Skocz do zawartości

Instalacja Fc4


gresha

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym rozpoczac prace z FC4 lecz nie wiem jak to zrobic aby sie nie zrazic do FC...

Oto lista moich pytan (zagladalem do faq i nie znalazlem odpowiedzi/ wystarczajacej odpowiedzi...)

1. Posiadam XP i chce tak zainstalowac FC zeby zawsze uruchamial sie XP a Fc dopiero po nacisnieciu zegos...

2. Chce caly czas dzialac w srodowisku graficznym zawsze bedac rootem jak to zrobic?? (na konsole nie chce ani razu spojrzec...)

3. Skad i co sciagnac?? przegladalem kilka stron lecz jest na nich male zamieszanie ze sciagnieciem jedyne co wiem to to ze potrzebuje i386... lecz do i386 jest chyba 10 linkow i nie wiem ktory wybrac :/ FC4 musi byc po polsku, i posiadac wszystkie aplikacje oraz byc na CD

4. Jak zainstalowac FC4??

a) aby wszystkie pakiety i sterowniki byly wgrane

B) aby byl tylko ejden uzytkownik ze wszystkimi prawami...

c) jak skonfigurowac partycje (mam 2 dyski 1. 160gb 2. 20 gb. na 160 mam xp a FC4 chce miec na 20 gb- jak skonfigurowac ten dysk aby potem latwo bylo go sformatowac, nie uszkodzic go (oraz aby byl dodatkowy ram czy cos takiego)

 

Pytam o to wszystko po klesce z MDK 10. zainstalowalem go bez pakietow, sterownikow z kilkoma userami zaden nie mial prawa admina, prawie uszkadajac dysk... (musialem mu zrobic zeero fill drive). Prosze o pomoc ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Chce caly czas dzialac w srodowisku graficznym zawsze bedac rootem jak to zrobic?? (na konsole nie chce ani razu spojrzec...)

 

 

Bez urazy i od serca

1) Dużo, ale to duuuuużżżżżżżżżżooooooo poczytaj o linuksie .

2) A najlepiej daj sobie z nim spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo !! Ale jesteś wymagający. Wszystkie pakiety, prawa roota, wszystkie sterowniki ....

To nie jest Window$. Przy instalacji musisz być aktywny. Pozwoli to dostosować system do własnych potrzeb. Nie wydaje mi się, że potrzebujesz całego softu dostarczanego z dystrybucją (serwery ftp, poczty i.t.d.). Na początku zainstaluj system jako desktop, a później będziesz mógł uzupełnić wszystko czego ci trzeba albo z dystrybucji albo z repozytoriów poprzez yum’a.

1. Jeżeli chcesz mieć każdy system na innym dysku to nie widzę żadnego problemu. Usuń partycje z dysku 20 GB. Wystartuj instalatora FC, wykorzystaj wolne miejsce na dysku na utworzenie partycji (zaznacz odpowiedni dysk bo inaczej Winda przestanie istnieć – mała strata): /boot (ok 100 MB),partycji /swap (ok. 2x ilość RAM'u), partycji / i partycji /home (po połowie pozostałego miejsca – przynajmniej ja tak zrobiłem, ale są różne możliwe kombinacje – poczytaj forum), instalator założy ci Gruba na sektorze MBR pierwszego dysku z Windą i będziesz mógł wybrać system.

2. W Linuksie nie pracuje się przez cały czas będąc rootem. Podejrzewam, że po dość krótkim czasie system by ci się posypał i znów zraziłbyś się do następnego distro. Musisz założyć przynajmniej jedno konto użytkownika do normalnej pracy i konto root’a do grzebania w systemie. Najważniejsze zmiany można wykonać spod konta użytkownika po wpisaniu hasła roota. Jeśli chodzi o konsolę to jeśli nie chcesz na nią patrzeć to daj sobie spokój z jakąkolwiek dystrybucją Linuksa w przedbiegach, ponieważ mając Linuksa pracy z konsolą (co daje dużo satysfakcji i fun’u) nie unikniesz.

3. Kup sobie gazetę z płytami CD – Linux + Ekstra z Fedorą Core 4.

4. Fedora Core ze względu na ochronę patentów nie zawiera wszystkich kodeków i pakietów – szczególnie multimedialnych. Wszystko można dociągnąć yum’em z sieci, a bardzo dobry opis całej instalacji jest w FAQ FC4. Nie będziesz miał tylko jednego konta, będziesz miał konto użytkownika (twoje) oraz roota. O partycjach już pisałem, a szczegółów poszukaj na forum. Było dobrze opisane partycjonowanie dysku pod potrzeby systemu z uwzględnieniem charakteru instalacji (desktop, serwer i.t.p.)

