Skocz do zawartości

Po Instalacji Grub Nie Widzi Fedory


peterpan1203

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich tych bardziej i mniej zaawansowanych w temacie Linuksa. Jestem początkującym Fedorowiczem ale wydaje mi się, że dość zawziętym. Problem, który mnie dotyczy to brak możliwości wyboru systemu do uruchomienia. Instalowałem Fedorę 4 kilka razy, podczas wyboru domyślnego systemu wybrałem Other (w moim przypadku WXP) i po restarcie komputera nie uruchamia się plansza z polem wyboru systemu tylko od razu uruchamia sie windows. Próbowałem instalować kilkukrotnie żeby wyeliminować ewentualne błędy ale bez powodzenia.

Z tego komputera korzysta oprócz mnie jeszcze dwóch synów, dlatego wolę mieć ustawiony jako domyślny system windows a boję się próbować zrobić domyślną Fedorę.

Mam dwa dyski, z czego pierwszy ma 3 partycje a drugi dwie. Fedorę instalowałem na tym drugim na 15 MB partycji.

Proszę o radę. Dodam, że czytałem forum, jeżeli nie wszystkie to na pewno większość postów ale nie mogłem znaleźć nic co mogłoby mnie naprowadzić na właściwy trop

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze po prostu nie zaistalowales programu startowego. Wloz pierwsza plytke, i gdy sie pokaze plansza wpisz

linux rescue

nastepnie enter. Potem czeka cie wybor jezyka, wyszukiwanie instalacji etc. W koncu pojawi sie ukochany terminal Wpisz po kolei

chroot /mnt/sysimage/
grub-install /dev/hda
exit
exit

(_acha_ → aha) ORT gdy zapyta co zrobic z obrazem systemu daj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego komputera korzysta oprócz mnie jeszcze dwóch synów, dlatego wolę mieć ustawiony jako domyślny system windows a boję się próbować zrobić domyślną Fedorę.
Wierz mi, Twoje dzieci szybciej przyzwyczają się do Fedory niż Ty sam...

Mam dwa dyski, z czego pierwszy ma 3 partycje a drugi dwie. Fedorę instalowałem na tym drugim na 15 MB partycji.
Heh, 15 MB :D

 

Jeśli powyższa rada Ci się nie przyda to uruchom system w trybie rescue, przełącz się na zainstalowaną Fedorę (tak jak napisał mój poprzednik) i wklej nam zawartość Twojego pliku /etc/grub.conf a także co wyświetla:

su -
sfdisk -l

i jakoś skombinujemy, co trzeba ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Nie miałem dzisiaj zbyyt dużo czasu ale coś próbowałem podziałać. Odpowiem wg kolejności.

Faust... zrobiłem jak napisałeś ale po wpisaniu komend coś się tam zagotowało i.... dalej nic... jak się uruchamiał windowsem tak jest nadal. Być może trzeba użyć jakiegoś parametru?

asasyn... na razie dzięki ale najpierw chciałbym to zrobić bez ingerencji innych programów.

_Pat... widzę, że jesteś bardzo doświadczonym w tej dziedzinie ale masz przed sobą zupełnie zielonego kmiotka (to ja :)), który tylko widzi ciemność. Mów do mnie prostszym językiem. Pliiiiiiiiiis

A najlepiej byłoby gdyby ktoś (o ile to możliwe oczywiście) zechciał pokazać mi to na miejscu. Mieszkam we Wrocławiu i chętnie zaproszę "odważnego" do próby nauczenia zieleniaka. A jeżeli nikt się nie zechce to będę czytał i próbował dalej to co mi doradzicie. Tylko proszę.... prostym językiem.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobny problem, podczas instalacji jest wszystko ok daje żeby zainstalował gruba na hda pózniej elegancko instalacja systemu, restart i klops nie ma gruba.

Fedore 4 instaluje na hdb. Pierwszy raz spotkałem sie z takim zachowaniem systemu.

Narazie mam debian ale chce poznawac inne systemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał dwa wyjścia. Albo za każdym razem zmieniać kolejnośc botowania albo dodać wpis do gruba. Zwróć uwagę na to że grub inaczej widzi dyski. Pierwszy dysk to hd0, drugi dysk to hd1 Jeżeli windę masz na hda na pierwszej partycji to w grub.conf będzie to (hd0,0) dlatego że on liczy wszystko od zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mów do mnie prostszym językiem. Pliiiiiiiiiis

Się postaram.

 

Włóż płytę instalacyjną FC4 i uruchom ponownie komputer (upewnij się, że płyta się zbootuje). Jeśli ujrzysz ekran powitalny instalatora wpisz

Linux rescue

(Linux z małej liteki "l", nie wiem dlaczego to durne forum zmienia jej indeks) odczekaj chwilkę, klikaj ciągle dalej (nie musisz konfigurować sieci) aż dojdziesz do czarnego ekranu konsoli. Wtedy wpisz

chroot /mnt/sysimage

i tym sposobem jesteś w swojej Fedorze :)

 

Teraz wydaj polecenie:

cat /etc/grub.conf

a także

sfdisk -l

i wklej nam wyjście konsoli.

 

Dzięki temu będziemy znali Twoją konfigurację GRUB-a oraz rozkład partycji na lokalnych dyskach twardych. Musisz w BIOS-ie sprawdzić, w jakiej kolejności bootowane są Twoje dyski twarde (pierwszy powinien być hd0).

 

Prawdopodobnie problem polega na złej kolejności bootowania, być może trzeba będzie zmapować dyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...