Skocz do zawartości

Osierocone Pakiety


webcreator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Czy ktoś mi może powiedzieć jak usunąć z Fedory osierocone pakiety? Na forum nie ma takiego tematu, więc go zacząłem. Debian, Mandriva i ArchLinux mają takie opcje, czy Fedora też? Mam w yum-ie zainstalowaną wtyczkę remove-with-leaves, ale jak sprawdzić czy są w systemie jakieś pakiety (biblioteki), których system nie używa i jak je usunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o czym dowiedziałem się stosunkowo niedawno, możesz dopisać do /etc/yum.conf w sekcji [main]:

clean_requirements_on_remove=yes

I  teraz nie potrzebujesz już wyrzucać z parametrem --remove-leaves, zależności programu będą wywalać się razem z nim, po wydaniu zwykłego:

yum remove _nazwa_programu_

Tym samym znika problem problem z dbaniem o osierocone zależności (choć nadal można wywalać za pomocą wtyki i parametru --remove-leaves.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

package-cleanup --orphans   osierocone - wczesniej zaleca sie  dokonać pełnej aktualizacji

package-cleanup --dupes   duplikaty

 

package-cleanup --problems  wiadomo  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie Wam dziękuję za odpowiedzi.

 

Przyznam się, że nawet nie wiedziałem o programie package-cleanup.

 

Testuję różne dystrybujcje linuxa ale jakoś zawsze wracam do Fedory (zaczynałem od FC 2 albo 3 na którą przesiadłem się z Auroxa), która z wersji na wersję jest coraz lepsza i ładniejsza. Brakuje tylko dwóch bardzo praktycznych paczek get-skype i task-codecs, które są w repozytoriach dystrybucji pochodnych od Mandrivy. Ta pierwsza ściąga i instaluje Skype w wersji dynamic, a druga istaluje wszystkie kodeki audio i video.

Niestety instalacja Skype według porady http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F20_%28Heisenbug%29#Skype, jest już mocno przestarzała. Instalowałem Skype według tej "recepty" i nie chce działać - albo wyrzuca błędy, albo (_wogóle_ → w ogóle) ORT milczy. Zresztą to jest już bardzo muzealana wersja tego programu i nie ma się co dziwić, bo w poradniku do F20 przewija się gdzieć w tle jeszcze F12 (kuriozum ^_^ ). Nie jestem ekspertem od Fedory, więc nie będę tego edytował.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za Wasze podpowiedzi i porady.

 

Pozdrawiam

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skype jest zawsze - jak wielokrotnie pisałem - w repo Russian Fedora → http://forum.fedora.pl/topic/26489-wbudowana-kamerka-w-laptopie-msi-ge60-nie-działa-w-skype-fedora-20/?p=164322

 

Z kolei instalacja kodeków sprowadza się do ściągnięcia i rozpakowania jednej paczki *.tar.gz.

Nota bene odtwarzacz VLC ma kodeki wbudowane (SMplayer chyba też), więc jeśli chodzi tylko o odtwarzanie to nie ma z tym problemu.

 

Co do poradnika: coraz mniej chętnych do edycji a chętnym brakuje czasu, więc faktycznie lekko nieświeże informacje miejscami ;) Aczkolwiek akurat tam gdzie przewija się F12 jest OK, bo to są tylko przykłady i jak to zwykle z przykładami bywa należy je zmodyfikować i dostosować do aktualnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...