Skocz do zawartości

Samba + Windows 7 Home 64Bit


polak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
Mam niezrozumiały dla mnie problem. Postaram się opisać najdokładniej jak to możliwe. Otóż na Ubuntu 14.04 64bit (wirtualna maszyna na kompie z Win 7 Home 64bit) zainstalowałem Sambę (apt-get install samba, bez zbędnych bajerów). Najpierw stworzyłem konto użytkownika 'domek' (nazwy totalnie przykładowe):

sudo adduser domek

i utworzyłem dla niego hasło. Następnie utworzyłem takiego samego użytkownika dla Samby:

sudo smbpasswd -a domek

i utworzyłem dla niego hasło. Kolejnym krokiem była edycja pliku smb.conf gdzie dodałem na samym dole następujący fragment (folder "domekfolder" został stworzony przy użyciu polecenia sudo mkdir

i jego właścicielem jest root:root niemniej po zmianie właściciela na usera "domek" nic się nie zmieniło):



[domek]

path = /home/domek/domekfolder

valid users = domek

read only = no


Zapisałem plik i zrestartowałem Sambę:

sudo service smbd restart

. Następnie w zakładce "Sieć" wyszukałem po nazwie serwer (UBUNTU64) i wszedłem do niego. W środku był ładnie udostępniony udział domek, który po kliknięciu poprosił o dane dostępowe, które podałem i uzyskałem dostęp.
W identyczny sposób utworzyłem drugiego użytkownika "komp" i w smb.conf utworzyłem mu analogicznie odpowiedni udział (komp). Oczywiście w otoczeniu sieciowym na serwie z ubunciakiem mam widoczne oba foldery udostępnione, ALE w momencie gdy klikam na udział "komp" i w oknie "Wprowadzanie hasła sieciowego" podaję dane użytkownika "komp" wyrzuca mi błąd po kilkunastu sekundach oczekiwania:

\\UBUNTU64\komp nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu.
Wielokrotne połączenia z serwerem lub udostępnionym zasobem przez tego samego użytkownika przy użyciu więcej niż jednej nazwy użytkownika są niedozwolone. Rozłącz wszystkie poprzednie połączenia z serwerem lub udostępnionym zasobem i spróbuj ponownie.


Co ciekawe - następnie kliknąłem na udział "domek", pojawiło się okno "Wprowadzanie hasła sieciowego" gdzie podałem dane usera "domek" i bez problemu uzyskałem dostęp. Przy kolejnych próbach wejścia do zasobu "domek" nie jestem pytany o dane dostępowe, a "komp" wciąż wyrzuca błąd po podaniu danych. Użytkownik "domek" to był pierwszy stworzony i z nim nie ma problemu.


Proszę o wskazówki/pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...