Skocz do zawartości

Problem Z Latex


clint

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem polega na tym, że po zkompilowaniu pliku w LaTeX nie mam polskich liter, korzystam z edytore Kile, zminiłem w nim kodowanie znaków na is0 8859-2 ale to niczego nie zmieniło. Ładuję takie oto pakiety:

\usepackage[OT4]{fontenc}

\usepackage[polish]{babel}

\usepackage{polski}

Czy może mi ktoś poradzić co powinienem w tej sytuacji zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może wstaw taki nagłówek:

 

\documentclass[12pt,polish]{article}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage[latin2]{inputenc}
\usepackage{geometry}
\geometry{tmargin=25mm,bmargin=25mm,lmargin=30mm,rmargin=30mm}
\usepackage{babel}
\setlength\parindent{0pt}
\usepackage{graphics}
\usepackage{floatflt}

\begin{document}

 

Nie bardzo się orientuję, które pakiety za co odpowiadają, więc wrzucam cały nagłówek. U mnie takie coś działa.

 

W razie czego przedstawiam zamienniki, gdyby polskich znaków nie dało się uruchomić:

 

ą - \c{a}

ć - \'c

ę - \c{e}

ł - \l{}

ń - \'n

ó - \'o

ś - \'s

ź - \'z

ż - \.z

 

Analogicznie dla dużych liter.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kodowaniem to jest taka bardzo drażliwa sprawa w Kile'u. Otóż aby stosować z powodzeniem latin2, musisz zaraz po utworzeniu dokument zapisać na iso i dopiero wtedy "kompilować". Nie zostawiaj otartych dokumentów przy zamykaniu programu, bo zostana następnym razem (_odrazu_ → od razu) ORT wczytane z kodowaniem utf-8 (mimo, że latrx nie będzie błędów wyrzucać, to Ty nie zobaczysz polskich liter). Do otwierania plików spowrotem używaj tego panelu po lewej "Open file" z kodowaniem na iso ustawionym oczywiscie.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Raven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Mam dosyć uciążliwy problem z Latexem. Dotyczy on używania pakietu graphicx. Kiedy chcę dołączyć plik .png, w otoczeniu figure, to pomimo podawania parametru [ht] rysunek wkleja mi się na końcu dokumentu. Próbowałam też z innymi opcjami: ,[hb] itp. i one też nie działają. Co więcej, jak zmieniam te opcje, to nic z moim rysunkiem się nie dzieje. Cały czas jest na ostatniej stronie dokumentu i nie przesuwa się. Nie umiem sobie z tym poradzić. Będę wdzięczna za szybką pomoc :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja napisałem proste polecenie

\newcommand{\ingr}[5]{
\begin{figure}[#1]
\begin{center}
\includegraphics[#2]{#3}
\caption{#4}
\label{#5}
\end{center}
\end{figure}
}

Wywołuje się ja następująco np.

\ingr{hbt!}{scale=0.60}{t_0/spin_a.png}{Symulacja położenia wektora magnetyzacji w przestrzeni dla temperatury $T=0$ K.}{rys:3.01}

Ważne jest aby rysunek rzeczywiście mieścił się w miejscu w którym ma być wstawiony. Inaczej będą się właśnie działy takie rzeczy jak opisałaś.

pz

B.KLimas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam dokładnie tak jak napisałeś, ale nie pomogło. Rysunek dalej na ostatniej stronie. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje. Przecież nawet gdyby rysunek był za duży (ale nie jest) i nie mieścił się we wskazanym miejscu, to powinien być wstawiony na kolejnej stronie, a nie na samym końcu. Masz może jeszcze jakieś pomysły ?? :rolleyes:

Pozdrawiam, Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) zawsze kompiluje tex->pdf bezpośrednio może to jest przyczyna

2) mam dołączony pakiet \usepackage[pdftex]{graphicx}

3) rozumie że ten wykrzyknik przy hbt też wstawiłaś

pz

B.KLimas

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...