Skocz do zawartości

Jak Przekonać Laików Do Linuksa


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedługo będę przed szansą przedstawienia w mojej firmie zalet przejścia na oprogramowanie oparte o systemy Linuksowe.

Cała prezentacja ma trwać 1,5 h i ma być dla ludzi spoza dziedziny IT.

Więc trzeba będzie pokazać jaki ti nasz linkuks jest wystrzałowy multimedialny/ jakie ma bajery no i oczywiście ma to samo co win*.

Są to ludzie których jeśli przekonam osobiście/prywatnie to wtedy pójdzie i w firmie.

Dlatego mam pytanie jak byście sugerowali taką prezentacje rozpocząć. Wiadomo "najpierw musi być szok i potem napięcie musi eskalować" :)

Planuję pokazać im to na przykładzie ubuntu + gnome ;) Chciałem do tego dać Compiza na początek pls te wszystkie bajery Potem pokazać że działa thunderbird/firefox. Następnie pokazać że działają filmy i muzyka. W tle prezentacje chcę odtwarzać lastfm.

Oczywiście mogę rozpocząć od startu live cd.

 

Jakie jeszcze bajery vel ficzery pominąłem jeśli chodzi o laików i everyday use. Programistów i adminów przekonywać bym potrafił :) Natomiast chodzi o mój nieinformatyczny target :)

 

Z góry bardzo byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki i podsunięte bajery które mogłyby przechylić szalę na korzyść linuksa.

 

ps co do ubuntu się jeszcze zastanawiam bo lepiej by chyba było pokazać kde zawsze to sie kojarzy bardziej z win a ubuntu z kde sobie srednio radziło kiedys i zdaje sie że do tej pory kubuntu jakos nie szczególnie ładnie chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij prezentację od pracy w ms office, potem uruchom film, pobaw się przeglądarką, cały czas opowiadając, że właśnie takie funkcjonalności posiada MS Windows, a potem zadaj pytanie "czy linuks to potrafi?". I w tym momecie używając compiza przenieś się na inny pulpit pokazując kostę compiza :).

Wyjaśnij, że to już jest linuks, dla zwykłego użytkownika, żadnej różnicy nie widać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na moich wykładach zawsze największe wrażenie robi Compiz, ludzie mają upodobanie do bajerów. Co później, myślę że powinieneś pokazać, że większość normalnych rzeczy jakie da się robić na Windows da się zrobić na Linuksie. Czyli edycja dokumentów w OpenOffice, odtwarzanie filmów w rozmaitych formatach, poczta i www. Normalne codzienne czynności. Pokazałbym też kadu bez reklam. Co najważniejsze, pokazałbym zasób programów do instalowania (jakąś graficzną nakładkę na apta czy yuma). Z własnego doświadczenia wiem, że dobre wrażenie robi też zasób gierek, które się instalują z systemem. Dobrym argumentem jest też argument finansowy: to ile zapłacą za kompa z Windowsem i MS Office w wersji smb a ile za kompa z Linuksem i OpenOffice.

 

Pozdrawiam,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego typu działalność prowadzi firma?

 

Musisz przygotować się na trudne pytania typu (przyjmuje że są totalni laicy, biznesmeni, itp.)

- jak dodać program z internetu?

- co zrobić jak pojawi się nowa przeglądarka w internecie i chcemy ją mieć jaką naszą ulubioną?

- a ja mam taki modem bez kabla co sie podłącza do komputera i czy to tu będzie działac?

- co jeśli korzystam z aplikacji internetowych które działają wyłącznie pod IE?

- wszystko fajnie, ale powiedz mi Panie jak ja mam firmę i korzystam ze Subiekta to czy da sie odpalić (potrzebuje .NETa, MSSQL)?

- czy można odczytać te nowe pliki z naszego Worda? (docx)

 

Zrozum że jeśli we firmie coś ma być to w domu ktoś też będzie musiał chcieć to zainstalować, bo na tym polega przekonywanie do systemu - żeby chcieć a nie móc. Bo móc to se mogę nadpisać Linuxa Windowsem ale mi się nie chce:P

Albo licz na szczęście że nikt o nic nie spyta albo nie dopuść nikogo do głosu:)

 

Rada: nie pokazuj tych rzeczy na których Linux kuleje, albo przetestuj JEDNĄ WYBRANĄ dystrybucję (a raczej zainstalowany komplet ) żeby nie było że Xy się zwieszą albo Fox padnie czy Flash pokrzaczy ekran.

Pokaż jak łatwo można zmieniać wygląd (gnome-look), GIMPa musisz pokazać jak uładzić zdjęcie (prosta manipulacja) czy manipulacja), aplety GNOME, polatać z panelami, poprzesuwać w nich wszystko, "notatniki", program do poczty, Gnome Commander lub muCommander (jeśli teraz macie Totalcmd), FileZille (FTP), jakiś VLC, coś do nagrywania ekranu czyli pokazywania "jak to się robi" (np. recordmydesktop)

 

I na końcu najlepsze - podaj CENĘ:) bo o tym zawsze zapominamy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i Compiz robi wrażenie na prezentacji, ale nawet jak się początkowo przekonają to muszą mieć pewność, że wykonają na linuksie codzienne czynności:

* zaprezentuj po kilka odpowiedników dla typowych windowsowych programów i aplikacje z których sam korzystasz.

