Skocz do zawartości

Instalacja obok SBS nt4


radek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko

 

Jak zainstalować Fedore na kompie obok sbs nt4 (to taki serwer dla szkół - paranoja) gdyż chcę zbudować pracownie w oparciu o Fedore. Próbowałem ale mam problem z partycjami

dysk 40 GB

dwie partycje po 2 GB w fornie ntfs

założyłem swap i próbuje założyć "/" lecz kicha wywala bląd i nie zapisuje ustawień. Co robić

A przy okazji czy da się wykorzystać konta na ntfs przy serwerze z Fedorą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Dzięki - przeczytałem OK ale nie chodzi ni o montowanie partycji. Może źle się wysłowiłem podczas instalacji jak wybieram opcje ręcznego podziału na parytcje i próbuję założyć "/" to nie da rady - swap owszem głównej nie.

:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Dzięki - przeczytałem OK ale nie chodzi ni o montowanie partycji. Może źle się wysłowiłem podczas instalacji jak wybieram opcje ręcznego podziału na parytcje i próbuję założyć \"/\" to nie da rady - swap owszem głównej nie.

:?

 

A możesz dokładnie powiedzieć, co rozumiesz pod "nie da rady" ?

 

Jakiś komunikat o błędzie ? Komputer się zawiesza ?

 

Obecność innego systemu na dysku nie powinna mieć tu znaczenia - to nie windows :-)

 

Podaj więcej komunikatów a spróbuję pomóc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego:

 

Could not allocate request partitioning faileg

Could not allocate partitions as primary partitions

 

 

Myślę że nie może zapisać na dysku w związku z ntfs-em ale swap zakłada bez problemu....

 

Raczej nie - linux obsługuje partycje w sposób niezależny i nie spotkałem się nigdy, aby obecność jakiejś partycji unieożliwiła założenia partycji dla linuksa ( o ile było miejsce )

 

Komunikaty które otrzymałeś wskazują wyrażnie na niemożliwość założenia partych PRIMARY - prawdopodobnie przy definiowaniu partycji / zaznaczyłeś, że chcesz aby była ona partycją podstawową. Dla linuksa, to czy partycja / jest partycją podstawową czy nie jest bez znaczenia. Problem może pojawić się przy partycji /boot - ona już powinna być podstawowa.

 

Moja propozycja - zacznij jeszcze raz instalację.

Wybierz ręczne partycjonowanie, załóż partycje /boot - spróbuj przy jej tworzeniu zaznaczyć aby to była PARTYCJA PODSTAWOWA, jeżeli się uda to OK, jeżeli nie to utwórz ją jeszcze raz bez tej opcji

Następnie utwórz partycję / - przy niej NIE zaznaczaj aby to była partycja podstawowa

I na koniec - swap - ale to już wiesz jak

 

Po skończonej instalacji pamiętaj o stworzeniu dyskietki startowej - może być bardzo potrzebna - ponieważ jeżeli nie będziesz mógł utworzyć /boot jako podstawowej to możesz nie móc z niej wystartować.

 

Uważaj jeszcze na instalowanie boot loadera:

- jeżeli instalujesz to na działającym systemie - może lepiej go pomić i startuj linux'a z dyskietki - zdarzyło mi się kilka razy że wysypał mi się NT po instalacji boot-loadera - przyczyna do dnia dzisiejszego nieznana.

- jeżeli jednak chcesz boot loadera wybierz GRUB'a - trochę lepiej działa na dyskach o złożonych partycjach i instaluj go w MBR ( INFO: WIEM ŻE NIE WSZYSCY SIĘ TU ZE MNĄ ZGODZĄ, MOŻE PO PROSTU NIE ZNAM LILO TAK DOBRZE )

 

Podczas tworzenia partycji pamiętaj o odpowiedniej ilości miejsca na nich - skrzyczano mnie tu niedawno jak powiedziałem że na partycji o pojemności chyba 2 GB nie zainstalował mi się system który powinien zajmować 1,5 GB - ale ja i tak wiem swoje :-) - ćwiczyłem to kilka razy :-)

 

Jakby coś jeszcze nie poszło to daj znać - tylko podaj dokładnie informacj e o błędach i o strukturze partycji Twojego dysku twardego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariusz

 

Sprawdzę jutro dzisiaj już nie mogę ale jak dobrze pamiętem to przy zakładaniu "/" nie zaznzczałem aby była partycją "aktywną" - ale mogę się mylić. W każdym razie jak nie wyjdzie to wywalam NT i instaluje fedorke i już.

 

A przy okazji to miejsca mam sporo bo przeznaczyłem 20GB więc myślę że wystarczy.

 

Na razie dzięki odezwę się jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariusz

 

Sprawdzę jutro dzisiaj już nie mogę ale jak dobrze pamiętem to przy zakładaniu \"/\" nie zaznzczałem aby była partycją \"aktywną\" - ale mogę się mylić. W każdym razie jak nie wyjdzie to wywalam NT i instaluje fedorke i już.

 

A przy okazji to miejsca mam sporo bo przeznaczyłem 20GB więc myślę że wystarczy.

 

Na razie dzięki odezwę się jutro :)

 

Opcja "aktywności" nie ma tu znaczenia - ma znaczenie tylko dla partycji /boot

 

Przy pamiętaj aby nie była zaznaczona opcja "PODSTAWOWA"

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić tak jak napisałeś ale nie da rady

 

Nie wiem czy na znaczenie ilość partycji gdyż używając PM przy dzieleniu nie mogę założyć więcej partycji niż 4.

 

Dysk jest podzielonu na 2G - sys, 2G User (pod sbs) dodatkowo partycja 10G na Programy (założona po instalacji sbs) i "/" dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT i dalej nie mogę założyć swap nie przyjmuje więcej parycji??? Dziwne

 

Może można to jakość obejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić tak jak napisałeś ale nie da rady

 

Nie wiem czy na znaczenie ilość partycji gdyż używając PM przy dzieleniu nie mogę założyć więcej partycji niż 4.

 

Tablica partycji zgodna z DOS ( wciąż jest używana ta sama ) dopszcza maksymalnie 4 partycje podstawowe. ( primary )

 

Jedna z nich może być partycją extended, która jest jakby emulacją dysku - tak w wielkim skrócie - i na niej można zakładać pozostałe partycje - tzw. logiczne.

 

Dysk jest podzielonu na 2G - sys, 2G User (pod sbs) dodatkowo partycja 10G na Programy (założona po instalacji sbs) i \"/\" dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT i dalej nie mogę założyć swap nie przyjmuje więcej parycji??? Dziwne

 

Może można to jakość obejść?

 

Nie ma w tym nic dziwnego - obejście polega na utworzeniu partycji w trybie extended - robi się to nie zaznaczając podczas tworzenia opcji - partycja PRIMARY ( NIE MYLIĆ Z PARTYCJĄ AKTYWNĄ - to dwie różne historie )

 

Na pewno można to zrobić - tylko spokojnie przeczytaj opcje które masz dostępne podczas tworzenia partycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...