Skocz do zawartości

proszę o pomoc przy instalacji!!


Rbobss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:) po wielu perturbacjach udało mi się zarejestrować. Mam prośbę chciałbym zainstalować Fedore 1 ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Jeśli ktoś mogłby mnie przeprowadzić krok po kroku przez proces instalacji, byłbym OGROMNIE wdzięczny. Kumpel zainstalował mi Fedore ale się wysypała, miałem jakiś problem z kernelem, chciałem teraz zainstalować ją od początku.Mam już zrobioną partycję ext3 około 5GB i swap'a okolo 500Mb.Mam zainstalowanego Windows'a XP i chciałbym aby przy wyborze systemu on był domyślny a Fedora przy wyborze. Próbowałem zrobić to sam ale jak dla mnie jest tam za wiele tekstu po angielsku i za dużo opcji, więc proszę o pomoc!! Jeśli ktoś zdecyduje się mi pomóc to prosze o kontak na email. Jekby co to postaram się udzielić więcej informacji!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) po wielu perturbacjach udało mi się zarejestrować. Mam prośbę chciałbym zainstalować Fedore 1 ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Jeśli ktoś mogłby mnie przeprowadzić krok po kroku przez proces instalacji, byłbym OGROMNIE wdzięczny. Kumpel zainstalował mi Fedore ale się wysypała, miałem jakiś problem z kernelem, chciałem teraz zainstalować ją od początku.Mam już zrobioną partycję ext3 około 5GB i swap'a okolo 500Mb.Mam zainstalowanego Windows'a XP i chciałbym aby przy wyborze systemu on był domyślny a Fedora przy wyborze. Próbowałem zrobić to sam ale jak dla mnie jest tam za wiele tekstu po angielsku i za dużo opcji, więc proszę o pomoc!! Jeśli ktoś zdecyduje się mi pomóc to prosze o kontak na email. Jekby co to postaram się udzielić więcej informacji!!!

 

Poczytaj na forum - jest tego mnóstwo, np.:

http://www.fedora.pl/pl/forum/viewtopic.php?p=640#640

 

W skrócie:

1. Ustawiasz w biosie botowanie z cd,

 

2. Botujesz Cd 1 - z opcjami lub bez; przykładowe opcje: (wpisujesz je po pojawienu się znaku zachęty, który "wyskoczy" po zabotowaniu (uruchomieniu) 1 cd [obrazowo: zaraz na początku po wsadzeniu płytki instalacyjnej w momencie kiedy tylko będzie jakaś możliwość na wpisywanie :mrgreen:])

a. linux reiserfs --- możliwość wykorzystania systemu pliku 'raiserfs'

b. linux text ---- instalacja w trybie textowym (kiedy np. występują jakieś problemy z grafiką)

 

3. Partycjonowanie dysku -- robisz to manualnie ---> opis znajdziesz w powyższym linku, jak wspomnę tylko tyle że musisz zrobić przynajmniej 2 partycje:

swap ok 200 MB (spokojnie tyle wystarczy - moze być więcej ;))

/ ok 5 GB (wszystko zależy od tego ile pakietów zamierzasz zainstalować --- >http://www.fedora.pl/pl/forum/viewtopic.ph...rtycje+personal)

 

4. Wybór pakietów (zainstaluj najlepiej na początek - opcje - 'stacja robocza' - tylko jeżeli potrzebujesz źródeł jądra (np. do zainstalowania sterów do modemu) musisz zaznaczyć (zaptaszkować) na dole 'wybór manualny pakietów' i owe źródła (source) dodać (proponuje jeszcze wyszukać pakiet mc i też dodać)

 

5. w miejscu gdzie jest wybór programu ładującego (grub :mrgreen:) zmień wpis z DOS na WINDOWS i tego WINDOWSA "zaptaszkuj" - wtedy GRUB będzie odpalał widę jako pierwszą ....

 

6. Instaluj ,,,,,

 

7. Poczytaj tematy na forum... i pomyszkuj po necie - nauka = pełna satysfakcja ... :D

 

8. END

 

...ot taki mój skrót....

