Skocz do zawartości

Fedora 19 + Zamiana Windows 7


jaitylkoja

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem sporadycznym uzytkownikiem linuxa. Używam go głównie raz na kwartał, więc proszę o wyrozumiałość. :)

Zamierzam odinstalować starą a nastepnie zainstalować nową wersję windowsa. Na dysku mam już zainstalowaną Fedorę, na której są wrażliwe dane. Wiem, że po takie operacji będzie trzeba odzyskać/przywrócić GRUBa gdyż Windows 7 Ultimate SP1 nadpisze MBR. Mam kilka pytań w związku z takim działaniem:

1) jak z poziomu windowsa/linuxa mozna sprawdzić, na którym dysku znajduje się jaki system? Tak, aby podczas instalacji i formatowania nowego systemu nie skasowac przypadkiem Fedorki zamiast starego win? Chyba będzie to mozna dokonać za pośrednictwem rozszrzenia partycji ext dla lin, ntfs dla win. Boję się, że windows pousuwa wszystko jak leci.

2) jak poznać daną partycję? wiem, że na linuxie mam takie partycję jak /swap/, /boot/, /home/, /. jak one się kojarzą z takimi lokalizacjami jak np. /dev/hda, /dev/sda? generalnie mam dwie fizyczne partycję jedna dla starego windowsa, na drugiej jest (i będzie) dla Fedory. Linux pewnie będzie na /dev/sdb bo był instalowany po windowsie. Niech ktoś potwierdzi i wyjaśni różnice między partycjami a /dev/*. jak sprawdzić np. gdzie znajduje się /boot/ a gdzie główna partycja "/"?
3) czy do odzyskania GRUBa w wyżej nakreślonej sytuacji można uzyć np. live CD z Fedory 18? Czy można użyć LiveUSB?  Tak, można użyć, liczy się tylko wersja GRUBa. LiveCD też, ale wtedy procedura może być inna. Tak?

 

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak partycja /boot, /home itd. To są punkty montowania w systemie plików(a dokładniej to są zwykłe katalog). W Linuksie możesz zamontować daną partycję w dowolnym katalogu. Gdzie ci się podoba.  Następnie /dev/sda to jest DYSK, natomiast /dev/sda1 albo /dev/sda2 itd. to są PARTYCJE. I to je montujesz pod dany katalog. Jak sprawdzić co gdzie jest zamontowane? Użyj polecenia

df -hT

albo

mount

 

Jeżeli masz w systemie /dev/sdb to nie jest inna partycja a inny dysk(albo np. pendrive).

 

Jakie masz partycje i dyski wykryte przez system sprawdzisz poleceniem:

fdisk -l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/boot/ a gdzie główna partycja "/"

 

Sprawdzisz z live cd jak zamontujesz partycje i zobaczysz ze bedzie tam folder boot a na glownej np.

jest cala reszta.

 

 

Edytowane:

Jesli Partycje masz "nazwane" to komenda blkid to pokaze

[root@localhost .]# blkid
/dev/sda2: LABEL="22" UUID="cc0f9038-cccc-4a49-833e-3e79ed74a481" TYPE="ext4"

 

 

# - oznacza  ze jest wykonywana z root

$ - ze jest wykonywana z konta zwyklego uzytkownika

W tym przypadku moja nazwa to 22, ale moglbym sobie go nazwac rowniez Fedora.

 

Innym sposobem jest zostawienie sobie plikow  w danej partycji z nazwa systemu,

nastepnie z live-cd jak te wszystkie partycje zamontujesz to

- w menadzerze plikow pod "jakas_nazwa_danej_partycji" 

    zobaczysz po pliku z nazwa jaki dany system operacyjny lub poprostu partycja tam jest

- komenda mount z live-cd sprawdzisz gdzie zamontowalo "jakas_nazwa_danej_partycji"

 

Np. U mnie w menadzerze plikow zamontowana partycja ma nazwe "22" , i jest tam system "A"

a mount mi pokaze ze "22" jest to partycja /dev/sda2

[root@localhost .]# mount
/dev/sda2 on /media/22 type ext4 (rw,nodev,nosuid,uhelper=udisks2)

Edytowane:

Zalozmy ze na dysku masz 20 partycji i na kazdej po 1 systemie operacyjnym Linuxa.

Po plikach i katalogach nie jestes pewien na ktorej jest dany system lub jaki.

 - W kazdym katalogu etc jest plik z koncowka realise w nazwie,

w tym pliku znajduje sie nazwa systemu.

  Po wejsciu do odpowiedniego katalogu w terminalu mozna sprawdzic to w ten sposob

cat *-release
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatecznego by wszystko było bardziej "kolorowo" można włączyć program gparted i poprzeglądać graficznie co gdzie jest.

Zaś fdisk -l chyba musi być wykonane z roota, ze zwykłego użytkownika nic nie pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...