Skocz do zawartości

Fedora Psuje Mandrake'a ?


pitbull82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moja sytuacja:

 

1. dysk: winxp i mandrake

2. dysk: win2000 (to raczej bez znaczenia) i fedora

 

W ostatnim czasie miałem zainstalowanego mandrake'a 10.0 official, wieczorem coś robiłem właśnie na mandrake'u ( zwyczajnie pracowałem). Nastepnego dnia odpaliłem xp, a później mandrake'a no i przy uruchamianiu mandrake'a pojawił się komunikat:

 

Failed to check filesystem. Do you want to repair the errors (Y/N) (beware you can lost your data).

 

Wybranie dowolnej z opcji nic nie daje - jest po systemie...

 

 

Założywszy, że wydarzyło się coś dziwnego, po skopiowaniu danych, wyczyściłem partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT i postawiłem zamiast mdk 10.0, mandrake'a 10.1 community. I co? Trochę pochodził, aż tutaj właśnie w tym momencie pojawił się przy uruchamianiu znów ten wspaniały komunikat i znów po systemie...

 

Przy okazji zaznaczę, że do tej pory miałem zawsze xp i mandrake'a na jednym dysku i nie było problemów. Problem pojawił się, kiedy na 2. dysku zainstalowałem Fedorę... Nie za bardzo wiem o co w ogóle może chodzić... Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł, to czekam na sugestie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a naprawde potrzebne Ci są 4(!) systemy operacyjne?

 

ja mam xp [w sumie już nie wiem po co] i mdk [10.1 community] i nigdy takich problemów nie miałem. jak jesteś zainteresowany to na torrent.org.pl ktoś wstawił 10.1 official, którego też ściągam [ja pier****, żebym miał nielegalnego linuksa..., dokąd ten świat zmierza??? :huh: ]

 

[ja bym wywalił przynajmniej jednego łyndołsa]

 

sądze że problem leży na linii: GRUB - LILO. wywal GRUBa i dopisz [jak umiesz, ja jeszcze niebardzo] fedore do LILO jako 4(!) system operacyjny, więcej nie wymyśle

 

hejka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że nikomu nie udało mi się pomóc w rozwiązaniu bootowania. A ten problem przedstawiony tutaj został już rozwiązany.

 

Żeby zbootować Fedorę z drugiego dysku dodałem do FSTAB tam gdzie mam mandrake'a:

/dev/hda3 /mnt/bootfedora ext3 defaults 1 2

 

a do LILO.CONF

 

image=/mnt/bootfedora/vmlinuz-2.6.9-1.667

label="FEDORA"

root=/dev/hda7

initrd=/mnt/bootfedora/initrd-2.6.9-1.667.img

read-only

 

Fedora starowała, za to Mandrake'a nie. W FSTABie wpisałem na końcu złe cyferki (zamiast 1 2 powinno być 0 0 ) i gdy poprawiłem wszystko już jest OK.

 

Systemy chcę mieć 4 i to ile ich jest nie ma przecież nic do rzeczy w obsłudze bootowania itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, to ja już sie w tym wszystkim gubie! Mam Mandrake'a 10.1 Com. i chce zainstalować Fedore Core 3 (mam problemy z ściąganiem pakietów poprzez urpmi, poza tym chciałbym spróbowac czegoś nowego) zostawiając jednocześnie Mandrake'a w spokoju (nie wiem czy karta sieciowa mi będzie działać). Boje się, czy Fedora czasem nie zepsuje mi mojego OS, a jeżeli moje obawy są płonne, zapytam, czy Fedora w trakcie instalacji automatycznie wykrywa zainstalowane systemy i wrzuca je do LILO (preferuje tego boot loadera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy Fedora w trakcie instalacji automatycznie wykrywa zainstalowane systemy i wrzuca je do LILO (preferuje tego boot loadera).

Wykrywa Windowsa, inne dystrybucje linuksa niekoniecznie.

Nie ma problemu, żeby samemu dodać do bootloadera w czasie instalacji a później zmodyfikować wpisy w grub.conf.

W czasie instalacji możesz wybrać miedzy GRUBem a niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie instalacji możesz wybrać miedzy GRUBem a niczym.

a jeżeli wybiorę to "nic" to nadpisze mi LILO?

 

Taka sytuacja dotyczy jednego dysku, a gdyby miał np. dołożył drugi dysk i na nim zainstalował Fedore (lub jakiegokolwiek Linuksa) to da sie wystartowac obydwa bez grzebania w Biosie (istnieje masa artykułów nt. instalacji Linuksa i Windowsa, ale o 2 różnych Linuksach to już nikt nie wspomina...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co trzeba wpisać i gdzie znajdę katalog "grub.conf"?

grub.conf nie jest katalogiem lecz plikiem - znajduje sie w /boot/grub

A co trzeba wpisać - zadzwoniłem do jasnowidza i też nie wiedział.

Skąd ktoś może wiedzieć co tam masz na dysku i co chcesz dodać.

W pliku grub.conf jest na początku mała instrukcja - może wystarczy, na tym forum już dzisiątki razy były podawane różne wpisy - popracuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...