Skocz do zawartości

Czy Ktoś Bawił Się Centosem?


andrzej_szary

Rekomendowane odpowiedzi

chcę postawić na swoim kompie bazę Oracle. Wiem, że jest ona certyfikowana na Rehata. Nie zależy mi na nowościach fedory. po prosty chcę bardzo stabilnego i wydajnego systemu. W związku z tym, że Red Hat kosztuje majątek postanowiłem postawić Centos 4.1 . Czy ktoś się nim bawił i jakie ewentualnie wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

niedawno zainstalowalem CentOsa 4.1 na serwerku, faktycznie jest to stabilna i bardzo przyzwoicie zrobiona dystrybucja, nie ma co prawda najnowszych paczek (ale taka cene chyba trzeba zaplacic za stabilnosc),

ponadto tak jak napisal Riklaunim mozna z tego dystro zrobic wersje Workstation - cala baza pakietow pokrywa sie z FC

 

na serwer polecam, do uzytkowania w domu bym sie zastanowil, poniewaz jednak w FC jest wiecej pakietow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wiadomo CentOS oparty jest na pakietach zrodlowych RHEL i w praktyce jest identyczny z tym systemem (nie liczac kilku komercyjnych aplikacji jak np. Acrobat Reader),

 

RHEL oraz CentOS wykorzystywany jest przy budowie wysokowydajnych serwerow, a co za tym idzie posiada cechy wazne przy takich zastosowaniach jak:

* uaktualnianie systemu przez 7 lat (w Fedorze jest to okolo roku, aktualizacje oprogramowania na serwerach czesto wiaza sie z zaprzestaniem dostarczania jakiejs uslugi, jezeli nawet bedzie to na krotko to w pewnych zastosowaniach nie mozna sobie na to pozwolic);

* stabilnosc i bezpieczenstwo poszczegolnych pakietow (stosowane sa sprawdzone wersje w przeciwienstwie do Fedory gdzie trafiaja najnowsze paczki - mniej przetestowane, nawet kiedy maja status stabilny);

* wsparcie dla architektur serwerowych (np. zSeries czy S/390);

* spelnianie standardow przemyslowych systemu (mozliwosc testow przemyslowych wydajnosciowych w poszczegolnych zastosowaniach serwerowych np. SPECweb; TPC/C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...