Skocz do zawartości

problem z netem


Wlodi

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z netem. (od razu zaznaczam ze jestem doszczetnie zielony :? )dopiero co zainstalowalem fedore core1 i z samego poczatku net dzialal bez zazutu(na dhcp). jednak po paru uruchomieniach net wysiadl :( a karta jest aktywna tyle ze nie odbiera zadnych pakietow. zeby bylo ciekawej to pod winXP net dziala mi bez zazutu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z netem. (od razu zaznaczam ze jestem doszczetnie zielony :? )dopiero co zainstalowalem fedore core1 i z samego poczatku net dzialal bez zazutu(na dhcp). jednak po paru uruchomieniach net wysiadl :( a karta jest aktywna tyle ze nie odbiera zadnych pakietow. zeby bylo ciekawej to pod winXP net dziala mi bez zazutu

 

A co ci wyrzuca ifconfig ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mialem to zrobic komenda ifconfig eth0 to wyszlo mi to:

 

 

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:40:F4:31:85:AB

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

Interrupt:10 Base address:0x8000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mialem to zrobic komenda ifconfig eth0 to wyszlo mi to:

 

Mogłeś dać samo ifconfig ( tylko z konta root'a ) ale tez jest dobrze.

 

To co przesłałeś wskazuje na to że interfejs nie otrzymał numeru IP.

 

Przeslij zawartość pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

 

Może sobie przypadkiem coś namieszałeś w konfiguracji tego interfejsu ?

 

A może zmieniałeś jądro lub sterowniki karty sieciowej ?

 

Jaką masz kartę sieciową ? jakich sterowników używasz ?

 

Czy używasz binarnych sterowników Nvidia ? Jeżeli tak to sprawdź czy po wyłączeniu tych sterowników karta działa OK. Na szybko możesz to zrobić zmieniając sposób startu systemu w pliku /etc/inittab z 5 na 3 w linii:

id:5:initdefault:

co spowoduje wyłączenie automatycznego startu X'ów i automatycznie nie załaduje sterowników Nvidii.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ifconfig eth0 192.168.0.2 to ustawi ci numer ip. W miejsce ip wpisz swoje ip jakie miales wczesniej lub poprostu jkies z tego zakresu.

 

Jesli po tych zabiegach bedzie dzialac wystarczy to dopisac do /etc/rc.d/rc.local

 

Sprawdz jeszcze poleceniem route czy domyslna brama jest dobrze ustawiona.

 

Wczesniej miales dhcp wiec wszystko sie samo ustawialo, ale lepiej samemu poustawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeslij zawartość pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

 

Może sobie przypadkiem coś namieszałeś w konfiguracji tego interfejsu ?

 

A może zmieniałeś jądro lub sterowniki karty sieciowej ?

 

Jaką masz kartę sieciową ? jakich sterowników używasz ?

 

to jest zawartosc tego pliku:

# Realtek|RTL-8139/8139C/8139C+

DEVICE=eth0

BOOTPROTO=dhcp

HWADDR=00:40:F4:31:85:AB

ONBOOT=yes

TYPE=Ethernet

 

a co do mieszania w interfejsie to raczej nie, co najwyzej wzucilem sobie partycje ntfs do odczytu i nic wiecej nie zmienialem :?

tak samo nie ruszalem jadra (nie wiem nawet jak) tak samo ze sterowinkami karty sieciowej. zeby bylo ciekawiej to net mi wczoraj w nocy dzialal, a teraz znowu sie wysypal, nadal tylko nie rozumiem dlaczego chodzi caly czas pod winXP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ifconfig eth0 192.168.0.2 to ustawi ci numer ip. W miejsce ip wpisz swoje ip jakie miales wczesniej lub poprostu jkies z tego zakresu.

 

Jesli po tych zabiegach bedzie dzialac wystarczy to dopisac do /etc/rc.d/rc.local

 

Sprawdz jeszcze poleceniem route czy domyslna brama jest dobrze ustawiona.

 

Wczesniej miales dhcp wiec wszystko sie samo ustawialo, ale lepiej samemu poustawiac.

 

zmiana ip nic nie dala, a po wpisaniu route okazalo sie ze mam zle wpisana brame, jednak po zmianie i tak nie dziala. jeszcze sprobowalem dac na statyczny adres ip po wpisaniu wszystkiego tesh nic sie nie zmienilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest zawartosc tego pliku:

# Realtek|RTL-8139/8139C/8139C+

DEVICE=eth0

BOOTPROTO=dhcp

HWADDR=00:40:F4:31:85:AB

ONBOOT=yes

TYPE=Ethernet

 

Na pierwszy rzut oka - zaremowałbym HWADDR ( wstawiając # przed tą linią ) być może masz wpisany jakiś inny adres sprzętowy karty sieciowej niż masz faktycznie a dhcp rozróżnia stacje po numerze karty - powiedz coś więcej o tym dhcp - jakaś sieć osiedlowa czy coś w tym rodzaju ?

 

Po drugie - jaką masz kartę sieciową - to co napisałeś to jest seria sterowników do szerokiego wachlarza kart. Podaj z windowsa dokładną nazwę karty jaką ci wyśiwetla.

Prześlij dodatkowo plik /etc/modules.conf - zobaczymy jakie masz tam sterowniki wrzucone. Jeżeli twierdzisz że po ręcznym ustawieniu parametrów też nie ruszyło ( a wpisałeś je dobrze ) to może coś masz namieszane ze sterownikami. Jest taki alternatywny sterownik 8193too - z niektórymi kartami działa lepiej.

