Skocz do zawartości

Net24 Na Thopsonie, Wrrrr!


santa

Rekomendowane odpowiedzi

juz prawie jestem na skraju wyrzucenia fedory (a tak bardzo chcialem ja miec :( ),

instalowalem speedtoucha wg porad i za pomoca skryptu:

speedtouchconf-10-Nov-2004.tar.gz z microcodem rev4fw.zip, ale tez sie nie powiodlo. za kazdym razem byl taki rezultat:

No further user interaction is required.
Configuring SpeedTouch Driver...
Software Configuration - SUCCESS
Building SpeedTouch Driver...
Software Build - SUCCESS
Installing SpeedTouch Driver...
Software Instalation - SUCCESS
Creating ppp files in //etc/ppp
FATAL: Module usbcore not found.

   *** Configuration finished. Starting the connection ***

The modem lights should start flashing for approx. 20 seconds...
The lights schould both de solid green now.
Running : pppd call adsl
*********************************
* Don't seem to have connected. *
*********************************
Please check the username and password in /etc/ppp/*-secrets.
Also check the VPI/VCI in /etc/ppp/peers/adsl
Then run /etc/rec.d/init.d/speedtouch start
Current settings: [email protected] / haslo / 8 / 35

 

ma ktos jakis pomysl, bo mi juz brakuje.

a nie chce miec (_linuxa_ → Linuksa) ORT bez dostepu do netu, bo tak samo jakby miec porsche w garazu ale nie miec kluczy od bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problem tkwi w źle skonfigurowanym kernelu, w którym brak jest obsługi ppp lub usb.

 

Po pierwsze sprawdź czy masz te katalogi które są wypisane w komunikacie o błędzie. Potem sprawdź lsmod czy są załadowane jakieś moduły *ppp*. Jak nie to poszukaj w /lib/modules/numer_jądra/dzieś_tam plików w stylu *ppp*.so lub .ko. Jak znajdziesz to napisz modprobe nazwa_modułu (bez .so). Sprawdz jeszcze raz lsmod czy się załadowało i czy przy okazji załadowały się inne moduły (czasem jak jeden moduł wymaga innego to modprobe ładuje oba). Zapisz ich nazwy bo może Ci się to przydać w przyszłości.

Tak coś mi się przypomina że też kiedyś miałem problemy z modemem (zwykłym) i ładowałem moduły async_ppp czy jakoś tak.

Jeśli nie znajdziesz modułów do ppp to będziesz musiał przekompilować kernella.

 

Jak będziesz kiedyś kompilował jądro to wkompiluj w nie obsługę ppp na stałe a nie w moduły.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrzucaj Fedory ani speedtoucha, to musi działać (u mnie działa).

 

Nie wiem co prawda, jak to jest ze speedtouchconf, bo ja konfigurowałem ręcznie, ale zacznij od sprawdzenia (po wystartowaniu systemu) czy nie masz już modułu o nazwie speedtch. W mojej wersji (dystrybucyjne jajko) taki moduł był ładowany (h.w. po co). Pomogło rmmod i potem załadować soft od speetchoucza :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shimonic - thx, ale z tego co czytalem to spiro korzystal wlasnie z tego sposobu co ja;

zbrodel - zainstalowalem juz nawet od nowa fedore po tych wszystkich walkach, wiec na czystym jadrze znowu kombinowalem i nic, mozesz mi dokladnie napisac jak uruchomiles net na tym modemie? plis

 

edycja:

______

 

moze mi sie to przydac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, napiszę jak to zrobiłem. Jest to kombinacja tego, co pisali na starej płytce instalacyjne neostrady i moich własnych pomysłów. Zaznaczam: u mnie działa. Nie gwarantuje że zadziała u kogolwiek innego. Na pytanie "dlaczego tak a nie inaczej" odpowiedź brzmi "bo tak!" ;)

 

Potrzebny będzie sterownik modemu, ja użyłem pliku speedtouch-1.3.1.tar.gz, pobranego z http://speedtouch.sourceforge.net/index.ph...?/index.en.html. Nie wiem na ile niższe wersje będą działać. Ta, którą miałem na płycie z neostradą, nie działała, ale ja zakładałem neo w maju, może teraz dają nowszą.

 

Potrzebny będzie też plik speedmgmt.tar.gz, ja wziąłem ten, który miałem na płytce z neostradą.