* pokazuj na przemian te największe żeby pokazać możliwości np. ardour.org a potem te najprostsze w obsłudze np. anki

* pokaż jakiś duży lubiany program na "wine" i taki zwykły do wypełniania PIT-ów z gazety.

* pokaż działającą drukarkę, skaner i telefon, podłącz usb i niech wyskoczy na pulpicie

* pokaż im że są proste graficzne narzędzia do administracji, a nie tylko konsola

* wskaż forum na którym w razie czego mogą uzyskać pomoc, duże portale o linuksie,

* pokaż przykłady kto używa linuksa na desktopie, pokaż liczby i że 1% przelicz się na miliony ludzi

* wytłumacz dlaczego jest bezpieczniejszy, pokaż co jest tutaj prostrze

* najważniejsze: poćwicz z nimi obsługę!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Ze swoich doświadczeń, dopiero kiedy ktoś zostaje zmuszony do obsługi linuksa, po pewnym czasie sie do niego przekonuje. Nie jest łatwo pokonać barierę oboawy przed nowym i nieznanym.

na pewno ludzie będą napotykać kpłopoty, bo to np. coś będzie inaczej wyglądało w Wordzie a inaczej we writerze, bo będą szukać danego konkretenego porgramu pod linuksa. Bo skype będzie wyglądał inaczej niż na windowsie. Bo ktoś tam woli AQQ i iWinampa, a ktoś inny mirande i foobara i oni to chcą.

Ja nie rozumiem jaki jest cel prezentacji. Bo jeśli to ma być w firmie to :

- Przekonać należy przedewszystkim kierownictwo.

- Odpada połowa problemów pomiędzy biurkiem a monitorem, bo nie muszą sami sprzętem administrować.

- Compiz i KDE nie są potrzebne, choć na pewno sprawią dobre wrażenie.

Pani za biurkiem ma chodzić NK, FACEBOOK, i KURNIK(oczywiście to przenośnia, ale ma być przeglądarka) Czasem potrzebuje napisać jakieś pismo i pogrzebać w arkuszu kalkulacyjnym- to da się zrobić.

Działy analityczne wykorzystują cały pakiet office, często razem z VBA. Fachowcy od VBA nie będą mieli nawet możliwości alternatywy.

Strony często budowane są pod IE6. Trzeba sprawdzić, czy firmowe aplikacje webowe będą działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja , jeśli zaczynam kogoś przekonywać że linuks jest lepszy , używam takich argumentów ;

weź kolego zainstaluj XP-ka i powiedz mi czy jakiekolwiek dźwięki są w twoim kompie na świeżo postawionym windows :?:

Czy karta sieciowa , przewodowa a tym bardziej WI-FI daję ci połączenie z netem od razu bez konieczności instalacji sterownikówe :?:

Nie zainstaluj żadnego antywirusa na windows i korzystaj z neta .

Zobaczysz jak długo windows pochodzi bez zabezpieczeń .

Zapewniam cię że linuks taki jak ubuntu , suse czy fedora stwarza po zainstalowaniu mniej problemów niż windows .

Zwłaszcza w wersji 64-bitowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoich doświadczeń, dopiero kiedy ktoś zostaje zmuszony do obsługi linuksa, po pewnym czasie sie do niego przekonuje. (...)

Niestety to prawda. Ja zostałem poniekąd zmuszony do jego używania (programowanie/oprogramowanie) i dopiero potem się do niego przekonałem. I rzeczywiście na początku każdy szczegół jest powodem, aby wrócić na Windows. Mi zajęło 2 tygodnie zanim przestałem z byle powodu przełączać się na Windows.

Może oprócz prezentacji dobrze by było zorganizować kilkudniowe szkolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bunny1985 to prawda :D

A możesz mi powiedzieć z jakiego serwera dźwięku korzysta zynaddsubfx na windows :?: Ja mam w pogotowiu 2 windowsowe instali tego programu ponieważ jedna z nich wywala błędem że potrzebne jest PTHREADS .

A druga wersja instaluje się prawidłowo bez takiego błędu .

Czy w windzianą wersję tego programu jest wbudowany JACK czy jakiś inny serwer dźwięku :?:

Wreszcie

Udało mi ssssie uruchomić zynaddsubfx na Fedorze 13

ZYNADDSUBF NA FEDORZE - DZIALA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ZNADDCO? :D

Ja osobiście bym jeszcze z rozkoszą pokazał ludziom, że Linux mając taki zestaw uruchomiony się nie tnie:

- Firefox ponad 333 karty (muhahaha) 1,5 GB RAM zjedzone (MUHAHA)

- VirtualBox

- Mini gra

- gedit na deser

Zaś "Wielkie W" cięło się przy raptem:

- ImgBurn

- Tej samej grze

- Chrome ~30 kart

 

Dziwne ale prawdziwe :P

 

Przede wszystkim trzeba im trafić w głowy, żeby się nie bali odejść tak naprawdę od słowa Windows

Możnaby przytoczyć ten test, co ludzie wzięli laptopa z KDE i wmawiali, że to Windows, ludziom się podobało, bo wyszło że boją się zmiany nazwy i tyle :P

Argument koronny - koszta hahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...