Skocz do zawartości

Jądro 2.6.4, ALSA i SB Live! - co zrobić żeby "zagrało&


Crocodil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Ostatnio postanowiłem że nadszedł czas na mój "pierwszy raz" z kompilacją jądra :) Ściągnąłem najnowszy stabilny kernel z http://www.kernel.org, czyli wersję 2.6.4 i wziąłem się do pracy...

 

Przeczytałem dziesiątki poradników i tutoriali dotyczących kompilacji jądra (zarówno dla wersji 2.6.x, jak i wcześniejszych). Po pewnych bojach udało mi się ustawić opcje odpowiednie dla mojego komputera i skompilować jądro :)

 

I tutaj pojawia się problem... Wszystko działa ładnie poza dźwiękiem :-( Moja karta dźwiękowa to Sound Blaster Live!. W opcjach jądra wybrałem ALSĘ (jeżeli wybieram OSS wszystko jest OK), emulację API OSS i sterownik dla mojej karty - EMU10K1 (SB Live! & Audigy, E-mu APS). Oprócz tego mam zainstalowane (poprzez apt-get) pakiety alsa-utils i alsa-tools, tak jak zaleca ten tekst: http://www.linuxnews.pl/_news/2003/12/18/_..._long/2409.html.

 

Przy starcie systemu z nowym kernelem wykrywana jest karta dźwiękowa ale po uruchomieniu KDE (marcyr nie bij!! ;) ) dźwięku po prostu nie ma... Nie pojawiają się żadne błędy ani ostrzeżenia. To co między innymi próbowałem to:

- "alsaconfig" - nie wykrywa mojej karty,

- "alsamixer" - (wiem że po instalacji ALSY dźwięk jest ściszony) wyrzuca: "alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory:,

- KMix - nie działa, prosi o wybór karty dźwiękowej (a może modułu, nie pamiętam dokładnie, a nie mogę sprawdzić bo wróciłem do oryginalnego "jajka").

 

Nie ma znaczenia czy ALSA jest wkompilowana w jądro czy jako moduł - za każdym razem SB Live! "nie gra" :(

 

Czy ktoś mógłby mi doradzić co dalej? Może któryś z bardziej doświadczonych użytkowników (_linuxa_ → Linuksa) ORT opisałby jak dokładnie powinny wyglądać moje działania przy pierwszym uruchomieniu systemu z nowym jądrem? Czy alsa-tools i alsa-utils powinny być zainstalowane już z nowym jądrem czy wcześniej?

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

 

Pozdrawiam,

 

Crocodil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MareviQ

najlepsza metoda bedzie zamiast instalowanie przez apt-get odwiedzenie strony ALSY ( http://www.alsa-project.org), przejscie do dzialu Soundcards, gdzie wybierzesz producenta karty (Creative Labs)

 

Da ci to liste kart tego producenta (zaskakujace, nie?) - potem szukasz swojej karty, i klikasz na link Details. Znajdziesz tam opis krok po kroku instalacji ze zrodel (ja mam SB Audigy i u mnie dzialalo po takim instalowaniu)

 

Aha, robisz to raczej po zainstalowaniu nowego kernela (nie wiem czy to jakas roznice robi, ale osobiscie bym nie ryzykowal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...