Skocz do zawartości

Internet Z Sferii


endrjun

Rekomendowane odpowiedzi

Na kompie (P4 3GHz 1 GB RAM) używam F12 z modemem radiowym CDMA EVDO prod. AnyDATA model ADU-BAT-100 (niebieski), styk USB, współpracującym w sieci Sferia. Mimo oferowanej szybkości 2,4 Mbps uzyskuję max. 0,5 - 0,6 Mbps. Najczęściej jest to wartość rzędu 20-40 KB/s.

W nocy czasem wzrasta do 50-70 kB/s.

Korzystam z NetworkManagera i jego ustawień podstawowych, wykrytych po podłączeniu modemu.

Natomiast z podobnym komputerem (P4 2,4GHz 512MB RAM) pod Win2000 w tej samej lokalizacji i programem obsługi dołączonym do modemu uzyskuję dwukrotnie szybszy max. transfer, rzędu 1Mbps.

Próby przeprowadziłem po wybraniu najkorzystniejszego położenia modemu i dołączonej anteny pokojowej.

Z czego mogą wynikać te różnice?

Jak uzyskać szybszy transfer na Fedorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako taki Network Manager raczej nie spowalnia internetu, działa tak samo szybko jak najczystszy pppd lub wvdial czy KPPP. Raczej na Windoiwsie 7 otrzymywałem gorsze transfery.

 

Obstawiam że problem może być w rzeczach

1. Źle ustawionym MTU lub MRU, choć wg mnie nawet na 1500 działa dobrze

2. złym napięciami w USB, możliwe że potrzebujesz wspomagania w postaci modemu podłączonego do dwóch portów USB. Możesz soróbować też podłączyć pod inny port USB.

 

Pytanie - czym mierzyłeś oba transfery? Pluginem do panelu Gnome i jakimś dobrym miernikiem pod Win czy jakimś speedtestem we Flashu z poziomu przeglądarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTU mam ustawione na 1500, zgodnie z zaleceniami konfiguracji. Ale zauważyłem, że to nie ma znaczącego wpływu.

Modem jest zasilany z USB i dodatkowo z modułu zasilacza zewn., ma też wbudowany akumulator więc zasilanie jest OK.

Dla pewności zmierzę napięcie podczas transmisji i w stanie spoczynku.

Max. transfer modemu wynosi 2,4 Mb/s więc łącze USB ver. 1 (12 Mb/s) jest w zupełności wystarczające.

Transfery obserwuję podczas pobierania yum-em i w monitorze systemu. Zauważyłem, że znacząco zależą od pory dnia / nocy.

W ciągu dnia spadają nawet do kilku / kilkunastu kB/s, co pozwala na wolne przeglądanie stron www z wyłączonym Flash'em.

Podejrzewam, że przyczyną jest mała odległość od stacji bazowej telefonii GSM (położonej na wysokości okien i w odległości ok.50 m), która może silnie zakłócać sygnał CDMA. Dopiero próby w innej lokalizacji modemu mogą to potwierdzić. Dam znać o ich wyniku.

Dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...