Skocz do zawartości

ATI 9100


SEbaX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

 

Jestem tak zielony z (_linuxa_ → Linuksa) ORT ze az wstyd. Chcialbym to troszke zmienic i sie pouczyc obslugi (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Cale zycie pracowalem na systemach z linii Windows.

Aktualnie zgrywam z sieci Fedore. Wczesniej instalowalem Mandraki, Redhaty i zawsze mialem jeden problem. Moze w Fedorze bedzie latwiej to zrobic.

Ano nie moge skonfigurowac Xfree. Robilem to wg roznych instrukcji i nigdy mi nie zainstalowal sie moj radeon. Posiadam Radeona 9100 128 Mb. Karta nie jest wykrywana chyba poprawnie, nie idzie mi jako radeon 8500 ani 9000 (do wyboru nie bylo 9100, chociaz to odpowiednik 8500).

Przez brak wykrycia karty rodzi sie problem pracy przy odswiezaniu 60 Hz, a praca na 19" nie wplywa zbyt pozytywnie na oczka :?

Orientujecie sie czy w tym wydaniu jest juz wspracie dla tej karty ?

Chcialbym to wiedziec, poniewaz jak zainstaluje to na poczatku piorytetem bedzie konfiguracja grafiki do pracy...

 

sorki za dlugosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odświerzanie możesz ręcznie wpisać w pliku XF86Config. Jeżeli preferujesz tryb graficzny (nie wiem jak jest w Fedorze, mam Auroksa), zobacz w 'Ustawienia systemowe' --> 'Ekran' zakładka 'Zaawansowane' :idea: Próbowałeś w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po zmianie karty graficznej nie miałem wykrywanego monitora - nie widzieć czemu? i miałem odśierzania 60Hz tak jak Ty. Ale teraz mam 85Hz, a tylko wystarczyło zmienić z listy na monitor jakiejś dobrej formy (tyle samo ") i po restarce sprzęt mi już nie migał :)

w tym sek ze jesli nie mam wykrytej poprawnie karty graficznej nie mam takiej opcji...

Nie no opcja taka powinna być, przynajmniej ja mam taką w GNOME... hmm, a po wpisaniu system-settings:/// do jakiegoś menedżera plików też nie masz żadnych opcji?

 

A ustawienie monitora 85MHz nic nie daje (są takie na liście wyboru w niektórych distrach)

 

Albo spróbuj zainstalować od razu sterowniki od ATI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja mam taki konkretny opis do instalacji i konfiguracji ATI czyli radkow.

Lecz nie mam mozliwosci zaprezetowania go. Nie moglem go wkleic, ani zalaczyc.

Albo jestem jakis upsledzony albo juz zapozno na myslenie :).

 

Wiem jedno ze fedora wykrywa spoko radka i da sie go wstepnie ustawic w trakcie instalacji.

 

A jak chcesz szczegolowy opis to sie skontaktuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerpniete z netu.

 

######################################################################

 

Ten tekst powstał po mojej kilkudniowej walce z instalacją sterowników do karty Radeon 9000. W necie znalazłem wiele opisów i pomysłów na rozwiązanie problemów z tym związanych. Metodą prób i błedów udało mi się zainstalować te sterowniki. Opisze tutaj moją metode. Nie jest to tekst idealny i ma pewne braki, które mam nadzieje sukcesywnie uzupełniać.

 

Na początek pobieramy ze strony www.ati.com odpowiedni plik ze sterownikami, w zależności od wersji Xów. W moim przypadku 4.3.0. Pobranie właściwego pliku nie powinno sprawić nikomu kłopotu i dlatego nie podaje dokładnych adresów.

 

Nadszedł czas na instalację. Mój sposób nie jest elegancki i parę osób może go krytykować, ale działa. Pierwszą rzeczą jaką robimy to przechodzimy do konsoli [ctrl+alt+F1] i logujemy się jako root. Następnie wpisujemy init 3 co wyłącza Xy. Sterowniki instalujemy poleceniem: rpm -i --force fglrx***.rpm

 

W większości przypadków tutaj może wystąpić pierwszy poważny problem. Ja znam tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie rekompilacja jądra, lub skompilowanie nowszej wersji. Z distro które aktualnie używam (Aurox 9.1) nie było tego problemu.

 

Kiedy już mamy gotowy moduł klepiemy rmmod radeon a potem modprobe fglrx. Teraz możemy przystąpić do konfiguracji, co jest bardzo proste ;) wpisujemy fglrxconfig. Opisze tutaj ważniejsze opcje a przy reszcie napisze co ja wybrałem (w kwadratowym nawiasie).

 

Mouse

Specify the mouse port type: [2]

Wybieramy w zależności od tego jak mamy podłączoną mysz.

