Skocz do zawartości

Ogólne Informacje O Wiki


Gość _PaT

Rekomendowane odpowiedzi

I. Informacje dla użytkownika

 

1. Słowo wstępu

 

Portal http://wiki.fedora.pl powstał z inicjatywy użytkowników Linuksa, głównie miłośników i pasjonatów Fedory. Tworzą go bezinteresownie, aby przyczynić się do popularyzacji tegoż systemu, a także by wytłumaczyć podstawowe zagadnienie z nim związane. Pragniemy wskrzeszać w Was świadomość, czym tak naprawdę jest obsługa systemu, jak również nauczyć etyki pracy z nim.

 

2. Wikipedyści

 

To osoby, które tworzą dla Was Wikipedię. Są to wszyscy użytkownicy należący do grupy Wikipedyści jak i większość Moderatorów. Najłatwiejsza droga kontaktu z nimi to pisanie na niniejszym forum (dział Wiki). Jeśli pragniesz zostać Wikipedystą i uzyskać pełny dostęp do edycji Wikipedii załóż w tym dziale wątek o nazwie "Podanie o konto", w którym uzasadnisz, dlaczego chcesz wziąć udział w projekcie.

 

3. Cele

 

Pragnę tutaj podkreślić, że pierwsze dwa cele nie są w przypadkowej kolejności. Głodnemu rybakowi trzeba dać wędkę a nie rybę. Podobnie głodnemu człowiekowi trzeba dać wędkę i nauczyć go łowić, a nie dać mu ryby. I analogicznie z użytkownikiem Fedory Core.

  • Nauczanie korzystania z różnych elementów systemu, uświadamianie co jak działa
  • Dostarczenie szybkiej pomocy potrzebującemu
  • Odciążenie niniejszego forum od wciąż powtarzanych pytań
  • Stworzenie aktualnej dokumentacji i centrum pomocy
4. Licencja

 

Wszystko, co znajduje się w Wiki udostępnione jest na licencji GNU FDL. Jeśli nie wiesz co to znaczy, koniecznie uzupełnij brakującą wiedzę. Dlatego też należy szczególnie uważać, by nie popełnić plagiatu. Z drugiej zaś strony teoretycznie część informacji będzie można "zaadoptować".

 

5. Kontakt

 

Forum, na którym jesteś to bardzo dobre miejsce na skonsultowanie się z Wikipedystami. Pamiętaj jednak: załóż nowy temat!

 

II. Informacje dla Wikipedysty (lub niedoszłego Wikipedysty)

 

1. Wstęp

 

Znajdujące się w tym punkcie informacje przeznaczone są zarówno dla obecnych Wikipedystów jak i tych, którzy dopiero planują coś stworzyć. Należy unormować proces rozwoju, żeby nie powstał śmietnik, więc nie możesz po prostu wstawić do Wikipedii czegoś, co Ci się spodobało, o ile nie ma to większego sensu.

 

2. Budowa Wikipedii

 

Jeszcze w wersji testowej pojawiły się mnogie problemy z układem działów, a także przynależnością do nich stron Wiki. Nie należy wstawiać lubieżnie nowych stron, jeśli idealnie nie pasują do jakiegoś działu. Między innymi dlatego powstało to forum - konsultujemy dodanie każdego nowego działu. Lepiej, żeby było ich więcej, niż żeby w przyszłości przenosić strony, dlatego już teraz wysuwajcie propozycje odnośnie ich układu.

 

Wikipedię budujemy wspólnie, dlatego nie bój się edytować istniejących stron, dodawać do niej odnośników, poprawiać układu graficznegu, korygować błędów rzeczowych, zmieniać/konstruować na nowo zdania w celu zwiększenia ich przystępności, nawet czasowego usuwania części (głównie polecenia), które dla początkującego mogą okazać się niebezpieczne lub są po prostu zbędne. Gdy coś usuwasz, nie omieszkaj wspomnieć o tym na forum!!! Zapewniam Cię, że pierwotny autor strony nie będzie miał Ci za złe, jeśli ją zmodyfikujesz - to jedna z głównych idei istnienia Wikipedii!

 

3. Kilka zasad

  • Używamy języka polskiego w pełnym wymiarze, tj. stosujemy poprawną ortografię, składnię, interpunkcję itp.
  • Unikamy kolokwializmów, tym bardziej wulgaryzmów
  • W spornych sprawach zakładamy tematy z sondami, brak samowoli
  • Piszemy tylko o istotnych rzeczach, typowych dla Fedory lub Linuksa (przykładowo nie piszemy o sprawach dotyczących hardware, systemach plików, a także o rzeczach, o których informacji jest aż nadto w internecie)
  • Zamieszczamy informacje opisujące co dokładnie dzieje się w systemie (na przykład nie wystarczy napisać: [wpisz w konsoli su -], piszmy: [logujemy się na superużytkownika przy pomocy polecnia su -]. Pamiętaj, że nie każdy jest na tyle ambitny, aby sprawdzać co służy do czego!)
  • Pisząc stronę o repozytorium należy zaznaczyć, że angielski odpowiednik brzmi repository. Podobnie pisząc stronę o RPM rozwijamy skrót oraz dodajemy polskie tłumacznie (w przypadkach, gdy jest "nieudolne" lub trudne do wykonania stosujemy omówienie). Unikamy tłumaczenia i rozwijania skrótów nie dotyczących bezpośrednio tematu głównego strony - od tego mamy odnośniki.
4. Konkretyzm

 

To także zasada, mimo to zasłużyła na rozpoczęcie nowego punktu. Otóż poszczególne strony Wiki (o ile nie są artykułami), powinny być jak najkrótsze i zwięźle przedstawiać jedynie kluczowe informacje na dany temat. Oczywiście odstępstwa od reguły są dopuszczalne, o ile mają uzasadnienie (np. czasem warto zażartować, czy też przedstawić skrót myślowy - to upraszcza drogę poznania).

 

5. Składnia

 

Nie musisz znać zasad edycji stron na pamięć, jednak nie zwalnia Cię to z ich unikania (podobnie jak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania). W Wikipedii dostępne są nagłówki, style, tabelki, itp. i koniecznie trzeba ich użwać.

Edytowane przez _PaT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dodałem informację o skrótach angielskich i drugi akapit w punkcie II.2.

 

/ot/

Strasznie denerwujące to forum, zjada odstępy przed i po znacznikach list, w dodatku raz jednen a raz dwa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu unpinned this temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...