Skocz do zawartości

problem z uruchomieniem


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

heja

czy ktos mi podopwie jak uruchomic (_linuxa_ → Linuksa) ORT fedore ? , zainstalowal sie bez problemow , ale podczas uruchamiania wylancza monitor i tyle , jest tam cos , zeby nacisnac I to dodatkowe opcje startu , ale naciskam i nic :( , moze mi ktos podpowie co z tym fantem zrobic ?

Z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jezeli fedora startuje a ty nie widzisz po uruchomieniu ekranu to wyglada że linux przełącza ekran w tryb nieobsługiwany przez Twój monitor. Spróbuj "Ctrl" + "Alt" + "+". używając tej kombinacji przełączysz tryb graficzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki!!

monitor wlaczyl sie :) , ale dalej cos sie nie uruchamia mam cos takiego , ( po wlaczeniu monitora , podczas startu systemu)

"Your system appears to have shut down uncleary "- zdaje sie ,ze chodzi o to , ze nie odmontowalem dyskow ? , bo dalej jest cos , ze mam pare sekund na wcisniecie "Y" to system sprawdzi to "na chama " , pozniej sie laduja moduly , wszystko wyswietla , ze jest "OK" , sprawdzanie dysku "PASSED" i 3 ostatnie linijki:

Mounting local filesystem [OK]

mounting local filesystem quotas [OK]

Enabling swap space [OK]

 

i stoi , znaczy nic sie nie dzieje :( , kursor miga i tyle :( co to moze byc ?

Z gory dzieki za pomoc , malymi kroczkami zblizam sie do odpalenia (_linuxa_ → Linuksa) ORT LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja

juz sam (_niewiem_ → nie wiem) ORT , zmienilem instalacje na inny dysk , odlaczylem cdrom (zostawilem dysk gdzie jest linux) i dalej to samo wczytuje sie do pewnego mometu i zatrzymuje , co to moze byc ? , moze ktos da jakies wskazowki ?

z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) prubowalem zmieniac dysk , odlanczac cd rom , i dalej to samo , podzielilem dysk na partycje dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT dalem 5GB wiec powinno wystarczyc partycja zaczyna sie od \"/\" tak jak mi podpowiedzial instalator jest to Ext2 (moze tu jest problem ) na drugim dysku jest swap 517Mb instalowalo sie wszystko bezproblemowo , po uruchomieniu mam wybor DOs , linux , po wyborze (_linuxa_ → Linuksa) ORT laduje sie do pewnego mometu i zatrzymuje moze cos ze sprzetem ? , wiec podam co mam jest to celeron 1.7Mhz plyta na intelu i845 256MB pamieci , dysk seagate , a moze karta graficzna jest to Gforce4 MX 440 , monitor moze obsluzyc najwieksza rozdzielczosc 1024X768, (...)

pozdrawiam

as

 

Jak widzę - nie jesteś pierwszy z podobnymi problemami. W sumie ciężko odpowiedzieć , po powodów może być 1000.

 

... Moje spekulację:

 

*Spróbuj dać więcej miejca na partycji roota ( / ) - luknij na wymagania:

http://www.fedora.pl/pl/forum/viewtopic.php?t=2 - 5 GB powinno wystarczyć - ale nie wiem ile softu instalujesz a linux potrzebuję jeszcze troszkę miejsca na pliki tymczasowe (no i na użytkowników) - proponuję, żeby wyeliminować ten problem, utworzyć partycję 6,5 GB (albo większą - bo przecież będziesz chciał mieć tam też /home)

 

(piszesz że partycję SWAP masz na drugim dysku? ale masz na myśli poprostu drugą partycję?)

 

*możesz mieś jednak złe płytki (.iso) - sprawdz sumy kontrolne - poszukaj ten problem był już poruszany na forum.

 

*masz coś z kompem (ze sprzętem) - linux jest bardzo wrażliwy na kłopty sprzętowe - ja kiedyś miałem problemy z którymś z red hatów - raz się instalował, potem znów nie mogłem go odpalić (windows tam dzialał, jedynie co miesiąc musiałem go reinstalować :) ) okazało się że mam bad sectory i walnięty kontroler....

tak więc sprawdz dysk, taśmy, pamięć ....

 

====

PODSUMOWANIE:

 

1. Zrób większą partycję ( / );

2. Sprawdz CD (.iso);

3. Sprawdz kompa (dysk, taśmy, ram);

4. Zainstaluj ponownie fedorę (jako stacja robocza) wybierą ręczny podział na partycję i tworząc:

 

# / ext3 6,5 GB (albo więcej)

 

# swap 500 MB (można mniej)

 

5. Powiedz jakie są efekty.

 

 

pozwodzonka

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PODSUMOWANIE:

 

1. Zrób większą partycję ( / );

2. Sprawdz CD (.iso);

3. Sprawdz kompa (dysk, taśmy, ram);

4. Zainstaluj ponownie fedorę (jako stacja robocza) wybierą ręczny podział na partycję i tworząc:

 

# / ext3 6,5 GB (albo więcej)

 

# swap 500 MB (można mniej)

 

