Skocz do zawartości

2 Numery Ip


Dżolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja wygląda tak; są 2 kompy mój (FC3) i kumpla (Win XP) i jedno łącze. Kabelek wchodzi do jego kompa i on udostępnia mi neta, wtedy muszę ustawić IP na dynamiczne. Jak kumpel gasi komputer to przepinam kabelek do siebie zmieniam IP, bramke i DNS na stałe (od Providera). W obywdu przypadkach internet działa tylko że po każdej zmianie musze zrestartować komputer.

I pytanko:

czy jest możliwość żeby ustawić jakoś tak sieć żeby bez restartu można było się przełączyć, najlepiej żeby samo wybierało to co powinno być?

PS

Przy ustawieniu automatycznym i wpiętym kabelku do mojej sieciówki internet nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. nie musisz restartowac kompa,

w jaki sposob zmieniasz te adresy?

moze wystarczy zrestartowac odpowiedniego demona?

 

/etc/rc5.d/S10network restart

 

albo napisac odpowiedni skrypt :), ktory wykasueje tablice routing, wylaczy eth0, postawi od poczatku eth0 itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrob

ifconfig eth0 down

a potem

ifconfig eth0 up

cos takiego postawni karte sieciowa ze starymi danymi, chyba ze pomiedzy wylaczeniem interfejsu a postawieniem go Dżolo zmieni plik ifcfg-etho, to bedzie mial zmieniony ip ale nie zmieni trasy routingu

 

jesli posiada ip przydzielony z dhcpd a chce zmienic na staly ip przydzielony z providera to musialy zrobic przykladowo tak:

 

ifconfig eth0 down

ifconfig eth0 tu_ip_od_providera netmast tu_maska_od_providera up

route del default gw tutaj_porzednia_bramka_czyli_ten_komputer_na_winxp

route add defaul gw tuaj_bamka_providera

 

resolv.conf pewnie sie w ogole nie zmienia

 

Dżolo nie opsiał w jaki sposób zmienia te ip, maske etc, jezli dokonuje zmiany w pliku ifcfg-eth0 to po tych zmianach wsytarczy zerestartowac tego demona:

/etc/rc5.d/S10network restart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziękuje za pomoc na razie nie wiem czy to co pisaliscie dziala bo chwilowo nie mam czasu na proby i musze poczekac az kumpel wyłączy komputer :D

 

Wszystkie zmiany robie tak:

Pod KDE jest coś takiego jak: "Network Configuration" uruchamiam to (jako root). w zakładce "DEVICE" sa 2 pozycje nazwałem je "Ręcznie" i "Automatycznie", każdej można zmieniać parametry osobno. Zeby zmienić ustawienia to aktywuję tę która jest potrzebna.

System coś tam sobie robi i pokazuje sie monit, że żeby było OK powinienem wyść z "Network Configuration" lub zrestartowć komputer. Niestety samo wyjście nic nie daje i działa dopiero po restarcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...