Skocz do zawartości

Instalacja Sterów Ati W Fc1


Piotr82

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie miałem potrzeby instalacji sterów od ati bo nigdy nie grałem na (_linuxie_ → Linuksie) ORT.

Teraz naszła mnie ochota więc prosze o pomoc.

Wiem że w sieci jest tego masa ,ale chodzi mi konkretnie o sprawdzony sposób.

Mam fc1 i radeona 8500LE.

Prosze o jakiegoś sprawdzonego linka do opisu jak to zrobić.

Bo nie chciałbym że mi po tym x padły.

Dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione na necie. Sprawdzone na fc1 i ati9600se :

 

"Ten tekst powstał po mojej kilkudniowej walce z instalacją sterowników do karty Radeon 9000. W necie znalazłem wiele opisów i pomysłów na rozwiązanie problemów z tym związanych. Metodą prób i błedów udało mi się zainstalować te sterowniki. Opisze tutaj moją metode. Nie jest to tekst idealny i ma pewne braki, które mam nadzieje sukcesywnie uzupełniać.

 

Na początek pobieramy ze strony www.ati.com odpowiedni plik ze sterownikami, w zależności od wersji Xów. W moim przypadku 4.3.0. Pobranie właściwego pliku nie powinno sprawić nikomu kłopotu i dlatego nie podaje dokładnych adresów.

 

Nadszedł czas na instalację. Mój sposób nie jest elegancki i parę osób może go krytykować, ale działa. Pierwszą rzeczą jaką robimy to przechodzimy do konsoli [ctrl+alt+F1] i logujemy się jako root. Następnie wpisujemy init 3 co wyłącza Xy. Sterowniki instalujemy poleceniem: rpm -i --force fglrx***.rpm

 

W większości przypadków tutaj może wystąpić pierwszy poważny problem. Ja znam tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie rekompilacja jądra, lub skompilowanie nowszej wersji. Z distro które aktualnie używam (Aurox 9.1) nie było tego problemu.

 

Kiedy już mamy gotowy moduł klepiemy rmmod radeon a potem modprobe fglrx. Teraz możemy przystąpić do konfiguracji, co jest bardzo proste ;) wpisujemy fglrxconfig. Opisze tutaj ważniejsze opcje a przy reszcie napisze co ja wybrałem (w kwadratowym nawiasie).

 

Mouse

Specify the mouse port type: [2]

Wybieramy w zależności od tego jak mamy podłączoną mysz.

Specify the mouse model: [2]

Jeśli nie ma naszej myszy na liście to wybieramy (1) dla myszki bez rolki lub (2) dla myszki z rolką.

Teraz możemy włączyć emulacje 3 przycisku (tylko jeśli mamy mysz z 2 przyciskami). [n]

Następnie wybieramy urządzenie [/dev/mouse], jeżeli jest inaczej trzba to wklepać.

 

Keyboard

Tutaj podajemy rodzaj klawiatury [4] a potem język lub jak kto woli układ klawiszy [19].

 

A teraz to na co wszyscy czekali, zabieramy się za karte i inne ważne sprawy ;)

 

FireGL Display Setting

Quad Buffer Stereo: [n]

Ponieważ nie posiadamy super okularków nie włączamy tej opcji.

TV out Configuration

Tutaj ludzie widzą najwięcej problemów, ale zupenie nie wiem czemu, wyjście TV działało zawsze bez problemów. Po włączeniu TV out podajemy standart w jakim pracuje nasz telewizor [6], nie ma się co przejmować, w przypadku złego wyboru obraz będzie czarno-biały.

 

FireGL Screen Layout

Wybieramy teraz tryb wyświetlania dla 2 monitorów, najbardziej przydatna dla nas jest Clone Mode i ją wybieramy [3]

 

Monitor Setting

Dla monitorów CRT wybieramy [8], lub 9 dla monitorów DVI.

 

Monitor Settings ? First Monitor

Podajemy wartości właściwe dla posiadanego monitora, w moim przypadku (budżetowa 17) [5]. Tak samo postępujemy w przypadku wartości odświeżania [5]

 

Monitor Settings ? Second Monitor

Jak wyżej, tyle że teraz dotyczy to telewizora, w moim przypadku ustawienia takie same co poprzednio [5], [5].

