ale jeszcze go nie ma tam...... a Ac w sumie to nie wiem jak z płytek działa.... najlepiej instalować go z dyskietki przez net......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz mialem przyjemnosc uzywac PLD to dorzuce moje 2 grosze.

Najprosciej jak wymienie to co mi sie w nim podobalo i niepodobalo:

 

ZALETY:

1. suuuuper ultra szybki! - pakiety skompilowane na 686 - caly system po dopieszczeniu wstaje u mnie szybciej niz na fedorze pojawi sie ten graficzny komputerek i krecąca kropka przy uruchamianiu;) no moze troche przesadzilem, ale naprawde wstaje i działa ULTRA szybko. z tego co testowałem na moim kompie (P4 2.4 512Mb) to działał szybciej niż yoper, a na pewno mandragory i inne tam takie.

2. mozna dostosowac do wlasnych potrzeb tak jak mało którą dystrybucję - instalacja z MINICD potem poldek i pakiet po pakiecie dodajemy TYLKO to czego potrzebujemy. polecam ncursową nakładkę na poldka - poldex - trochę pomaga.

3. POLDEK - nie ma innego tak dobrego narzędzia tekstowego do instalacji pakietów - wspomnę tylko o rozbudowanym searchu oraz dokańczaniu nazw pakietów klawiszem TAB(jak w bashu)

4. liczba pakietów - mozna w nich znaleźć chyba wszystko co potrzebne na desktop/server/whatever

5. kilka drobiazgów, które bardzo mi pasują, a gdzie indziej wymagałyby ręcznego grzebania - np. katalog ~/tmp dla uzytkownikow zamiast wspólnego /tmp, układ skryptów startowych

6. SUPER SZYBKI (czy juz o tym wspominalem;)?))

 

WADY:

1. niestety nie jest to system dla poczatkujacych - brak kolorowych wizardow, kreatorów psujących konfigi i super inteligentnych wspomagaczy wiedzących lepiej od uzytkownika co i jak;))

2. jedyną prawdziwą wadą jaką znalazłem jest brak pogrupowania pakietów w grupy. jesli np. chce zainstalować GNOME to chciałbym mieć 1 pakiet który zainstauje mi cale gnome zamiast szukania godzinę wszystkich potrzebnych drobiazgów (nautilusy, messagebusy i inne).

 

no ale nie ma rzeczy doskonałych.

podsumowując polecam gorąco;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatanek

 

ni do końca potrzebne jest takie szybkie łącze..... ja też nie mam super szybkiego łącza... ale z resztą z serwerów PLD ładnie wszystko idzie.... naprawde...... a instalacja przez neta minimalna to jakieś 60-70 mb czyli wcale nie tak dużo.... co prawda może to troche potrwać ale się opłaca :D

 

marrandus

 

ta wada co napisałeś że nie ma graficznych konfiguracji to bardziej zaleta tej dystrybucji niż wada..... na stronie pld jest napisane że dla bardziej zaawansowanych jest więc jak ktoś bardziej zaawansowany to poradzi sobie beż graficznych konfigów...... a z resztą jak kto lubi.... PLD jest dystrybucją dobrą szybką. może troche kłopotów może sprawić konfiguracja... ale nawet początkujący może sobie z tym poradzić.... naprawde...... osobiście polecam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja bawiłem się PLD-Live i miałem z nim całkiem ciekawą historię. Na informatyce w szkole, gdzie są WinXP trzeba było nam zedytować pewnien plik *.dll (nie udzielam dalszych informacji na ten temat), ale niestety nie mieliśmy wystarczających uprawnień. Wrzuciłem PLD-Live do napędu i okazało się, że się poprawnie zbootował. Pobrałem sobie parę paczek z neta, podmontowałem partycję NTFS i robiłem co chiałem.... I jak tu obwiniać zabezpieczenia systemu (nieważne czy to Linux czy Windows), skoro zapomniano o najprostszym zabezpieczeniu napędu z poziomu BIOS?!

Właśnie dlatego jako dystrybuję Live polecam PLD-Live, stacjonarnego PLD nie miałem okazji skosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...