5. Powiedz jakie są efekty.

 

 

 

Wielkie dzieki marcyr za wskazowki zrobilem tak jak mowisz , oprocz powiekszenia partycji (brak miejsca) , ale po instalacji widze ze jest tam jeszcze ponad2GB (widze to pod magicpartytion ) swap 509MB , dysk sprawdzialem , nic nie wskazuje na jakies bady , zamienilem tasmy , prubowalem odlanczac karty, zostawilem tylko dysk z instalka i karte graficzna , przeinstalowalem nawet jeszcze raz system i to samo zatrzymuje sie w tym samym miejscu :( a dyski CD sprawdzilem podczas instalacji , fedora pokazuje ,ze sa OK

 

co jeszcze moge dodac , swapa zrobilem na dysku gdzie jest fedora , po zatrzymaniu sie podczas uruchamiania miga kursor, klawiatura dziala , myszka tez a wybralem stacje robocza tak jak radziles , a podczas uruchamiania wylancza monitor , wlanczam go tak jak radzil Jerzy Ctrl+Alt+"+" czy mozna uruchomic (_linuxa_ → Linuksa) ORT , bez trybu graficznego tylko pod textowym , cos mi sie wydaje , ze to problemy z karta graficzna , ale pod tym Grubem niemoge wpisac "linux text" bo wywala , ze nieznana komenda :(, moze mi powiecie co jest po tych 3 linijakach po ktorych zatrzymuje mi sie system podam jeszcze raz

 

Mounting local filesystem [OK]

mounting local filesystem quotas [OK]

Enabling swap space [OK

 

i pozniej stoi ,

jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc

pozdrawiam

as

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedziemy coś myśleli ... ale sprawa jest dość enigmatycznie porypana

 

1. Podczas instalacji nie było żadnego błędu?

2. Co znaczy "... dysk sprawdzialem , nic nie wskazuje na jakies bady..."?

Ja proponuję sprawdzić dysk tym --->

http://www.ranish.com/part/

(jeżeli jesteś pewien że jest oki - omiń ten punkt :D)

3.Wrzuć tu dokładną specifikację swojego sprzęty (karta graficzna, płyta .... itp)

 

4Może podczas instalacji Fedora źle wykrywa Twój sprzęt ... wpisz linux expert (jak zaczynasz instalację) usuniesz automatyczną detekcję sprzętu i będziesz mógł zrobić to sam (musisz oczywiście wtedy dobrze go znać)

 

4Spróbuj (jak masz możliwość) skorzystać ze swoich cd i zainstalować Fedore gdzie indziej :D

---

Uruchamianie w trybie tekstowym:

wedytuj plik /etc/inittab i zamień wpis

 

id:5:initdefault:

na

id:3:initdefault:

 

---

 

jeżeli się nie możesz zalogować aby zmienić/wedytować jakieś pliczki, włóż 1 cd Fedory, następnie, jak się pojawi znak zachęty, wpisz linux rescue i czytaj dokładnie komunikaty ... będziesz mógł to zrobić.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki marcyr napis Expert kolo twojego nicku jest jak najbardziej sluszny :-)

odpalilem fedore w trybie textowym , DZiala :-)

teraz czeka mnie zabawa z odpaleniem Xow:-)

troche tu poczytalem o NVidi i XF86Config , zobaczymy jak mi sie uda :)

pytanie czy jest pod Fedora mc (midnait commander) ?

Jeszcze raz dzieki marcyr

pozdrowienia

as

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki marcyr napis Expert kolo twojego nicku jest jak najbardziej sluszny :-)

odpalilem fedore w trybie textowym , DZiala :-)

teraz czeka mnie zabawa z odpaleniem Xow:-)

troche tu poczytalem o NVidi i XF86Config , zobaczymy jak mi sie uda :)

pytanie czy jest pod Fedora mc (midnait commander) ?

Jeszcze raz dzieki marcyr

pozdrowienia

as

no probl :D

 

a co do mc - jak najbardziej jest gdzieś na CD - wklep do konosli

redhat-config-packages

masz tam zakladke System Tools tam znajdziesz.

 

ale potrzebujesz X-ów ... nie możesz się dalej do nich zalogować?

 

--

Odnośnie instalowania oprogramowania - poszukaj postów na forum odnośnie prograów apt i yum

bardzo łatwe narzędzia do wyszukiwania i instalacji pakietów.

