Skocz do zawartości

Pomoc W Kompilacji I Uruchomieniu...


mpawel2

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to wystarczy przeczytać INSTALL i README, jak to lszk pisał. Tam jest wszystko napisane co robić. A ogólnie to takie programy kompiluje się przez wydanie trzech poleceń(ale nie zawsze :))

1)./configure

2)make

3)make install

Jeszcze dodam że jeżeli masz możliwość to instaluj raczej z paczek *.rpm, co najwyżej z *.src.rpm, jak chcesz kompilować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Czyli stwierdzenie "raczej z paczek" odnosi sie do mozliwosci popelnienia ewentualnych bledow podczas kompilacji.

Nie. Błędy najczęściej występuja w sekcji install/uninstall w plikach Makefile. Instalując przez `make install' nie możesz też sprawdzić konfliktów pomiędzy róznymi programami, co się kończy zwykle nadpisywaniem innych plików. Potem możesz się dziwić, że jakaś aplikacja przestaje działać lub coś innego nie chce się kompilować.

 

Żeby nie być gołosłownym, podam dwa przykłady:

- brak usuwania wszystkich plików w sekcji `uninstall' w programie Gajim

Jesli ktoś wpisze make uninstall, to i tak w systemie zostaną śmieci, bo nie wszystko zostanie usunięte. Błąd znalazłem przez przypadek (musiałem posiedzieć trochę nad tą paczką, bo się nią opiekuję w Fedora Extras) i został już poprawiony w wersji rozwojowej.

- konflikt pomiędzy Mesa i xorg-x11-proto-devel - zawierały ten sam plik GL/gl.h

Problem został zauważony dzięki wykorzystaniu systemu pakietowemu (tu akurat gentowy portage).

Wiec idac dalej tym tropem mozna stwierdzic ze dobrze skompilowany soft jest rownie dobry jak zainstalowany z paczki, tak?

Różnicy w kompilacji nie ma żadnej. Jeśli chodzi o RPM, to paczki są tak samo budowane, a sam proces jest zautomatyzowany (odpowiednio napisany plik spec). Różnica jest tylko w sposobie zarządzania plikami. W przypadku ręcznej kompilacji nie ma żadnej i robi się jeden wielki bałagan. Spróbuj zaktualizować potem jakąś recznie skompilowaną bibliotekę, od której zależą inne ręczeni skompilowane programu. Wszystko się wysypie...

Program ręcznie kompilowany ze źródełek powinien działać szybciej

To stwierdzenie jest prawdziwe tylko wtedy, gdy ktoś zdefiniuje zmienne CFLAGS, CXXFLAGS i LDFLAGS. Zazwyczaj początkujące osoby robiące "./configure && make && make install" nie wiedzą w ogóle co robią i tępo przepisuja polecenia z jakiejś strony, więc nie ustawiają tych flag. Otrzymuja potem programy z gorszymi flagami optymalizacji niż gotowe paczki RPM (przykładowo w FC4 są takie: -O2 -g -pipe -Wp,-D_FORTIFY_SOURCE=2 -fexceptions -m32 -march=i386 -mtune=pentium4 -fasynchronous-unwind-tables).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !!

Wszyscy tak zachwalają instalacje poprzez yum.

Niech mi ktoś jednak wytłumaczy jak mam zainstalować sobie

np. lirc'a poprzez yuma, gdzie w paczce są standardowe ustawienia, a ja muszę wybrać konkretny model karty telewizyjnej. To pociąga za sobą kolejne kompilacje: kernela, mplayera i innych programów które używają lirca.

Jeżeli już muszę coś skompilować ręcznie to używam checkinstalla i bezboleśnie to potem usuwam. Nie wszystko da się bezboleśnie zainstalować yumem, bez używania "większej magii" grzebania w .spec'ach i src.rpm'ach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...