Skocz do zawartości

Alsa I Permission Denied


lszk

Rekomendowane odpowiedzi

Odpalając xmms'a jako root wszystko jest wporządku -> muza gra, ale odpalając go

jako root wyskakuje błąd, że mam wybrać iny plugin albo sprawdzić, czy karta

jest skonfigurowana. Dostaje jednak jeszcze coś takiego

** WARNING **: alsa_get_mixer(): Attaching to mixer hw:0 failed: Permission denied
ALSA lib confmisc.c:550:(snd_determine_driver) could not open control for card
0ALSA lib conf.c:3461:(_snd_config_evaluate) function snd_func_card_driver
returned error: Permission denied
ALSA lib confmisc.c:387:(snd_func_concat) error evaluating strings
ALSA lib conf.c:3461:(_snd_config_evaluate) function snd_func_concat returned
error: Permission denied
ALSA lib confmisc.c:945:(snd_func_refer) error evaluating name
ALSA lib conf.c:3461:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned
error: Permission denied
ALSA lib conf.c:3930:(snd_config_expand) Evaluate error: Permission denied
ALSA lib pcm.c:2068:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM default

** WARNING **: alsa_setup(): Failed to open pcm device (default): Permission denied

Na p.c.o.l ktoś mi poradził, aby założyć chmody 666 na mixer, dsp i midi w /dev, no ale skutkuje to tylko tym, że moge słuchać muzy na wtyczce OSS (wcześniej żadna nie działała). No ale jak (i co) zrobić, aby można było używać wtyczki alsy ? :unsure:

 

PS. Alsamixer również się na userze nie odpala z tego samego powodu, aumix chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak (i co) zrobić, aby można było używać wtyczki alsy ?  :unsure:

Pliki urządzeń ALSA sa w katalogu /dev/snd. To co pozmieniałeś to tylko pliki wykorzystywane przez OSS (a właściwie przez emulację OSS przy użyciu ALSA).

 

Z tego co pamiętam, to w Debianie lepiej jest zrobić grupę audio i tylko tej grupie dac prawa dostępu do tych plików. Następie wystarczy przypisać odpowiednich użytkowników do audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale mam jeszcze jedno pytanie :P Właśnie odpalając D. zauważyłem, że nie mam dzwięku już w ogóle, znaczy musze na początku odpalić alsaconf i dopiero wtedy działa (przynajmniej na root'cie). Czy po tym poleceniu trzeba coś jeszcze ustawić/zapisać/dopisać gdzieś ? :unsure:

 

A co do tej grupy audio, to zapaz spróbuje coś poszukać i może natkne się na coś związane z powyższym <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Poczytałem, coś zrobiłem wg. opisu, pobawiłem się jeszcze modconf'em oraz grupami i jak narazie dzwięk działa na userze :D

Ciekawe tylko czy tak też będzie po resecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Rhythmbox, jak i gnome-cd pokazuje błąd napędu ;) Ale ja i tak praktycznie nie słucham audio, więc mio to zbytnio nie przeszkadza ;)

 

PS. Lesiu? To nie jest skrót od Leszka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od czego ;) ?

Sorki, że trochu, a nawet mocno z off-topuję, ale mam taki problem. Za pierwszym razem neo poszło bez problemu, ale później - porażka...

Pomóż mi jakoś - bardzo Cię proszę :) - wkompilowałem do jajeczka (2.4.26) autoconf, automake i libtools w najnowszych wersjach, ale nie mogę znaleźć w synapticu czegoś, co uważałbym za źródła kernela (dzięki temu zainstalowałem neo prawie tak jak się to robi w fc2).

Pomóż jakoś proszę - może jakąś inną drogę mi wskaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee neo + lszk => dno :/

Ja się kompletnie nie znam na instalacji neo+, gdyż takowej nie posiadam i jakoś się nie zanosi, abym miał. Dlatego praktycznie wszystkie topici o neo omijam szerokim łukiem :/

 

PS. 2.4.26 ? Ja jade na 2.6.8, ale akurat nie wiem, czy tam są źródła ;)

Najlepiej to by było przekopać archiwum pl.comp.os.linux.debian , tam na pewno było na ten temat topiców na pęczki. Ewentualnie zawsze można tam napisać i spytać. Zbyt mocno nie zbesztają :P

 

PS2. A lszk to skrót od LukaSZ K. -> inicjały poprostu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A łeb bym dał, że Lesiu ;)

Heh - nienawidzę grup dyskusyjnych, ale spróbuję - najwyżej gdzieś na forum popytam - ale i tak dzięki ;)

--

EDiT:

Szykuję się do wielkiego powrotu na debiana i chcę, żeby od razu neta mieć - dlatego zbieram wszystkie opisy jakie na necie znajdę, do tego COO już ścią... kupione :P i Cedego docią... dokupuję :D

Jeszcze tylko podejmę decyzję na podstawie LiveCD i screenów czy ide z KDE 3.4 czy możne Gnome męczę dalej ;)

Edytowane przez shimonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Kurde nie wiem, jak ja to wtedy zrobiłem, że zadziałało, ale teraz coś nie idzie. Fajne jaja, po pierwszej instalce D. wszystko właściwie po niedługim czasie działało, a teraz problem za problemem :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...