Skocz do zawartości

instalacja na dysku serialATA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Możesz bez żadnych obaw instalować na Serial Ata.

 

Ja nie miałem nigdy żadnych problemów.

 

Pozdrawiam

tak?

a jak?

...bo powiem szczerze, że z tego wiem bezpośrednia instalacja na dysku SATA jest możliwa jedynie na Fedorze 2 ...

 

jakby co to odnośnie SATA ukazała się fajny artykuł ---> http://hedera.linuxnews.pl/_news/2003/12/0..._long/2354.html

 

---

jak w nim można wyczytać - da się to zrobić ale po kompilacji kernela 2.6 itp . ....

 

ale żeby bezpośrednio.... - to ja nie znam takiego rozwiązania i możliwości (oczywiście poza Fedorą 2 Test ... )

 

Ale mogę się mylić .. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

 

Miałem zainstalowany win2000 a potem wrzuciłem instalkę fedory 1 i nie miałem żadnych problemów ze startem instalacji.

 

Pozdrawiam

 

hmmm to dziwne .... mój kumpel właśnie ma z tym problem i za cholere mu nie idzie :/

 

a do instalacji win2000 to ja go raczej nie namówię :mrgreen:

 

Wnioski:

 

odpowiadając na post i z uwzględniem iż jest to "świeża" instalacja Fedory Core 1 na dysku SATA, można pokusić się o stwierdzenie, że:

 

Nie da się zainstalować FC1 na SATA

 

Przynajmnie ja nie znam rozwiązania.

Jeżeli się mylę - proszę o sprostowanie.

 

---

Dodam tylko, iż oczywiście Fedora Core 1 może współpracować z dyskiem SATA, ale wymaga to troszkę starań ---> patrz link w poście powyżej.

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadając na post i z uwzględniem iż jest to "świeża" instalacja Fedory Core 1 na dysku SATA, można pokusić się o stwierdzenie, że:

 

Nie da się zainstalować FC1 na SATA

 

Przynajmnie ja nie znam rozwiązania.

pozdrowionka

 

NIe zgodzę się z tobą.

Używam kontrolerów SATA firmy Promise i jestem z nich bardzo zadowolony. Na swojej stronie udostępniają sterowniki do tych kontrolerów umożliwiające bezproblemową pracę ( testwałem Redhat 8, 9, FC1, FC2-test ) i wszystko chodzi OK.

Trzeba tylko przeczytać README z tego sterownika i się zastosować - reszta to tylko przyjemność :-)

 

Pozwolę przytoczyć sobie fragment opisu świeżej instalacji:

3. At the "boot:" prompt, type "expert" (without quote marks) then press



      the Enter key.







   4. At the "Devices" dialog box, insert the FastTrak Driver Disk in the



      floppy drive then select "OK" or "Yes".







   5. Continue with the system installation normally.







   6. When the "Congratulations" menu appears, press Ctrl-Alt-F2.







   7. Make sure "/tmp/fd0" has been umounted and with the FastTrak Driver



      Disk in the floppy drive, type the following commands:







      # unmount /tmp/fd0



      # chroot /mnt/sysimage



      # mount /dev/fd0 /mnt



      # cd /mnt



      # sh setup-ft



      # cd /



      # umount /mnt



      # exit







   8. After successful FastTrak driver setup. Press Ctrl-Alt-F7 and click



      the "Exit" button to finish the installation.

 

Więc jak widać - można to zrobić bez zbędnego wgłębiania się w system.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno[/size]Mariusz\"]

 

NIe zgodzę się z tobą.

Używam kontrolerów SATA firmy Promise i jestem z nich bardzo zadowolony. Na swojej stronie udostępniają sterowniki do tych kontrolerów umożliwiające bezproblemową pracę ( testwałem Redhat 8, 9, FC1, FC2-test ) i wszystko chodzi OK.

Trzeba tylko przeczytać README z tego sterownika i się zastosować [...]

 

To zwracam honor :)

 

README nie czytałem -- bo to nie był mój problem i tylko przeczesałem fora pod tym kontem + wersja kumpla = i dlatego napisałem że mogę się mylić (i jak widzę się myliłem).

