Skocz do zawartości

Macos X Na Pc


santa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
Opracowano system operacyjny Mac OS, który "łudząco przypominał Windows'a 1.0" co oznaczało ,że wszystkie pomysły znalezione w MacOSie zostały skopiowane na Windowsa :)

 

"Pierwsza wersja systemu [MacOS] weszła do użytku publicznego w 1984 wraz z modelem Macintosh [...]. Upowszechnione przez nią takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz na niepotrzebne pliki stały się od tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych.

 

Zachęcona sukcesem Apple, w tym samym kierunku zaczęła podążać firma Microsoft, jednocześnie Apple starał się opatentować wygląd i wrażenia swojego systemu. Doprowadziło to do długotrwałego procesu o własność intelektualną."

 

"Windows 1.0 oficjalnie został wydany w roku 1985" natomiast MacOS w 1984 :D.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mac_OS

 

MacOS był pierwszy, to oni wymyślilo okienka i inne rzeczy. miscro$hit ukradł pomysły od aple :]. M. in. dla tego go nienawidzimy [micro$hita] ;).

Mimo, że mało pracowałem na MacOs, to uważam go za dobry system, zwłaszcza nową wesje X :). Byłoby bardzo miło wypróbowac go na pc.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowano system operacyjny Mac OS, który "łudząco przypominał Windows'a 1.0" co oznaczało ,że wszystkie pomysły znalezione w MacOSie zostały skopiowane na Windowsa

Przeczytaj moje zdanie od tyłu :) Jeżeli pomysły znalezione w macosie były skopiowane na windowsa to...

"Windows 1.0 oficjalnie został wydany w roku 1985" natomiast MacOS w 1984 biggrin.gif.

nie przeczę temu zdaniu :P

 

Więc wszystko się zgadza tylko ironia nie wyszła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas temu porzyczyłem maca ze szkoły.. i pobawiłem się przez jedną nockę.. i musze przyznać, że fajny był tylko nie mogłem softu znalezc na niego (macos7), wszystko znajdywalem na macosx :/ ale fajny system.. podlaczylem sobie net i smigalem na tym macu troszke..

Polecam i pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Gwoli ścislosci:

 

pierwszy komputer ze stajni Apple nie nazywal sie (_odrazu_ → od razu) ORT Macintosh, a takze system nie (_odrazu_ → od razu) ORT zostal nazwany MacOS (jego poprzednicy to Finder i Apple Lisa GUI).

 

na stronie: http://oldcomputers.net/ mozecie poznac historie komputerow (nie tylko od Apple) od roku 1971 do 1989

 

natomiast... po 1989 Apple wydalo nastepujace modele komputerow:

 

- Macintosh TV (1993)

- PowerMac 6100 (1994)

- 20th Anniversary Macintosh (1997)

- iMac (1998)

- iBook (1999)

- PowerMac G4 Cube (2000)

- iMac LCD (2002)

- PowerBook G4 17” (2003)

- PowerMac G5 (2003)

- eMac (2003)

- iMac G5 (2004)

 

(daty moga przy koncu sie roznic, niestety nie mam pamieci komputera ;D)

 

co do systemu operacyjnego to przed OSX istnialy:

 

- Apple Rhapsody bardzo wczesna wersja rozwojowa systemu MacOS X. System operacyjny Rhapsody jest oparty o OPENSTEP, który z kolei opiera się na NeXTStep.

- NeXTStep był systemem operacyjnym stworzonym dla komputera NeXT (maszyna oparta na mikroprocesorze Motorola 68K), a później przeniesionym na platformę x86/PC, gdy firma NeXT zmieniła swój status z producenta sprzętu na wytwórcę oprogramowania. OPENSTEP jest następcą systemu NeXTStep, chociaż technicznie "OPENSTEP" odwołuje się do zbioru przenośnych procedur API opartych na procedurach NeXTStep, które firma NeXT udostępniła w systemie Mach (system Unixo podobny, w którym był uruchamiany NeXTStep), Windows NT oraz Solaris

wlasciwie nie wiem czy NeXTStep mozna zaliczyc do systemow Apple

- MacOS 9 (Classic) (a co do wersji 9... tutaj mam watpliwosci czy to nie jest Apple Rhapsody)

- MacOS 8.6

- MacOS 8.1

(zrodlo wlasne :P)

 

a jesli chodzi o uruchamianie OSX na pc, podobno wspomniane wczesniej CherryOS zamierza bez emulacyjnie umozliwic instalowanie tego systemu (zastanawiam sie w jaki sposob). jest jeszcze 2 droga: Apple wypusci OSX w wersji na pc :D

 

przy okazji:

to co mamy w OSX jak pisze Chip Linux Jesien 2002 w artykule o BSD:

 

Darwin firmy Apple jest hybryda kodu FreeBSD 3.2 i bazujacego na systemie Mach 3.0 MacOS X. Sam Darwin to wersja OS X pozbawiona interfejsu graficznego i zwiazanych z nim programow oraz bibliotek. Dzieki wykorzystaniu mikrokernela Mach system ten jest wysoce zmodularyzowany. Ciekawym przyjetym w nim rozwiazaniem jest IOKit, komponent stanowiacy obiektowo zorientowany interfejs pomiedzy jadrem a sterownikami poszczegolnych urzadzen. Co prawda wymusza to dostosowywanie sterownikow z innych BSD do potrzeb Darwina, ale owocujeznacznym uproszczeniem kodu zrodlowego i przyspieszeniem procesu tworzenia nowych sterownikow. Alternetywa dla klasycznego sposobu konfigurowania systemu jest w Darwinie mechanizm centralnego przechowywania informacji o konfiguracji.

 

mam nadzieje ze troche uzupelnilem wiadomosci ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ta kompatybilnoscia to bym tak nie szalal, OsX jest zupelnie nowym rozwiazaniem i jak mowi Kocurek to jest na zasadzie emulacji, a z reszta Apple slynie z tego ze raczej w kazdym nowym systeie byla slaba kompatybilnosc z wczesniejszymi wersjami poprostu ida z duchem czasu i nie patrza wstecz i tez dlatego ich system chodzi duzo szybciej. calkiem inna filozofia niz microshit.

a swoja droga dawno sie nie odzywalem, no coz praca :(

pozdrowka dla starych i nowych userow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...