 

W.w pliki kopiujemy do /usr/src (można oczywista gdzie indziej, tylko pozmieniać ścieżki) i rozpakowujemy przez tar xvzf <nazwa>

Po rozpakowaniu pliku speedmgmt.tar.gz powstanie katalog mgmt a w nim plik mgmt.o. Reszta jest chyba niepotrzebna ale głowy nie dam. Nie chciało mi się sprawdzać.

 

Po rozpakowaniu speedtouch<wersja>.tar.gz wchodzimy do powstałego katalogu i robimy

./configure

make

make install

(jak root oczywiście).

 

Teraz trzeba wyedytować pliki pliki konfiguracyjne:

 

/etc/ppp/options:

noauth

usepeerdns

lock

noipdefault

 

/etc/ppp/peers/neostrada:

debug

kdebug 1

noauth

usepeerdns

noipdefault

defaultroute

pty "/usr/local/sbin/pppoa3 -m 1 -c -vpi 0 -vci 35"

sync

user "[email protected]"

noaccomp

nopcomp

noccp

holdoff 4

persist

maxfail 25

 

/etc/ppp/pap-secrets

/etc/ppp/chap-secrets

oba muszą zawierać linie:

"[email protected]" "*" "twoje_haslo" "*"

 

oczywiście mogą być też inne wpisy dla innych usług.

 

/etc/hotplug/usb.usermap

musi zawierać linię:

 

speedtouch 0x0003 0x06b9 0x4061 0x0000 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00000000 "Thompson SpeedTouch USB"

 

Zawartość tych plików powinna być na płytce instalacyjnej neostrady, wystarczy znaleźć,

przekopiować i wyedytować.

 

Teraz robimy plik startowy. U mnie wygląda tak:

 

#/bin/sh
/etc/rc.d/init.d/jm_iptables
case "$1" in
   'start')
       /usr/local/bin/neostrada start &
     ;;
   'stop')
       /usr/local/bin/neostrada stop
     ;;
   *)
       exit 1
  ;;
esac

 

Ten plik umieściłem w /etc/rc.d/init.d i podlinkowałem z odpowiednimi nazwami do rc5.d i rc3.d.

Istotne jest uruchamianie pliku /usr/local/bin/neostrada w tle (z &), bo u

mnie neo wstaje bardzo powoli i inaczej wstrzymałoby start systemu.

Wywołanie jm_iptables uruchamia moje regułki, bo nie korzystam z redhatowego

konfiguratora firewalla.

 

W katalogu /usr/local/bin umieściłem właściwy plik startujący o nazwie

neostrada:

PATH=$PATH:/sbin:/usr/sbin
mgmt_dir=/usr/src/mgmt


case "$1" in
   'start')
       rmmod speedtch
       if [ ! -f /var/run/modem_run.pid ]; then
          /usr/local/sbin/modem_run -m -f ${mgmt_dir}/mgmt.o
          echo `pidof /usr/local/sbin/modem_run` > /var/run/modem_run.pid
       fi
       pppd call neostrada
     ;;
   'stop')
       killall pppd
     ;;
esac

 

Uwaga: Na moim jądrze 2.6.9-1.667 automatycznie ładuje się moduł speedtch, który nie jest modułem obsługującym Thompsona, za to skutecznie uniemożliwia mu pracę. Stąd na początku odpowiedni rmmod. Można to ładniej rozwiązać, sprawdzając najpierw czy moduł jest załadowany, bo przy kolejnych uruchomieniach skryptu pluje błędami, że nie ma takiego modułu, ale mi się nie chciało.

 

Jak widać, diagnostyka błędów praktycznie nie istnieje. To jest komputer na biurko i jak mi sieć nie działa, to i tak to widzę i mogę zajrzeć do logu.

 

I to chyba wszystko. Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sprawdzic czy mam polaczenie, plik resolv stworzylem tylko ja mam siec w NETII i nie wiem czy te ip ktore sa wpisane w pliku (a wzielem to gdzies z forum) sa dobre;

jak uruchomie przegladarke to oczywiscie wywala blad, ale moze mam net a blad tkwi w pliu resolv, gdy zadzwonilem do serwisu Netii to mi apn powiedzial ze oni pracuja na windowsach i na linuksie sie nie znaja :shock:

jest ktos tutaj kto ma ten modem i Net24???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi sieć nie działa (a działa rzadko), to pingam 213.180.130.200 - po jakimś czasie wygodnie wpisuje się z klawiatury numerycznej bez patrzenia (pod warunkiem, że masz tam kropkę, a nie przecinek :D)

 

(_acha_ → aha) ORT. To jest IP onetu - przyzwyczajenie z czasów kiedy jeszcze tam zaglądałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...