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki yr za odpowiedź, zajrzałem na tego linka, jest tam dużo opisane o partycjach ( ja już mam 5GB ext3 i swap 500Mb), interesuje ,mnie bardziej jak wyglada instalacja w Anacondzie Fedory, próbowałęm instalować przed świętami ale nie wiedziałęm ,którego bootloader'a wybrać ( mam już zainstalowanego XP'eka) i wybór instalacji czy partycj już nie pamiętam jest automatyczny i ręczny. Przy automatycznym pytał się mnie o wybór partycji i się zgubiłem tam.Przy ręcznej tak sobie teraz pomyślałem , że chyba zapomniałem wpisać root i dlatego mi się pluł. Może teraz wipisuje głupoty ale tyle pamiętam z tej instalacji. Proszę o jakieś info odnośnie instalacji albo jakiegoś linka. Jeżeli nie to poszukam sam ale dopiero na weekendzie, bo mam troche roboty, a strasznie korci mnie ta Fedora, ale pewnie poczekam do weekendu, i poszukam sam, może sie czegoś przy okazji naucze.Pozdro!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja Ci wszystko w sumie napisałem ...

 

*Partycje

 

jak masz już zrobione to wystarczy wybrać ręczny wybór partycji (ja automatom nie wierzę ;)), następnie określasz punkt montowania i formatujesz. .. u Ciebie będzie to tylko kliknięcie na partycji i w jednym przypadku wybranie swap a następnie na tej większej Twojej partycji wybranie / i system plików np ext3 ... tego chyba nie trzeba inaczej tłumaczyć - mogę Ci ewentualnie wierszem napisać - ale to dopiero w weekend - teraz nie mam na to głowy ... :mrgreen:

Potem klikasz tylko 'dalej' - system pyta czy sformatować owe partycje i .... tyle....

 

*Wybór pakietów

też Ci wskazałem - jedyna trudność to odnalezienie kernel-source i mc --- ale masz tam listę rozwijaną .... więc nie uważam że to jakiś problem...

 

*bootloader

Nie musisz nic wybierać - sam jest wybrany - a nazywa się GRUB...

jedynie co możesz zrobić to "zaptaszkować" ("zaptaszkowana" partycja będzie uruchamiana jako pierwsza) partycje nazwaną DOS (jak Ci pisałem możesz mienić też nazwę - DOSEM tak dla żartu Fedora nazywa Twojego windowsa ;)) --- jest to takie intuicyjne że wystarczy tylko "chcieć" :D

 

1. Podczas instalacji nie logujesz się na konto roota.

2. Językiem instalacji jest język angielski (nie szukaj polskiego) jedynie w drugim oknie jest możliwość wyboru domyślnego języka używanego przez system - tam obok angielskiego (nie wyrzucaj go) "zaptaszkowuj" polski (zmieniając przy tym w prawym górnym rogu na domyślnie używany - czyli polski)

3. Wybór myszy - zaznaczasz np. PS/2 z 3 guzikami i nie "zaptaszkowujesz" emulacji guzika - czyli klikasz dalej .... (u Ciebie może buć troszkę inna mysz -ale ja straciłem ostatnio zdolność jasnowidzenia :mrgreen: i podałem Ci jak to bywa standardowo)

4. Generalnie instalacja jest procesem tak intuicyjnym, że na pewno się połapiesz - wszystko zresztą opisałem (może nie w tej kolejności co trzeba ... ale to nie ważne)

 

Jedynym newralgiczne miejsca to:

#partycjonowanie - a masz już partycje gotowe ... (jedynie je określić - banalna sprawa)

#wybór pakietów - opisałem

#i nie wiem co jeszcze .... --- bo już nie ma innych newralgicznych miejsc ...

 

... ustawienie strefy czasu - nie będę chyba tłumaczył ;)

... hasła roota też Ci nie wybiorę ,,,, :D

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki YR!!, Twoje wskazówki były bardzo pomocne, szczególnie ten drugi post. Zainstalowałem Fedore bez problemów wybrałem opcje server i wszystkie możliwe pakiet, udało mi sie nawet skonfigurować Internet, w tej chwili piszę z Mozilli:). Bez Twojej pomocy (_napewno_ → na pewno) ORT nie poradziłbym sobie jeszcze raz wielkie DZIĘKI!!!. Napisałem kolejnego posta w temacie programy odnośnie instalacji programów, tzn, jakie programy i jak się to robi. Zapomniałem zapytać jak zrobić aby wszystkie moje dyski były widoczne. Jeśli możesz to proszę pomóż i w tej kwesti, chyba że ktoś mi odpisze na tamtgeo posta.Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi

O montowaniu dysków Widowych poczytaj pod:

http://www.piotr.wolny.pl/lnag/FAQ.htm#mou...floppy_zipdrive

oraz

http://klub.chip.pl/twarogal/linuxbhp.html

 

stosując porady z dwóch powyższych linków mam na stałe zamontowane dwie windosowskie partycje. Mam nadzieję, że Tobie też się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Zapomniałem zapytać jak zrobić aby wszystkie moje dyski były widoczne. Jeśli możesz to proszę pomóż i w tej kwesti, chyba że ktoś mi odpisze na tamtgeo posta.Pozdrawiam!!!

