Skocz do zawartości

Fedora na notebooku


miszczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zainstalowałem fedorę na notebooku - Maxdata MBOOK 1000 - wszyszystko poszło dobrze tylko mam jeden problem - linux nie wykrywa mi akumukatora i nie pokazuje stanu naładowania baterii, Testowałem to na Mandrake 9.1. - tam to działa. Z tego co wiem te nowsze sprzety nie wspierają zarządzania energią APM, tylko wymagają obsługi ACPI która chyba nie jest zaimplementowana w FC1. Niestety na tym kończy sie moja wiedza i umiejętności na ten temat, Moze ktoś miał podobny roblem i juz go rozwiazał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam

 

Zainstalowałem fedorę na notebooku - Maxdata MBOOK 1000 - wszyszystko poszło dobrze tylko mam jeden problem - linux nie wykrywa mi akumukatora i nie pokazuje stanu naładowania baterii, Testowałem to na Mandrake 9.1. - tam to działa. Z tego co wiem te nowsze sprzety nie wspierają zarządzania energią APM, tylko wymagają obsługi ACPI która chyba nie jest zaimplementowana w FC1. Niestety na tym kończy sie moja wiedza i umiejętności na ten temat, Moze ktoś miał podobny roblem i juz go rozwiazał ?

 

Zapewniam Cię że fedora obsługuje ACPI i to wspaniale - i nie wynika to z jej specyfiki, tylko z jądra systemu - to ono wspiera ACPI i nim zarządza.

 

Napisz dokładnie, co masz na mysli że ACPI nie jest obsługiwane ? Nie pokazuje się automatycznie ikonka ?

 

Instalowałem Fedorę na wielu notebook'ach ( fakt - nie robiłem tego nigdy na Maxdacie ) i wszystko chodziło super - bez żadnej ingerencji z mojej strony.

 

Zacząłbym poszukiwania od ustawień w biosie - ale jeżeli notebook wyłącza Ci się po zamknięciu systemu - to wszystko raczej jest ok.

 

Potem obejrzałym dokładnie komunikaty startu systemu w dmesg i /var/log/messages.

 

Jeżeli nic tam nie znajdziesz ciekawego to daj znać - rzucimy okiem razem.

 

Pozdrawiam

mariusz (na) enigma kropka net kropka pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam bardzo podobny problem z komputerem Asusa L2D.

 

Ikonka się pojawia, ale jest napisane, że "Zarządzanie energią laptopa nie jest dostępne".

Komputer nie wyłącza się automatycznie po wyłączeniu systemu, staje przy "Power down." (z Windowsem nie mam tego problemu).

 

Co do ustawień biosu to nie bardzo wiem czego powinnam szukać? A jeśli idzie o komunikaty startu systemu w dmesg i /var/log/messages to nawet nie bardzo wiem jak to sprawdzić...

 

Mimo wszystko może ktoś by pomógł biednej polonistce? :)

 

Pzdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Fedora Core 1 kernel includes support for ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). By default, ACPI support is disabled; it can be enabled by using the following boot-time option:

 

acpi=on

 

When enabled, ACPI is used for device enumeration, and will load all appropriate power and thermal control modules located in the /lib/modules/<kernel-version>/kernel/drivers/acpi/ directory. However, be aware that ACPI-based power and thermal control is in the early stages of development, and not all functions (or hardware support) are fully implemented. For example, any sleep/suspend functionality is unlikely to work.

czyli w /etc/grub.conf przy parametrach kernela trzeba dopisać acpi=on. Nie mam laptopa, ale mam nadzieję, że będzie działać :huh:

 

Zawsze można poczekać te parę dni na FC2 - w nowym jądrze powinno to być lepiej rozwiązane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można poczekać te parę dni na FC2 - w nowym jądrze powinno to być lepiej rozwiązane  :)

Dobre wyjście - miałem ostatnio 2 MaxDaty i 1 Gericoma, przy którym na jądrach 2.4.* acpi nie chodziło, wrzuciłem FC2-test1 i ruszyło od ręki.

 

FC2 - kiedy ?????

 

P.S. FC2 z 2.6.* oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba poczekam na FC2 :)

Dobry pomysł !

 

Jednak pamiętaj o jednym - te problemy to nie wina (_linux'a_ → Linuksa) ORT czy konkretnie fedory ale twórców notebook'ów - w necie można znaleźć tysiące udziwnień robionych w notebookach, które nie są opisane wcale albo bardzo skąpo i z którymi jest masa problemów nawet pod windowsem ( choćby sławetne bluetooth'y w toshibie - zgroza ! )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pamiętaj o jednym - te problemy to nie wina (_linux'a_ → Linuksa) ORT czy konkretnie fedory ale twórców notebook'ów

 

Niby tak, ale pod windowsem wszystko działało bez zgrzytów... :)

 

Zresztą na pewno można to zwalić na moją niewiedzę :))

Bo na przykład kiedy czytam "...przy parametrach kernela trzeba dopisać...", a potem zaglądam do grub.conf, to ja naprawdę nie wiem, które to są parametry kernela, a domyślam się, że to ma jakieś znaczenie gdzie dopiszę te całe "acpi=on" (wiem, wiem, to pytanie laika, jedno z tych, które polonistka boi się zadać na forum informatyków - linuxowców ;P)

 

Więc z anielską cierpliwością oraz nadzieją poczekam na FC2 :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...