 

Życzę powodzenia w instalacji, jeżeli coś nie wyjdzie nie rezygnuj. Jeśli trochę poznasz system (niestety, albo stety z konsolą) docenisz jego zalety i porównasz ile może (_linuks_ → Linux) ORT w porównaniu do innego wiadomego systemu.

Dwie złote zasady po instalacji:

1. Nie mieszaj repozytoriów ---> szczegóły na forum.

2. Nie aktualizuj systemu z repozytoriów unstable i nieoficjalnych. Prędzej czy póź niej prowadzi to do duuuużych kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Postaram się Ci nieco wyjaśnić to i tamto :]

add 1)

Instalujesz normalnie FC i na etapie instalacji programu rozruchowego wybierasz GRUB'a(nie da się chyba inaczej) i każesz mu się zainstalować w MBR dysku z którego się ładujesz(tam gdzie win). No i jeszcze zaznaczasz sobie, że win ma być domyślnie uruchamiany i nie ma problemu :]

 

add 2)

Oczywiście się da ale jest to wysoce niezalecane, bo można sobie nieźle nabruździć w systemie, no ale jak się uprzesz to jest to do zrobienia. Poprostu możesz się logować jako root, albo ustawić go jako domyślnego użytkownika. Można to zrobić np. w kde, centrum sterowania :)

 

add 3)

FC jest na kilku płytach. Kończą się one *.i386.rpm i te masz ściągnąć :)

 

add 4)

Wkładasz pierwszą płytę, ustawiasz w BIOSie, żeby startował z płyty i już zgodnie z tym co mówi instalator. Ciężko coś spieprzyć :)

 

a)

Nie zawsze jest to możliwe. Niektóre stery bedziesz musiał doinstalować, np. do ati

Co do użytkownika, to zawsze jest root(w każdym linuksie) i on rządzi - ale pisałem na początek, że lepiej działać na zwykłym użytkowniku a jak trza coś z prawami root to na niego się logować :)

 

c)

W instalatorze dasz przy podziale na partycje - ręcznie i zorbisz sobie tak :)

I - Możesz utowrzyć partycję /boot na początku dysku w wilkości 10 MB z systemem plików ext2 lub ext3 (Jest to opcjonalna metoda i nie musisz tego robić)

II - Tworzysz partycję główną

/ z systemem plików ext3, może mieć ona od 5GB do 10GB, wedle gustu, ja bym probonował coś koło 5

III - Torzysz kolejną partycję z systemem plików ext3 i ustawiasz ją jako /home. Jej wielkość powinna zająć resztę dysku, ale w ten sposób żeby Ci zostało jeszcze 200MB - 500MB na partycję swap

IV - I na tym wolnym miejscu tworzysz partycję swap

 

No to chyba tyle. W sumie to mogłeś poszukać na google lub forum, było tego pełno. No ale niech stracę. To powinno Ci w zupełności wystarczyć, jak nie rozumiesz co tam napisałem, to poczytaj troszke o linuksie. Pewnie na necie są instalacje FC krok po kroku, to jest tak z grupsza. Zresztą instalacja jest banalna i nie trzeba do niej specjalnej wiedzy, no i po polsku.

Powodzenia.

Pozdrawiam

 

EDIT

Kuyrde wiedziałem, że ktoś mnie ubiegnie. hmmm....grrrr....

hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Chce caly czas dzialac w srodowisku graficznym zawsze bedac rootem jak to zrobic?? (na konsole nie chce ani razu spojrzec...)

to uzywaj Windowsa i zegnamy oziemble. Jezeli chcesz miec bezpieczny i stabilny system to musisz przestrzegac pewnych zasad. Praca z terminalem ogranicza sie tylko do czasu w ktorym ustawiasz system (w moim przypadku FC4 po instalacji, wszystko ustawione jak chcialem i w pelni uzywalne -> 2 godziny. ) Ustawiasz i wiecej nie tykasz terminala bo nie ma potrzeby... ja juz zapomnialem jak terminal w FC wyglada a pracuje caly czas na userze i jest bezpieczniej

 

http://skawina.eu.org/linux/root101.html

http://skawina.eu.org/linux/root101.html

http://skawina.eu.org/linux/root101.html

 

przeczytaj to i nie przenos chybionych pomyslow z Windowsa na Linuksa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...