Skocz do zawartości

Nowa Fedora (4) Stare Problemy


Kubas_138

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój stan po instalacji nowej wersji Fedory to :shock:

Myślę, że ilość czasu, zdrowia i nerwów jakie poświęciłem na rozwiązywanie zagadek związanych z instalacją kolejnych wersji Linuksa przekroczył już analogiczny poziom negatywnych doznań związanych z obcowaniem z kolejnymi wersjami Windows'ów.

 

A już do białej gorączki doprowadzają mnie ludzie, którzy zabierają na forach głos tylko po to by pouczyć "lamerów", że temat był już wałkowany i opisany dziesiątki razy i wystarczyć tylko zapytać Googla. Coś na zasadzie wiem ale nie powiem. Otóż oświadczam wam, że na ogół to nie wystarcza, kosztuje wiele godzin stresów, nieudanych prób, zmarnowanego czasu i zszarganych nerwów (zdrowia). Zachowajcie więc tego typu porady dla siebie :angry:

 

Na marginesie sprawdziłem wątki przypięte na początku tego forum, zaglądałem do Bugzilli ale znalazłem tam tylko opisy i problemy naprawienia podobnych błędów, których i tak nie udało się do końca rozwiązać przez dwa lata.

 

Zwracam się więc do ludzi dobrej woli, którzy znają być może rozwiązanie tych błędów i potrafią to łopatologicznie wyłuszczyć - JAK PIECIOLETNIEMU DZIECKU.

 

To tyle tytułem wstępu, a problemy które się pojawiły to:

1) Błąd przy instlacji na starych partycjach Fedory 3 - trzeba było ponownie instalować i usunąć stare partycje. :(

2) WinXP nie startuje, ale tym razem komunikat jest nieco odmienny niż przy poprzedniej wersji Fedory. Idzie to tak: :blink:

Nie można uruchomić systemu windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku.

Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego. ... itd

3) Po którymś starcie systemu w domyśłnej konfiguracji z GNOMem zniknęły z panelów górnego i dolnego wszystkie ikony dające, a potem w ogóle nie pojawił się panel dolny. Teraz nadaję z KDE. Podobnie było przy poprzedniej wersji Fedory :huh:

Na razie spróbowałem przełączyć w BIOS-ie na LBA ale bez rezultatu.

4) Pomimo właściwego rozpoznania przez system karty graficznej (ATI) działa tylko quasi akceleracja - chyba softwerowa. Poprzednio spędziłem ze dwa tygodnie na rózne próby sterowniki i konfiguracje i nic, więc teraz nie wiem czy w ogóle warto zaczynać.

 

Po prostu ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No cóż, nikt ci chyba nie obiecywał, że w Linuksie będzie lekko, łatwo i przyjemnie... Wiadomo, że są kłopoty z obsługą sprzętu, bo producenci często ignorują Linuksa. Wiadomo też, że produkty Microsoftu nie zawsze bezkonfliktowo współracują z Linuksem, bo przede wszystkim tej firmie nie zależy, aby tak było... Nie istnieje system optymalny. Dystrybucje linuksowe mają swoje wady i zalety, tak samo jak Windows, Mac OS i inne systemy operacyjne. I każdy musi sam wybrać, którego systemu woli używać i do czego.

 

A "szkody" (czas, nerwy...) związane z użytkowaniem Linuksa można ograniczyć. Wystarczy wybrać dystrybucję stabilną i dopracowaną (a nie eksperymentalną, jak Fedora). Nie ma też sensu nieustanna gonitwa za nowinkami. Jak sobie postawiłeś FC3 i byłeś z niej (jak rozumiem) zadowolony, to po co instalowałeś FC4? Chyba wiedziałeś, skoro masz już doświadczenie w pracy z linuksem, że po upgradzie wiele rzeczy się wysypie? Mój kolega używa Red Hata 9 i jest zadowolony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) WinXP nie startuje, ale tym razem komunikat jest nieco odmienny niż przy poprzedniej wersji Fedory. Idzie to tak: blink.gif

Nie można uruchomić systemu windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku.

Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego. ... itd

Napisz jaką masz płytę główna. Ja 3 misiące walczylem z identycznym błedem i okazało się że to była wina BIOSU!!! Co do grafiki to to również winny był BIOS płyty głównej.

Napisz co za sprzęt i rozejrzyj się za aktualizacjami ...

Wystarczy wybrać dystrybucję stabilną i dopracowaną (a nie eksperymentalną, jak Fedora).
Tere morele... najłatwiej jest tłumaczyć swoją niewiedze w popwyższy sposób.

Nie ma stabilnych dystrybucji, są tylko dobzi administratorzy którzy tę stabilnosć zapewniją! Nawet stabilnego debiana będąc lamerem można w trybie ekspresowym zepsuć!!! Fedora nie dokońca jest tak znowu eksperymentalna. Faktem jest że zawiera nowinki techniczne ale faktem jest również to że zawiera w zdecydowanej większości stabilne wersje tych nowinek. Ponad to ma całkiem sprawnie działającą obsługę błędów (bugzillę), soprą i pomocną społeczność na całym swiecie ....

Przeszedłem prze kilka dystrybucji mi. Debiana, Mandreaka, Slacwarea, SUSE i kilka innych i zostałem przy Fedorze (chociaż ostatnio przymieżam się do Gentoo :). Każdy system ma wady i zalety. Mozna by naprawdę opszerny artykuł napisać o plusach i minusach poszczególnych dystrybucji.

Jednak większość społecznosci zalicza Fedorę do dystrybucji przyjaznej (tj w miarę łatwej w instalacji i obsłudze - nie wpadłęś na to że to nie stało się bez powodu:?:)

 

A moje osobiste pytanie do @fraDiavolo:

Skoro uważasz że Fedora jest taka "be" (a zachwalałeś chyba ubunty czy debiena - nie pamiętam) to po co siedzisz na tym forum:?: Jest to dla mnie zupełnie nie zrozumiałe.

zadowolony, to po co instalowałeś FC4? Chyba wiedziałeś, skoro masz już doświadczenie w pracy z linuksem, że po upgradzie wiele rzeczy się wysypie? Mój kolega używa Red Hata 9 i jest zadowolony...
Ja zaczynałem od tego distro i tyle razy co go instalowałem i psułem to tylko ja wiem! Zawsze początki są trudne ale nie sensu tłumaczyć swojej głupoty i niewiedzy wpływem czynników trzecich!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nikt ci chyba nie obiecywał, że w Linuksie będzie lekko, łatwo i przyjemnie...

 

Owszem, ale idea jest ponoć taka, żeby zrobić coś lepszego od MS. Co to znaczy coś lepszego - w dzisiejszych czasach to na pewno musi być coś co będzie User friendly.

 

Rozumiem wszystkie przytoczone przez Ciebie argumenty i dlatego staram się wciąż nie zniechęcać, ale niestety większość "wtajemniczonych" chce (chyba) zachować swoje Status Quo (patrz wyżej co pisałem o dobrych radach).

 

A "szkody" (czas, nerwy...) związane z użytkowaniem Linuksa można ograniczyć. Wystarczy wybrać dystrybucję stabilną i dopracowaną (a nie eksperymentalną, jak Fedora). Nie ma też sensu nieustanna gonitwa za nowinkami. Jak sobie postawiłeś FC3 i byłeś z niej (jak rozumiem) zadowolony, to po co instalowałeś FC4? Chyba wiedziałeś, skoro masz już doświadczenie w pracy z linuksem, że po upgradzie wiele rzeczy się wysypie? Mój kolega używa Red Hata 9 i jest zadowolony...

 

Dlaczego zmieniam?