 

Jeszcze możliwe jest błędne ustawienie w BIOS'ie - zobacz czy karta tak samo nie działa po WŁĄCZENIU komputera i uruchomieniu linux'a ( włączeniu a nie restarcie ) a po restarcie z winxp i uruchomieniu linux'a

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pierwszy rzut oka - zaremowałbym HWADDR ( wstawiając # przed tą linią ) być może masz wpisany jakiś inny adres sprzętowy karty sieciowej niż masz faktycznie a dhcp rozróżnia stacje po numerze karty - powiedz coś więcej o tym dhcp - jakaś sieć osiedlowa czy coś w tym rodzaju ?

 

Po drugie - jaką masz kartę sieciową - to co napisałeś to jest seria sterowników do szerokiego wachlarza kart. Podaj z windowsa dokładną nazwę karty jaką ci wyśiwetla.

Prześlij dodatkowo plik /etc/modules.conf - zobaczymy jakie masz tam sterowniki wrzucone. Jeżeli twierdzisz że po ręcznym ustawieniu parametrów też nie ruszyło ( a wpisałeś je dobrze ) to może coś masz namieszane ze sterownikami. Jest taki alternatywny sterownik 8193too - z niektórymi kartami działa lepiej.

 

Jeszcze możliwe jest błędne ustawienie w BIOS'ie - zobacz czy karta tak samo nie działa po WŁĄCZENIU komputera i uruchomieniu linux'a ( włączeniu a nie restarcie ) a po restarcie z winxp i uruchomieniu linux'a

 

Pozdrowienia

 

sorki ze nie odpisywalem ale 3 kolokwia w jednym tygodniu to za duzo :shock:

 

co do sieci to jest to siec lokalna (jakas firma to zrobila)

 

pod win wyswietla mi "Realtek RTL8139 family PCI Fast Ethernet NIC"

 

A w sterownikach nie mieszalem bo nie wiem nawet gdzie (dopiero co zainstalowalem (_linuxa_ → Linuksa) ORT i zaczynam sie uczyc jego obslugi)

 

tak (_wogole_ → w ogóle) ORT to gdzie moglbym znalezc ten sterownik o ktorym wspominales :?:

 

wczesniej gdy w winXP dawalem hibernacje netu nie bylo i podczas ladowania (_linuxa_ → Linuksa) ORT wyskakiwalo:

 

Bringing up interface eth0

FAILED

 

a po normalnym wyloczeniu laduje sie normalnie,

wiec jak to moglbym zmienic zeby bylo zawsze ok :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak (_wogole_ → w ogóle) ORT to gdzie moglbym znalezc ten sterownik o ktorym wspominales

 

Nie musisz go nigdzie szukać - masz go w systemie.

 

wczesniej gdy w winXP dawalem hibernacje netu nie bylo i podczas ladowania (_linuxa_ → Linuksa) ORT wyskakiwalo:

 

Bringing up interface eth0

FAILED

 

a po normalnym wyloczeniu laduje sie normalnie,

wiec jak to moglbym zmienic zeby bylo zawsze ok :?:

 

Nie do końca jest tak jak myślisz - hibernacja to nie jest inny sposób wyłączenia komputera - tylko przejście komputera w stan, w którym nie jest on włączony ( czyli nie można na nim normalnie pracować, zużywa mniej energii - w zależności od ustawień, wyłącza dyski itd. ) ale pewne urządzenia ( tu znowu jest to zależne od urządzeń i od biosu ) są przełączane w pewien stan, w którym nie działają normalnie, ale modą spowodować np. uruchomienie systemu po otrzymaniu jakiegoś komunikatu np. z modemu, sieci, klawiatury.

 

Hibernacja z WinXP mocno różni się od hibernacji na dysk, znanej kiedyś z notebook'ów, która dokonywała zapisu wszystkich ustawień systemu i sprzętu na dysku a następnie najnormalniej wyłączała sprzęt - przy czymś takim można było normalnie uruchomić komputer z innego systemu.

 

Problemem który masz u siebie jest nieprawiłowe inicjalizowanie karty sieciowej, która nie jest wyłączona ale zahibernowana.

Pomóc tu może jakiś parametr który spowoduje lepszą/pełniejszą inicjalizację karty sieciowej - nie wiem czy coś takiego dla tego sterownika istnieje - jak będę miał chwilę to poszukam ( dla kart 3Com była taka możliwość )

 

Jeżeli nie znasz linux'a to raczej się nie bierz za zmianę sterowników.

Przyślij zawartość pliku modules.conf to podam ci co zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyślij zawartość pliku modules.conf to podam ci co zmienić.

 

To jest ten plik:

 

alias eth0 8139too

alias usb-controller usb-ohci

alias usb-controller1 ehci-hcd

alias ieee1394-controller ohci1394

alias sound-slot-0 i810_audio

post-install sound-slot-0 /bin/aumix-minimal -f /etc/.aumixrc -L >/dev/null 2>&1 || :

pre-remove sound-slot-0 /bin/aumix-minimal -f /etc/.aumixrc -S >/dev/null 2>&1 || :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyedytuj sobie ten pliczek ifcfg-eth0 zebys mial tak

 

DEVICE=eth0

BOOTPROTO=none

ONBOOT=yes

USERCTL=no

IPADDR= wpisz tu swoj adres twojego kompa - np 192.168.0.2

GATEWAY= tu wpisz adres bramy np 192.168.0.1

NETMASK= tu wpisz maske twojego adresu np 255.255.255.0

NETWORK= adres sieci np 192.168.0.0

BROADCAST=adres rozgloszeniowy np 192.168.0.255

 

potem pliczek /etc/sysconfig/network i tam

GATEWAY=eth0

GATEWAYDEV =eth0

 

restart systemu i zobacz moze zadziala ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...