 

znowu polecam ---> http://fedora.pl/pl/forum/viewtopic.php?t=...er=asc&start=15

 

a kolega powinien częściej zaglądać tu ---> > to jest link do bardzo przydatnego narzędzia <

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję jeszcze raz wszystkim za pomoc przy instalacji. Udało mi się zamontować dyski na cdromy, wszystko pięknie hula ( powiem szczerze że podoba mi sie ta Fedorka, tylko STRASZNIE wolno u mnie hula :( ), nie wiem czym to jest spowodowane?? Na dzisiaj wystarczy i tak za dużo zajęło mi t czasu, mam jeszcze pytanko: Mam przesunięty obraz na monitorze w Fedorze w XP jest ok, można to jakoś wyregulować żeby tu i tu było dobrze???? Więcej pytań pewnie będę miał na weekendzie. Jeszcze raz DZIĘKI za pomoc i wyrozumiałość, mam nadzieje że nie wkurzałem za bardzo :(. Pozdro, dobrej nocy życzę!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko STRASZNIE wolno u mnie hula :( ), nie wiem czym to jest spowodowane??

Spróbuj zainstalować nowszego menedżera okien (GNOME albo KDE). Jest znaczna różnica w szybkości działania. Informacje jak to zrobić szukaj na forum. Dla początkującego użytkownika może to sprawiać duże problemy, ale przynajmniej nauczysz się wielu przydatnych rzeczy :wink:

 

Jeśli dalej nie będziesz usatysfakcjonowany z szybkości działania, to zainteresuj się jakimi 'lżejszymi' środowiskami graficznym, bo KDE i GNOME to kobyły. Do wyboru masz xfce, IceWM, fluxbox i inne.

Mam przesunięty obraz na monitorze w Fedorze w XP jest ok, można to jakoś wyregulować żeby tu i tu było dobrze????

Karta graficzna nvidii? Będziesz musiał zainstalować do niej sterowniki, bo te standardowe nie mają wsparcia 3D i tak dziwnie przesuwają ekran (da się to wyregulować w OSD monitora). Do pobrania stąd. Lepiej jednak by było, gdybyś ściągnął sterowniki w paczce rpm, żeby nie 'śmiecić' w systemie. Zajrzyj na http://rpm.livna.org (niestety w tej chwili strona nie działa, więc nie podam Ci dokładnego linka :evil: ).

 

Aha, najważniejsze - zaktualizuj system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję jeszcze raz wszystkim za pomoc przy instalacji. Udało mi się zamontować dyski na cdromy, wszystko pięknie hula ( powiem szczerze że podoba mi sie ta Fedorka, tylko STRASZNIE wolno u mnie hula :( ), nie wiem czym to jest spowodowane?? Na dzisiaj wystarczy i tak za dużo zajęło mi t czasu, mam jeszcze pytanko: Mam przesunięty obraz na monitorze w Fedorze w XP jest ok, można to jakoś wyregulować żeby tu i tu było dobrze???? Więcej pytań pewnie będę miał na weekendzie. Jeszcze raz DZIĘKI za pomoc i wyrozumiałość, mam nadzieje że nie wkurzałem za bardzo :(. Pozdro, dobrej nocy życzę!!

 

A masz włączone DMA dysku?

przeczytaj ten post - tam jest o tym mowa ---> http://fedora.pl/pl/forum/viewtopic.php?t=70 musi być włączone!

 

a co do monitora to na początek wyreguluj pokrętłami od monitora :D:D

a potem zainstalujesz sterowniki do karty ... tylko jaką masz?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Zainstalowałem Fedore bez problemów wybrałem opcje server i wszystkie możliwe pakiet[...]

 

a czemu opcja "server"? (to ma być zwykły komp domowy? czy serwer udostępniający jakieś usługi?) i po co zainstalowałeś wszystkie pakiety? --- masz zapewne uruchomionych pełno niepotrzebnych serwerów ...

mowiłem że najlepszym wyjściem była by "stacja robocza" + "kernel-source'" i "mc" ... jakby Ci czegoś brakowało to byś sobie ewentualnie doinstalował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...