Specify the mouse model: [2]

Jeśli nie ma naszej myszy na liście to wybieramy (1) dla myszki bez rolki lub (2) dla myszki z rolką.

Teraz możemy włączyć emulacje 3 przycisku (tylko jeśli mamy mysz z 2 przyciskami). [n]

Następnie wybieramy urządzenie [/dev/mouse], jeżeli jest inaczej trzba to wklepać.

 

Keyboard

Tutaj podajemy rodzaj klawiatury [4] a potem język lub jak kto woli układ klawiszy [19].

 

A teraz to na co wszyscy czekali, zabieramy się za karte i inne ważne sprawy ;)

 

FireGL Display Setting

Quad Buffer Stereo: [n]

Ponieważ nie posiadamy super okularków nie włączamy tej opcji.

TV out Configuration

Tutaj ludzie widzą najwięcej problemów, ale zupenie nie wiem czemu, wyjście TV działało zawsze bez problemów. Po włączeniu TV out podajemy standart w jakim pracuje nasz telewizor [6], nie ma się co przejmować, w przypadku złego wyboru obraz będzie czarno-biały.

 

FireGL Screen Layout

Wybieramy teraz tryb wyświetlania dla 2 monitorów, najbardziej przydatna dla nas jest Clone Mode i ją wybieramy [3]

 

Monitor Setting

Dla monitorów CRT wybieramy [8], lub 9 dla monitorów DVI.

 

Monitor Settings – First Monitor

Podajemy wartości właściwe dla posiadanego monitora, w moim przypadku (budżetowa 17) [5]. Tak samo postępujemy w przypadku wartości odświeżania [5]

 

Monitor Settings – Second Monitor

Jak wyżej, tyle że teraz dotyczy to telewizora, w moim przypadku ustawienia takie same co poprzednio [5], [5].

 

Display Modes

Zostawiamy jak jest lub zmieniamy wg uznania.

 

Do you want to use a virtual desktop...

Polecam nie włączać tej opcji [n]

 

Direct Rendering Interface Restrictions

Zostawiamy [1] i każdy będzie miał dostęp do OpenGL

 

Application Profiles

Nie mam pojęcia o co w tym biega, i wybrałem [1]

 

Advenced Feature Setting

Do you want to initialize xfree86-dga: [n]

Do you want to export pseudo color visuals: [n]

Do you want to synchronize buffer swaps with the vertical sync signal: [n]

 

Full Scene Anti Aliasing

W przypadku posiadania wypasionej karty włączamy tę opcje. Na moim radku 9000 zaszalałem i włączyłem [y].

Samples per Pixel

Im lepsza karta tym większa cyfra [6].

Disable FSAA Gamma [n]

Customize FSAA Multi Sample Position [n]

 

TLS Method - Ważne

Najbezpieczniej jest zostawić [0], ale w przypadku kożystania z WineX lub innych umulatorów należy wybrać (2)

 

Do you want to use external AGP Gart module

To ustawienie proponuje dobrać eksperymentalnie. Należy pamiętać że w przypadku wybrania [n],

trzeba wyłączyć moduł agpgart poleceniem rmmod. Na moim sprzęcie lepsze rezultaty osiągam przy wybraniu [n].

 

FINISH

 

Teraz na pytanie, czy chcemy zapisać w pliku /etc/X11/XF86Config-4 odpowiadamy [y] ;)

Przyszła pora na sprawdzenie czy Xy będą chodzić, wpisujemy startx i...

 

i nic, nie działa. Bez paniki. Przechodzimy do katalogu /etc/X11 i edytujemy plik XF86Config-4.

Najłatwiej to zrobić przy za pomocą edytora emacs.

Wpisujemy emacs XF86Config-4. Szukamy Section “Device” i dalej odnajdujemy zapis:

 

BusID ”PCI:1:0:1” i zmieniamy na BusID “PCI:1:0:0”

 

Zapisujemy zmiany (kombinacja [ctrl + x], [ctrl + s]) i wychodzimy z edytora ([ctlr + x], [ctrl + c]).

Wpisyjemy startx i powinno działać.

Gdy nasz wspaniały Gnome (lub KDE) działa, uruchamiamy terminal i wpisujemy glxinfo. Wyświeli się dużo “literek i cyferek” (jak mawia moja kobietka), ale nas interesuje coś takiego jak Direct Rendering :yes. Gdy mamy ten cudowny zapis testujemy nasze ulubione gry.

 

I jeszcze jedna mała uwaga: NIE zwracać uwagi na ustawienia ekranu dostępne w menu. To że tam nie ma włączonej akceleracji 3D, to nic nie szkodzi.

 

Życzę wszystkim udanej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...