Skocz do zawartości

Problem Z Partycjami


novice

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja po prostu włączam w trybie rescue i sam program mi wyszukuje instalacje fedory i próbuje coś, gdzieś zamontować...

no to sie zainteresuj gdzie montuje i bedziesz wiedzial gdzie szukac, natomiast jezeli nie wyrazisz zgody na montowanie mozesz zrobic to recznie:

mkdir /mnt/fc4
mount /dev/hda1 /mnt/fc4

oczywiscie zmien urzadzenie dysku wzgledem siebie, a natepnie mozesz wyedytowac plik gruba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A dokładniej gdzie muszę podmontować? na tym dysku co mam fedore? na jakiejś partycji?

podmontowujesz ja do katalogu w systemie plikow ktory utworzyla plytka rescue, my tylko musimy wyedytowac plik w tym systemie wiec nie bedziemy uzywac chroot (ktore ustawia korzen systemu plikow w tym katalogu ktory wskazemy - czyli w praktyce mozemy zaczac pracowac na sysytemie plikow ktory podmontowalismy)

 

bo gdy wpisuję aby montował na dysku /dev/hdb1 (bo na nim instalowalem fedore) to znowu bląd: invalid Argument :/ ...

 

tutaj zaczynam sie martwic czy poprawnie utworzone sa partycje i nie bledow w tablicy partycji,

 

wklej co daje polecenie:

# fdisk -l 

oraz

# parted /dev/hdb print

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fdisk -l :

Disk /dev/hda: 20.0Gb, 2[duzo cyferek :)]bytes
16 heads, 63 sectors/track, 38792 cylinders
Units = cylinders of 1008*512 = 516096 bytes

Device        Boot     Start     End         Blocks        Id   System
/dev/hda1     *             1     20806     10486192   7    HTFS/NTFS
/dev/hda2               20807   38790     9063936     f    W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5               20807   38790     9063904     7    HTFS/NTFS

Disk /dev/hdb: 4303 MB, 43[duzo cyferek...]0 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 523 cylinders
Units = cylinders of 16065*512 = 8225280 bytes

Device        Boot     Start     End         Blocks        Id   System
/dev/hdb1     *             1     13           104391       83   Linux
/dev/hdb2                  14     523          4096575    8e    Linux LVM

 

 

parted /dev/hdb print :

Disk geometry for /dev/hdb : 0.000-4103.920 megabytes
Disk label type: msdos

Minor       Start       End         Type         Filesystem    Flags
1             0.031      101.975   primary      ext3            boot
2             101.975   4102.536 primary                        lvm

 

omg ale mam jakiś skopany dysk :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

omg ale mam jakiś skopany dysk :blink:

Przecież dobrze pokazuje :huh:

gdy wpisuję aby montował na dysku /dev/hdb1 (bo na nim instalowalem fedore) to znowu bląd: invalid Argument :/ ...

Skoro instalowałeś na LVM, to się teraz baw. Zamiast /dev/hdb1 musisz wpisać odpowiednią ścieżke dla LVM.

 

Może spróbuj wpisać polecenie df -hT, to się dowiesz, jakie są te oznaczenia, ale to musisz zrobić przy zamontowanych partycjach. Nie chce mi się tego całego topicu czytać, żeby się dowiedzięć, o co chodzi z tym trybem rescue ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie po co ci LVM, jezeli go nie potrzebujesz, dopiero zaczynasz z linuksem i masz swieza instalacje to wez sobie podaruj zmagania i sprobuj od nowa:

- usun wszystkie partycje na dysku na ktorym chcesz instalowac FC (z tego co zrozumialem masz dysk tylko do FC)

 

- stworz w disk druidzie dwie partycje podstawowe: glowna (/ - to wpisz w etykiecie, a typ daj ext3 i odznacz na tej partycji formatowanie) oraz SWAP (tytaj zaznacz typ swap)

 

nastepnie po instalacji jezeli nie bedzie sie dalej FC odpalalo to wyedytuj plik grub.conf i dodaj nodma (tak jak opisalem wczesniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz was zdziwie :D ... DZIAŁA! pozrdowienia spod fc4 :D ... nie wiem jakim cudem ale zadzialało!

Zainstalowalem jeszcze raz fedore i sam skonfiguriwałem partycje - 100 MB /boot 500 MB /swap i reszta (ok. 3GB) "/" i działa ... co prawda trochęboję się wyłączyćkompa bo nie wiem czy się znowu odpali ale spoko ... narazie poznaję system i uczę się co i jak. (btw. muszę się dobrać do ustawień bo strasznier wolnio działa :D) ... dziekiwielkie za całą pomoc i wszystkie rady ktorych mi udzieliliście! Moze chcociaż trochę się nauczyłem :D ... dzięki :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...