1) nowe wersje programów

Nie wiem czemu tak jest ale każda wersja każdej dystrybucji zakłada że np. OpenOffice to tylko do 1.2, a 1.4 to już nie (że nie wspomnę o dwójce).

Lista referencyjna FC4 wygląda BARDZO zachęcająco i tak naprawdę nie trafiłem na news'a który wspominałby o niestabilności tej wersji. W Mandrake'u zrobili ostatnio taki system nazywania kolejnych wydań, że każdy wiedział o co chodzi, a tu?

Sprawdzone, proste i wbudowane mechanizmy aktualizacji wykorzystywane są tylko do tych wersjii, które wydane były razem z pojawieniem się bieżącego wydania.

Oczywiście można też samemu se zaktualizować. No można tylko znowu jakim kosztem (dni, noce, nerwy, nieudane próby, konflikty referencji w RPMach, każde źródło wymaga innego źródła itd. a jak już wszystko masz to i tak się nie kompiluje i wywala jakiś błąd, który być może by nie wywaliło gdybyś se najpierw dobrze skonfigurował ale jak to zrobić w konkretnym wypadku - tego już się nie dowiesz )

 

2) ponoć lepiej, szybciej i bezpieczniej działa system

Mam postawiony serwerek na Mandrake 9.2, od wieków już nie było żadnych aktualizacji do niego. Czy to znaczy że jest bezpieczny? Że nie ma żadnych dziur?

Tylko proszę darujcie sobie dywagacje, że jak serwer to tylko SLACK albo coś równie niestrawnego. Skupcie się na odpowiedzi na te pytania, bo tak naprawdę to nie wiem jak to jest i nie wiem czy go lepiej zostawić czy aktualizować a jeśli już to na co.

 

3) Jestem naiwny i ciągle mam nadzieję, że poprawiono już błędy z poprzedniej wersji więc może być tylko lepiej.

 

Tak czułem, że się zrobi OFFTOPIC

 

Sprzęt to Barton2500+ na płycie z chipem nForce video to ATI Radeon 9500 (PowerColor 128MB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt to Barton2500+ na płycie z chipem nForce video to ATI Radeon 9500 (PowerColor 128MB)

Tyle że to nForce zdążyłem się domyślić bo na VIA takie cyrki się nie dzieją ;) a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Sprawdziłeś czy masz aktualnyBIOS? Jeśli masz to wyłącz w BIOSIE RAID (to też czesto bruździ windowsowi).

Aha i dysk twardy jest na S-ATA:?:

Jest jeszcze możliwość że masz problwem z zasilaniem (rónież bardzo częsta przyczyna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje osobiste pytanie do @fraDiavolo:

Skoro uważasz że Fedora jest taka "be" (a zachwalałeś chyba ubunty czy debiena - nie pamiętam) to po co siedzisz na tym forum:?: Jest to dla mnie zupełnie nie zrozumiałe.

Czekam na Fedora Core 5. Moze będzie dobra :lol::lol::lol:

A mówiąc poważnie: zastanawiałem się nad instalacją FC4 (używałem przez wiele miesięcy FC2 i FC3) i czekałem aż wyjdzie. A teraz, widząc ile z nią problemów, dochodzę do wniosku, że chyba nie warto. Zostanę przy Ubuntu i SuSE i poczekam na recenzje FC5. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chwała im za to... Lepiej zrobić bardziej stabilny i dopracowany system, niż co chwila wydawać nową wersję tylko po to, żeby zawierała najnowsze pakiety. Możecie się ze mną nie zgodzić (stabilny ma być debian), ale fakt jest taki, że Fedora, jako dystrybucja chyba najbardziej rozpowszechniona i z założenia przeznaczona dla niedoświadczonych użytkowników. Jak coś nie działa to mogą się zniechęcić, a w końcu Fedora musi być także niedeficytowa i powinna raczej przyciągać a nie odpychać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...