 

Z tego punktu mam do Ciebie prośbę:

 

Jak byś miał chęci i troszkę czasu może zechciałbyś rozpisać ten wątek. Koleżka i zapewne wielu innych użytkowników' byłoby na pewno wdzięcznych ... no i Jerzy by się ucieszył ;) hehehe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał chęci i troszkę czasu może zechciałbyś rozpisać ten wątek.

 

Cóż mogę jeszcze napisać.

 

Instalacja według instrukcji przebiega bezproblemowo.

 

Na stronie producenta kontrolerów ( www.promise.com ) są dostępne sterowniki do chyba wszystkich kontrolerów SATA jakie wypuścili ( przynajmniej ja znalazłem wszystkie które potrzebowałem )

 

Sterowniki te są w postaci spakowanych plików które po uprzednim rozpakowaniu wrzucamy na dyskietkę i tak uzbrojeni przystępujemy do instalacji ( ważne jest uprzednie rozpakowanie - kumpel próbował zrobić to ze spakowanym plikiem - coś mu nie wyszło :-) )

 

Ważne jest trzymanie sie instrukcji, ponieważ sterownik nie tylko trzeba załadować na czas instalacji systemu, ale także później zainstalować na stałe w gotowym systemie.

Instalacja na stałe przebiega równie bezproblemowo, ponieważ jest gotowy skrypcik który robi to za nas.

 

Sterowniki działają stabilnie ( używam ich już ponad 4 miesiące i żadnej wpadki ). Działają ze wszystkimi dyskami jakich próbowałem ( Seagate Barracuda od 40 do 160 GB, Maxtory ), prędkość świetna.

Jedyne czego jeszcze nie spróbowałem to smartd, ale wynika to tylko z braku czasu - jak już w pełni uruchomię to dam znać.

 

Aha - jedna uwaga, która być może zapobiegnie przykrym rozczarowaniom.

W przypadku płyt Asus'a - P4C800 Deluxe i podobne, które maja na pokładzie oprócz standardowych kontrolerów Intelowskich wbudowane kontrolery RAID'owe Promise ( zarówno ATA jak i SATA ) , zauważyłem mały problem z dostępem do dysku podpiętego do RAID ATA, jeżeli uzywamy dysków podpiętych do RAID SATA - system po prostu wyrzuca timeout podczas próby komunikacji z tym dyskiem.

 

Nie jest to sprawa sprzętowa, ponieważ pod różnym innymi systemami chodzi to OK. Być może muszę pogrzebać głębiej w dokumentcji tych sterowników, ponieważ na tych płytach jest w sumie 7 kontrolerów :-), a przy takiej ich ilości coś może się kłócić.

 

I jeszcze na koniec przypominam o przegraniu modułów odpowiedzialnych za pracę SATA podczas aktualizacji jądra - inaczej czeka nas przykra niespodzianka ( :-( - czytaj - coś o tym wiem )

 

Na marginesie - czy ktoś zna sposób, aby podczas uruchamiania trybu rescue z płyty instalacyjnej załadować dodatkowe sterowniki ?

 

Pozdrawiam

( P.S. Tym razem mnie nie wyrzuciło podczas odpowiadania - ale chyba znalazłem miejsce wystepowania błedu. Zdarzyło mi się kilka razy, że podczas logowania do forum, po podaniu użytkownika i hasła i zatwierdzeniu - otwiera mi się strona forum ( bez żadnego komunikatu o błędzie ) ale wciąż jestem NIEZALOGOWANY ! Przy podaniu błędnych danych chyba jest jakis komunikat ? Przeglądarka to Mozilla 1.6 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mariusz za ciekawą odpowiedz. Ja nie mam niestety możliwośći poeksperymentowania (może w przyszłości) ale przekażę uwagi kumplowi a i wielu  czytającym się to zapewne przyda.

 

pozdrawiam

 

Nie ma sprawy. W razie potrzeby polecam się na znowu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...