 

PS. masz neta? wklep do konsoli:

yum install mc

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja to znowu ja

teraz mam problem z odpaleniem Xow:-( zrobilem chyba wszystko jak moglem przeczytac i d......a :-( zainstalowalem sterowniki do Nvidi i nic , po komendzie startx , monitor sie wylancza i tyle :( pewnie jest to spowodowane jak napisal Jerzy nieobslugiwaniem rozdzielczosci przez monitor , ale gdzie mozna zmienic ta rozdzielczosc , prubowalem w XF86Config usunac najwieksza rozdzielczosc jaka moze obsluzyc monitor , zostawilem dwie pozostale i nic :( dalej to samo , a co najgorsze kombinacja Ctrl+Alt+"+" nie dziala :(znaczy nie wlancza monitora

co zrobic ?

dzieki marcyr za apt-get , mam juz mc . a zym yum to (_niewiem_ → nie wiem) ORT , zaczal sciagac jakas list i sciagal i sciagal wrescie wywali , ze nie moze otworzyc "pipe " :-)

jeszcze raz dzieki

pozdrawiam

as

 

P.S

karta graficzna to Nvidia GForce4 MX440 64DDR TVOUT

Monitor to Bridge 17C

czestotliwosc odswiezania poziomego 30-70kHz

-------------||--------------- pionowego 50-160Hz

najwieksza rozdzielczosc 1024X768

85Hz przy najwyzszej rozdzielczosci

jak ktos mo jakies sugestje to z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę poprawiłem Twój pliczek - zobaczymy czy wejdzie...

 

jak nie to spróbuj jeszcze:

 

wrzucić w konsoli

redhat-config-xfree86

może Ci się uda skonfigurować ...

 

mówisz że po komendzie startx poprostu wyłącza się monitor? - jakby jednak wyskoczył jakiś komunikat - to go wklej...

 

co jeszcze...? -) nie wiem - zobaczymy może pojdzie Ci z moim plikiem

 

narazie - narazie :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę poprawiłem Twój pliczek - zobaczymy czy wejdzie...

niestety nie zadzialalo :-( , nawet pozniej nie moglem zabic servera Xow , i zostal tylko twardy reset :(  

 

jak nie to spróbuj jeszcze:

 

wrzucić w konsoli  

redhat-config-xfree86

może Ci się uda skonfigurować ...

 

(_sprubuje_ → spróbuję) ORT , ale po wczorajszym resecie , niemialem juz sily :(  

 

 

mówisz że po komendzie startx poprostu wyłącza się monitor? - jakby jednak wyskoczył jakiś komunikat - to go wklej...

 

 

robi sie ciemny ekran i tyle , wyskakuje komunikat , ze (_niema_ → nie ma) ORT sygnalu z karty , (tak jak po wlaczeniu monitora , kiedy niejest wlaczony komp. )

 

dzieki za porady marcyr , wiem , ze mecze , ale juz powoli lysieje , od tego (_linuxa_ → Linuksa) ORT LOL

 

narazie - narazie :D:D:D

3maj sie , nalezy ci sie wielki browarek odemnie

 

P.S

a jest gdzies log z odpalania Xkow ??

pozdrawiam

as

P.S2

A moze sprubowac uaktualnic XF86Config , setup , juz sam (_niewiem_ → nie wiem) ORT :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3maj sie , nalezy ci sie wielki browarek odemnie  

[...]

 

idę na to :)

pozwiedz tylko kiedy 8)

 

[...]

 

P.S

a jest gdzies log  z odpalania Xkow ??

pozdrawiam

as

P.S2

A moze sprubowac uaktualnic XF86Config , setup , juz sam (_niewiem_ → nie wiem) ORT :(

 

ale to znaczy że dalej nie możesz się zalogować?? :shock: ?

 

I robiłeś wszystko co pisałem...?

 

Co wywala komenda startx?

 

===

jeżeli wszystko co napisałem nie skutkuję - to mi przychodzi do głowy tylko jeden pomysł ...

mianowicie może spróbuj zainstalować Fedore w trybie tekstowym

komenda:

linux text

 

co wyeliminuję jakieś problemy z kartą ... :/ po zainstalowaniu wystarczy tylko w trybie tekstowym uruchomić :

redhat-config-xfree86

i samemu skonfigurować ...

 

już sam nie wiem...

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3maj sie ' date=' nalezy ci sie wielki browarek odemnie

[...']

 

idę na to :)

pozwiedz tylko kiedy 8)

 

To chyba na wakacjach , widze , ze ty ze szczecina jestes , ja z lubelszczyzny , ile to moze byc do szczecina ponad 500km :-) , ale nic nie ucieknie :-)

 

 

ale to znaczy że dalej nie możesz się zalogować?? :shock: ?

 

Zalogowac sie moge jedynie w trybie textowym , zmienilem w inittab na 3 (uruchamianie w trybie textowym )

 

Co wywala komenda startx?

(_niewiem_ → nie wiem) ORT , co wywala , monitor robi sie czarny i wylancza :-(

 

redhat-config-xfree86

i samemu skonfigurować ...

 

to zaraz (_sprubuje_ → spróbuję) ORT :)

i tak pomogles mi ruszyc ten system , narazie w trybie textowym za co ci jestem bardzo wdzieczny

 

powoli sie odpali i Xy :-) to dopiero poczatek mojej przygody z linuxem )

pozdrowienia

as

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qurcze redhat-config-xfree86 nie zadzialalo :-( , wylancza monitor jak przy starcie Xow :(

czy jest jakis konfigurator Xow ktory dziala w trybie textowym ??(znaczy do konfiguracji karty graficznej i monitora )

a moze jakis przelacznik ? xfree86 --help niedziala :(

pozdrawiam

as

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...