 

Display Modes

Zostawiamy jak jest lub zmieniamy wg uznania.

 

Do you want to use a virtual desktop...

Polecam nie włączać tej opcji [n]

 

Direct Rendering Interface Restrictions

Zostawiamy [1] i każdy będzie miał dostęp do OpenGL

 

Application Profiles

Nie mam pojęcia o co w tym biega, i wybrałem [1]

 

Advenced Feature Setting

Do you want to initialize xfree86-dga: [n]

Do you want to export pseudo color visuals: [n]

Do you want to synchronize buffer swaps with the vertical sync signal: [n]

 

Full Scene Anti Aliasing

W przypadku posiadania wypasionej karty włączamy tę opcje. Na moim radku 9000 zaszalałem i włączyłem [y].

Samples per Pixel

Im lepsza karta tym większa cyfra [6].

Disable FSAA Gamma [n]

Customize FSAA Multi Sample Position [n]

 

TLS Method - Ważne

Najbezpieczniej jest zostawić [0], ale w przypadku kożystania z WineX lub innych umulatorów należy wybrać (2)

 

Do you want to use external AGP Gart module

To ustawienie proponuje dobrać eksperymentalnie. Należy pamiętać że w przypadku wybrania [n],

trzeba wyłączyć moduł agpgart poleceniem rmmod. Na moim sprzęcie lepsze rezultaty osiągam przy wybraniu [n].

 

FINISH

 

Teraz na pytanie, czy chcemy zapisać w pliku /etc/X11/XF86Config-4 odpowiadamy [y] ;)

Przyszła pora na sprawdzenie czy Xy będą chodzić, wpisujemy startx i...

 

i nic, nie działa. Bez paniki. Przechodzimy do katalogu /etc/X11 i edytujemy plik XF86Config-4.

Najłatwiej to zrobić przy za pomocą edytora emacs.

Wpisujemy emacs XF86Config-4. Szukamy Section ?Device? i dalej odnajdujemy zapis:

 

BusID ?PCI:1:0:1? i zmieniamy na BusID ?PCI:1:0:0?

 

Zapisujemy zmiany (kombinacja [ctrl + x], [ctrl + s]) i wychodzimy z edytora ([ctlr + x], [ctrl + c]).

Wpisyjemy startx i powinno działać.

Gdy nasz wspaniały Gnome (lub KDE) działa, uruchamiamy terminal i wpisujemy glxinfo. Wyświeli się dużo ?literek i cyferek? (jak mawia moja kobietka), ale nas interesuje coś takiego jak Direct Rendering :yes. Gdy mamy ten cudowny zapis testujemy nasze ulubione gry.

 

I jeszcze jedna mała uwaga: NIE zwracać uwagi na ustawienia ekranu dostępne w menu. To że tam nie ma włączonej akceleracji 3D, to nic nie szkodzi.

 

Życzę wszystkim udanej instalacji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przetestuje , znałem ten opis już kiedyś :)

Dam znać czy się udało.

Tylko póżniej bo teraz się biore za instalacje mac osx pod linuxem a to trwa podobno 4 godziny.

No ale jak się uda z tym ati to najpierw sobie ut2004 demo przetestuje.

-------------------------------------

Dobra zainstalowałem według opisu ,ale itak dużo rzeczy się inaczej zrobiło.

Po pierwsze że się (_wogule_ → w ogóle) ORT zainstalowałem to musiałem apt kernel source dociągnąc.

Potem juz sie zainstalowało.

Tylko np. w opisie na końcu pisze że trzeba zmienić BusID PCI:1:0:1 na 1:0:0

Ja nic nie musiałem zmieniać bo startx mi (_odrazu_ → od razu) ORT zadziałało.

A mam :

# BusID "PCI:0:10:0"

Nie wiem ,ale jeszcze pare rzeczy mi się nie zgadzało z opisem.

No ale działa to najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...