Skocz do zawartości

Problem Z Bootowaniem


Leaf15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam komputer Lenovo Thinkpad Edge E330, ma on już UEFI. Po próbie odpalenia Fedory Live 19/20 z pendrive'a (na innym komputerze odpala się bez problemu) wyskakuje komunikat "Secure boot not enable", po uaktywnieniu opcji Secure boot (automatycznie zmienia się też tryb z Legacy Bios na UEFI) nadal nie mogę uruchomić Fedory z pendrive'a. Ubuntu 12.04 zarówno w trybie secure boot, jak i bez odpala się bez problemu. Miał ktoś podobny problem? Może trzeba pozmieniać jeszcze inne opcje w Biosie/UEFI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam lapka z EFI oraz Lenovo i nie przeskoczyłem problemu z bootowaniem Fedory z pendraka. Próbowałem różnych tutoriali i how-to, ale w końcu zrezygnowałem z pendraka USB, bo nie chciało odpalać. Fedora ogólnie nieco nie lubi się na pendraku z UEFI. Szybciej po prostu kupić płytkę CD za 60gr i wypalić obraz :) Ale może ktoś ominął problem, ogólnie ludzie mają komplikacje z odpalaniem Fedory z USB na (U)EFI w wersji Live (podobno z obrazami DVD jest lepiej). Wiem, że nie jest to szczególnie pomocna odpowiedź, ale rozumiem problem bo również go mam i zaoszczędzisz czas po prostu wypalacjąc obraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, niestety mój komputer nie ma napędu CD :( Czyli odpalając z płyty CD nie miałeś żadnych problemów? Odpalałeś w UEFI (z secure boot) czy Legacy BIOS? Na komputerze mam obecnie Windowsa 7, który odpala się tylko w trybie Legacy BIOS i chciałbym zachować obecny system plus zainstalować Fedore, jest to możliwe czy muszę przeinstalować Windowsa w trybie UEFI i sformatować dysk jako GPT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam lapka z EFI oraz Lenovo i nie przeskoczyłem problemu z bootowaniem Fedory z pendraka.

A z czym masz problem?

 

Na pendraku w katalogu EFI/BOOT i pliku grub.cfg trzeba zmienić ścieżke do plików kernela:

linuxefi /syslinux/vmlinuz
initrdefi /syslinux/initrd.img

Domyślnie jest tam inny katalog, którego nie ma na pendraku, a kernel jest w syslinux.

Mam Lenovo i EFI włączone. Działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim programem nagrywałeś ISO na pendrive'a? Używając Universal USB Installer oraz Unetbootin ścieżki do plików vmlinuz oraz initrd.img zgadzają się z plikiem grub.cfg i są w isolinux, natomiast używając Fedora LiveUSB Creator pliki te znajdują się w katalogu syslinux i również zgadzają się z plikiem grub.cfg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem po prostu problem z kernel-paniciem bodaj, wyrzucało też monity, jednak nie pamiętam ich już treści, bo ponad rok temu zaniechałem prób z instalacji USB (może teraz idzie bez większych problemów ją wykonać, nie przeczę). Tematów o niemożliwości zbootowania z USB jest bez liku generalnie :) Ogólnie idąć za Wiki Fedory, po prostu trafiłem na model EFI, który współgra z tym cytatem:

 

 

You can install Fedora on 32-bit x86 systems and BIOS-based AMD64 and Intel 64 systems using a USB flash drive, provided that your hardware supports booting from this type of device. Note that you cannot install Fedora on UEFI-based AMD64 and Intel 64 systems from a USB flash drive, although you can use a USB flash drive to boot the Fedora installer on UEFI-based AMD64 and Intel 64 systems — refer to Section 3.3, “Making Minimal Boot Media”.

 

Być może teraz się coś zmieniło, ale nawet Fedora USB Creator nie było w stanie zrobić mi poprawnego pendraka (oczywiście działał na maszynie z tradycyjnym BIOS, ale na moim Lenovo z Phoenix EFI, nie).

 

Ludzie jednak na FedoraForums wyczaili jednakże, że obrazy DVD działają (podobno), a z Live są właśnie problemy. Nie testowałem nigdy jednakże.

 

 

 

Czyli odpalając z płyty CD nie miałeś żadnych problemów? Odpalałeś w UEFI (z secure boot) czy Legacy BIOS? Na komputerze mam obecnie Windowsa 7, który odpala się tylko w trybie Legacy BIOS i chciałbym zachować obecny system plus zainstalować Fedore, jest to możliwe czy muszę przeinstalować Windowsa w trybie UEFI i sformatować dysk jako GPT?

 

Z płyty CD/DVD nie miałem problemów. W moim przypadku nie ma już tradycyjnego BIOS lecz na stałe EFI i nie mam możliwości przełączania się między Legacy a EFI.

 

Operuję teraz na suchych danych, zaczytanych w sieci, więc może coś się zmieniło, także jeśli to nieaktualne, przepraszam. Generalnie w UEFI standardem jest już GPT i instalator nie przepuści Cię bez tego układu - Windows 8 na UEFI też nie przepuści bez GPT, taki wymóg, taki standard, tradycyjny układ odchodzi i dobrze, bo z GPT wreszcie jest porządek w partycjach. Niemniej wyczytałem, że w Legacy BIOS jeśli tak instalujesz, nie powinieneś mieć problemu z tradycyjnym układem. Skoro W7 masz na Legacy i chcesz uniknąć GPT, to Fedorę też na Legacy powinieneś zainstalować, bo chwilowo nie ma (i nie będzie?) narzędzi, aby bezformatowo przeprowadzić konwersję do GPT.

 

Rzuć też okiem, może się uda, choć u mnie dd też nie zdawał rezultatu (ale to było jakieś 1,5 roku temu. Jak wspominałem, ja w pewnym momencie się wkurzyłem i kupiłem płytkę CD za 60gr, no ale Ty go nie masz): http://www.unixmen.com/how-to-install-fedora-19-on-uefi-based-systems/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...