Skocz do zawartości

Sieć Wi-fi Od Podstaw Co I Jak?


rolando

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!! Na początku przepraszam jeśli taki temat był- ale ja go nie znalazłem :-(

 

W czym problem a mianowicie:

1. Chcę założyć sieć kilka do maks 15-20 kompów

2. Sieć ma działać bezprzewodowo w standardzie b/g i mieć zasięg około 3km w terenie zabudowanym!

3. Ma to być sieć szczelna (nikt bez wiedzy administratora sieci nie może korzystać z zasobów)

4. Każdy ma mieć własny login i hasło (konto)

5. to wszystko ma działać na FC3 lub na routerze bez konieczności stawiania serwera jeśli jest taka możlowość.

 

teraz moje pytania:

 

1. jaki sprzęt wykorzystać? (najmniej problemów z instalacją sterami itp..)

2. czy jest możliwość postawienia tego na routerze- dostępie?

3. czy ktoś morze korzysta z punktu dostępowego YAGI?www.yagi.pl?

4. jak przygotować fedorkę do takiej pracy ewentualnie?

5. czy można skonfigutrować tak sieć żeby wszystkie kompy były widoczne? coś ala winda?

 

to chyba narazie tyle. Będę bardzo wdzięczny za pomoc!!! Jeśli pytania są lamerskie proszę się nie dziwić sam jestem początkujący dlatego szukam pomocy bardziej doświadczonych a do tego chyba powinno służyć forum prawda???

pozdrawiam wszystkich

 

ps. (_acha_ → aha) ORT jeśli uda się stworzyć wspomnianą sieć będzie prawdopodobnie dostępny około 2-5 gb serwerek na paczki do fedorki i nie tylko :-) z dość szybkim transferem...

Czekam na odpowiedzi i dzięki!!!!

Dodatkowo proszę o wypowiedź osoby które urzywają kart wi-fi pod fedorą,

oraz osób które mają na fedorce postawiony serwer-router.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam kompa w takiej sieci. Postawiona jest na sprzęcie D-Linka (stabdard b/g), tzn. routerach dostępowych, anteny typu YAGI, ale komputerów w sieci nie widać (taka konfiguracja). Zasięg jest dość spory. Sam używam FC3 z ndiswrapperem - stery z windy do kart D-Linka chodzą z tym bezproblemowo. Polecam poszukać na stronach producenta więcej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za obpowiedź jaki ma zasięg taka konfiguracja??? bo jest mi potrzebny około 3 km. na terenie z przeszkodami :-( więc musi byc porządna antena tylko teraz jaka? czy ktoś może coś polecić?

3 km bez problemu powinno obsłużyć...ale dla pewności musiałbyś zrobić pomiary radiowe...co do anteny nadawczej - jak namierze administratora mojeje sieci to dam znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne będę bardzo wdzięczny!!! Jeszcze jak mógłbyś go zapytać moc anteny

bo wiem że nie może być więcej niż 100 mW czy też chyba 30 dbi i jak to jest w praktyce to by super było a i co certyfikacją anten. Wiem, że jestem wymagający ale jest mi to bardzo potrzebne będę naprawdę bardzo wdzięczny!!!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

to ja sie podepne! ;)

 

chcialbym zainstalowac radiowke w domku jednorodzinnym, zamiast ciagnac okablowania do kazdego pokoju,

 

pomysl jest taki:

- w centralnym punkcie domku - mniej wiecej symetrzyczny srodek domu(czyli na korytarzu instaluje antenke z AP); sciany bez zbrojenia; cegla [pytanie: jaka powinna byc antenka i wartosc dla niej? czy standardowa antenka z AP ok 15dbi wystarczy aby komunikacja przebiegala bezproblemowo?]

- od AP ciagne kabel Cat. 5e do switcha/routera/modemu Asmax neostrady [pytanie: jezeli go podlacze do jednego z 4 portow bedzie to dzialalo? co w wypadku jezeli z AP bedzie korzytalo 2 lub wiecej uzytkownikow?]

 

na co waszym zdaniem pownienem jeszcze zwrocic uwage?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o neo to na przykładzie D-Link'a.

Kupujesz ruter np. DSL-G604T z modemem adsl'owy jest on już :) Wpinasz gdzieś w domciu do gniazdka. Następnie do kompa kartę.np. dwl=g520+ i instalujesz ją za pomocą ndiswrappera, jeżeli chcesz mieć szyfrowanie WPA, bo WAP działa normalnie na acx.Następnie dzwonisz do nich na infolinię i się pytasz jakie wartości na ruterze ustawić :) No i działa :)

Teraz już od ciebie zależy czy być stałe ip i jakie zabezpieczenia :)

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetestowalem rozwiazanie ktore opisalem wyzej, zaprzyjazniona firma wypozyczyla mi sprzet zebym sie pobawil ;)

 

testowalem na sprzecie:

- Asmax AR-804 (modem, router, switch 4portowy)

- AP D-Link DWL-900 AP+

- karta sieciowa D-Link DWL-650+

- karta sieciowa z Dell Lattitude D600 (nie pamietam jaka tam jest ;) )

 

zastosowalem pomysl opisany powyzej, okazalo sie ze po podlaczeniu na ustawieniach domyslnych AP nie zadzialal,

 

podlaczylem go bezposrednio do kompa przez kabel ethernetowy i musialem wlaczyc klienta DHCP zeby pobieral adres z Asmax'a, przy okazji ustawilem szyfrowanie i nazwe sieci,

 

poe restarcie AP podlaczylem go do switcha i ladnie wszystko zadzialalo,

 

w AP D-Link'a jest antenka 15 dbi myslalem ze bedzie za malo, ale pozytywnie mnie zaskoczylo to urzadzenie, pomimo ze sygnal rzeczywiscie byl tlumiony przez (grube sciany - stare budownictwo w pelnej cegle) to dalo sie bez problemu pracowac na sieci, a sygnal na tej antence dostepny byl rowniez dookola domu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam jestem początkującym dostałem komputer z płyta głową w której znajduje się sieć wifi mam drugiego kompa z tym ze laptop również z siecią wifi lecz nie umiem ich połączyć w siec lokalną !!!Jak to można zrobić, co trzeba mieć, czy ktoś mógłby poświecić mi chwilę czasu i wyjaśnić krok po kroku jak połączyć te komputery w siec lokalną? Obydwa komputery chodzą na XP'ku Home Edition i zasięg nie ma wielkiego znaczenia interesowała by mnie średnio 500 metrów czy z takich elementów dało by radę uzyskać ten wynik?Moje gadu-gadu to 8393778 proszę pisać gdy nieaktywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...