Skocz do zawartości

Dziwny Komunikat Po Wlaczeniu Fedory 12


linluke9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

zainstalowalem wszystko co mi potrzebne do dzialania w necie itd i generalnie ucze sie nowego systemu. Mam jednak problem z nietypowym komunikatem, ktory "wita" mnie przy kazdym wlaczeniu komputera, mianowicie pojawia sie okienko a w nim takaz oto informacja:

 

"Pamiec podreczna pakietow jest niedostepna.

Nalezy ponownie zbudowac liste pakietow. Powinno to zostac wykonane automatycznie przez modul przetwarzajacy.

failed to search sack: failure: repodata/c5e3cda5e7bc2dc520e26e0545f1079400aae213bab8c03383c23ec5523c6cc4-filelists.sqlite.bz2 from fedora: [Errno 256] No more mirrors to try."

 

Co powinienem zrobic aby go zlikwidowac, naprawic? Czy musze cos uzupelnic?

 

Pozdraiwam i czekam na pomysly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, podziałało nic takiego sie juz nie pojawia:)

 

ale co oznacza z kolei to (dzis sie pokazało):

 

SELinux wykrył podejrzane zachowanie w systemie. SELinux is preventing /usr/sbin/abrtd (deleted) "write" access on /etc/abrt.

SELinux denied acces requested by abrtd. It is nor expected that this acces is required by abrtd and this acces may signal an intrusion attempt. It is also possible that the specific version or configuration of the application is causing it to require additional acces.

 

i w nawiasie [abrtd posiada typ zezwalania (abrt_t). Ten dostęp nie został odmówiony.

 

Rozumiem jezyk ale za chiny nie wiem o co mu chodzi z tymi konfiguracjami, dostępem itd.

 

Co z kolei mogę tu zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Selinux to zagadnienie rozległe - dokumentacja fedory, trochę jest w dokumentacji Gentoo. Gdzieś był podobny temat, radzono chyba poczekać na aktualizację selinux-policy-targeted (jest już w updates-testing).

Abrtd to demon narzędzia do zgłaszania błędów, więc jeśli je wysyłasz/zamierzasz wysyłać to poczekaj, jeśli tego nie robisz to:

su -
service abrtd stop
chkconfig --level 345 abrtd off

Można to sobie też wyklikać w "Zarządzaniu usługami" (system-config-services).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje, pierwszy ladnie podzialal, drugi tez ale niekied wracal i podawalem wowczas druga komende ( z reguly tak sie pojawialo po jakichs intalacjach, upgradeach itp) co zalatwialo problem

ale niedawno pokazal sie znow ten drugi komunikat i wowczas co moge zrobic gdy:

 

[root@Moj-Komputer ~]# service abrtd stop

Zatrzymywanie demona abrt: [NIEUDANE]

[root@Moj-Komputer ~]# chkconfig --level 345 abrtd off

 

natomiast kolejny dzwiny komunikat to czasami w roocie pojawia sie takie info: "Masz nową pocztę w /var/spool/mail/root"

Co to oznacza? jakas wiadomosc? jak moge to przeczytac?

 

pozdrawiam i dzieki!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] co moge zrobic gdy:

[root@Moj-Komputer ~]# service abrtd stop

Zatrzymywanie demona abrt: [NIEUDANE]

[root@Moj-Komputer ~]# chkconfig --level 345 abrtd off

Jeśli usługa jest wyłączona to jej zatrzymywanie będzie właśnie [nieudane]. W skrócie: chkconfig --level 345 abrtd off, powoduje brak uruchomienia usługi (tu abrtd) po restarcie, service abrtd stop wyłączy ją od razu, ale po restarcie zostanie ona uruchomiona ponownie (chyba że użyjesz chkconfig, albo graficznego system-config-services). Jeśli użyłeś chkconfig to powinno załatwić sprawę 'raz na zawsze'. Możesz jeszcze dać
 su -c "rm /etc/xdg/autostart/abrt-applet.desktop

Poczytaj sobie na wiki artykuły: usługi (np. za komunikaty o poczcie dla roota odpowiada sendmail), i poziomy uruchamiania systemu (zobaczysz że wystarczy chkconfig --level 35, a nawet --level 5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj chyba nie do konca zrozumialem :)

 

najpierw, jak moge wylaczyc (jaka komenda w terminalu) te informacje o poczcie "var/spool/mail/root"

 

i

 

co zrobic gdy mam te informacje od SeLinux'a? mam cos instalowac? czy po prostu to zignorowac? a jesli tak, to jaką komenda to moge zrobic?

tym chconfig? wiem, ze to pewnie oczywiste ale na dzien dzisiejszy jeszcze sie ucze tego wiec prosze o cala komende tzn od su -

 

P.S. Tym razem SELinux informuje mnie o tym, ze 'is preventng pppd daemon from inserting kernel modules". uff :P

Czy mam sie tym martwic? :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje w /var/spool/mail/root/ mogą okazać się przydatne i nie zaleca się ich wyłączać. No ale jeśli chcesz... To może inaczej. Znajdź w menu ikonę "Zarządzanie usługami" (jest w "Administracji"). Załaduje ci się lista wszystkich usług, znajdź i zaznacz sendmail. Domyślnie jest ona włączona i uruchamia się wraz ze startem systemu, czyli możesz ją wyłączyć i zatrzymać. Jak dasz 'zatrzymaj' to zostanie ona zatrzymana do ponownego uruchomienia komputera i będzie to odpowiednik service sendmail stop. Jeśli dasz wyłącz to nie będzie już ten program/usługa uruchamiana ze startem systemu, czyli odpowiednik chkconfig sednmail off. Usługi masz opisane we wcześniejszym linku. Jak nie wiesz co dana usługa robi, to zostawiasz ją w spokoju :)

 

Co do Selinux, to od czasu do czasu wyświetla on ostrzeżenia, ale jeśli wszystko Ci działa to problemu nie ma. Jak wyświetli Ci się kolejny komunikat to daj 'więcej szczegółów' i w otworzonym oknie 'Pełne wyjście błędu' . Często jest tam wyróżnione 'Polecenie naprawy', które wystarczy wkleić do terminala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...