Skocz do zawartości

Wygładzanie Czcionek


Konr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam fc1 i korzystam z mozillipl, moj problem polega na tym ze moje czcionki w przegladarce sa troch knaciaste i nie wyrazne, szukalem troche w googlach i znalazlem cos takiego jak wygladzanie czcionek. Czy moze mi ktos powiedziec jak to zrobic po fedora1 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest wgrać czcionki z win do (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Bez rzadnych automatów recznie robi się to tak że :

1. kopiujesz czcionki z katalogu fonts windowsa do katalogu .fonts ( katalog .fonts znajduje sie w katalogu użytkownika , jeśli go nie ma to zrób go )

2. resetujesz x (czyli cały serwer graficzny) , np. uruchom jeszcze raz kompa ,ale wystarczy chyba samo wylogowanie się .

3. po ponownym zalogowaniu masz już czcionki windowsowe i następnie ustawiasz sobie w przegladarce www tak jak chcesz np.verdana itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. po ponownym zalogowaniu masz już czcionki windowsowe i następnie ustawiasz sobie w przegladarce www tak jak chcesz np.verdana itd.

W MozilliPL to nie pójdzie, bo nie jest skompilowana z obsługą XFT. Trzeba zrobić tak jak jest napisane tutaj:

http://mozillapl.org/index.php?name=News&f...order=0&thold=0

 

Warto zmienić jeszcze jeden wpis na coś takiego:

user_pref("font.scale.tt_bitmap.dark_text.gain", "0.2");

Pisałem już o tym tutaj:

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...t=15entry2976 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że z mozillą trzeba inaczej.

Z Mozillą też działa, ale tą skompilowaną z GTK2 (używa XFT), np. tą dystrybucyjną. Ta z MozillaPL jest robiona z obsługą GTK, więc używa biblioteki FreeType. Teoretycznie chodzi to szybciej niż na GTK2.

 

No, a Opera jest na toolkicie Qt, więc od razu używa XFT. Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że z mozillą trzeba inaczej.

Z Mozillą też działa, ale tą skompilowaną z GTK2 (używa XFT), np. tą dystrybucyjną. Ta z MozillaPL jest robiona z obsługą GTK, więc używa biblioteki FreeType. Teoretycznie chodzi to szybciej niż na GTK2.

 

No, a Opera jest na toolkicie Qt, więc od razu używa XFT. Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem :unsure:

wnioskuję z tego że mozillaPL chodzi szybciej? ;)

 

a co powiesz w takim razie np. o firefoxie? czciony od razy piękne, lata jak na moj gust nieźle :D

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioskuję z tego że mozillaPL chodzi szybciej? ;)

Nie wiem czy szybciej, ale tak jakoś mówili na forum MozilliPL, bo niby mniejsze wymagania ma Gtk od Gtk2. Wcześniej jeszcze chyba były problemy z obsługa Gtk2, więc jej nie włączali.

a co powiesz w takim razie np. o firefoxie? czciony od razy piękne, lata jak na moj gust nieźle :D

Ja się jakoś przyzwyczaiłem do "zwykłej" Mozilli i na początku (wer. 0.6) Firebird mi jakoś nie pasił - był jakiś okrojony. Ostatnio jednak sprawdziłem 0.8 no i coraz bardziej mi się podoba :-) Nie mogę doczekać się 0.9 z menedżerem dodatków - trzeba jeszcze poczekać tydzień, dwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Ok no i chyba mi sie udalo, jednak czcionki sa wygladzaone tylko wtedy gdy nie pozwalam na uzywanie czcionek zwartych w kodzie wczytywanej strony. Czy to tak ma byc?

2. Mam jeszce pytanie odnosnie ostrosci w fedorze jest ona nieco rozmyta czy jest na to jakis sposob czy to poprostu wina sterwnikow Nvidi (mam grafe gf2mx400 64 tv-out) i nie ma na to rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ja się jakoś przyzwyczaiłem do "zwykłej" Mozilli i na początku (wer. 0.6) Firebird mi jakoś nie pasił - był jakiś okrojony. Ostatnio jednak sprawdziłem 0.8 no i coraz bardziej mi się podoba :-) Nie mogę doczekać się 0.9 z menedżerem dodatków - trzeba jeszcze poczekać tydzień, dwa...

Wejdz na: http://texturizer.net/firefox/extensions/ i pobaw się wtyczkami ... umili Ci to czekanie ..

Polecam np. to

---> > Taby :) <

---> > Gesty myszy <

 

(szczególnie to pierwsze - rewelka ...)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Ok no i chyba mi sie udalo, jednak czcionki sa wygladzaone tylko wtedy gdy nie pozwalam na uzywanie czcionek zwartych w kodzie wczytywanej strony. Czy to tak ma byc?

Yyyy, raczej nie. Jakie wybierałeś czcionki w ustawieniach? Te zaczynające sie na dużą literę?

 

Odnośnie drugiego punktu:

http://apcoln.linuxpl.org/pokaz_artykul.php?artid=40

Może to Ci pomoże. Dodam tylko, że nie trzeba grzebać w kodzie, tylko zmienić jedną liczbę w SPECu pliku src.rpm.

 

Niestety, jakoś mi to nie chciało działać i nie wiem dlaczego :( W wakacje będę musiał nad tym posiedzieć...

Wejdz na: http://texturizer.net/firefox/extensions/ i pobaw się wtyczkami ... umili Ci to czekanie ..

Polecam np. to

---> > Taby :) <

---> > Gesty myszy <

Ja to znam, tyle, że jak na razie wiele dodatków się gryzie i ciężko jest je odinstalować :/ ZU nie będzie przecież grzebać w profilu - to go może bardzo zniechęcić. Menedżer dodatków powinien być znacznie wcześniej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy, raczej nie. Jakie wybierałeś czcionki w ustawieniach? Te zaczynające sie na dużą literę?

Po wyedytowaniu unix.js i pref.js pokazalo mi sie wiele czcionek dodam ze przekopiowalem rozniez czcionki z windy i do nich tez podalem sciezke. Zastosowalem czcionke MONO-arial unicode ms-iso8852-2 i gdy nie stosuje czcionek zawartych w kodzie strony to fakt sa wygladzone, ale wtedy nie wykozustuje zadnych innych ;) Mozliwe ze cos zrobilem zle, tego nie wykluczam chociaz postepowalem wg opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mozilli można wybrać oddzielnie czcionkę dla każdego kodowania, więc trzeba poustawiać przynajmniej (mi to wystarcza) dla kodowania środkowoeuropejskiego, zachodnioeuropejskiego i unikodu. Jak spojrzałem do mojego pref.js to mam coś takiego:

user_pref("font.name.cursive.x-central-euro", "MS  -verdana-iso8859-2");
user_pref("font.name.cursive.x-unicode", "Mono-courier new-iso8859-2");
user_pref("font.name.cursive.x-western", "MS  -comic sans ms-iso8859-1");
user_pref("font.name.fantasy.ja", "jis-fixed-jisx0208.1983-0");
user_pref("font.name.fantasy.x-central-euro", "MS  -comic sans ms-iso8859-2");
user_pref("font.name.fantasy.x-unicode", "MS  -verdana-iso8859-2");
user_pref("font.name.fantasy.x-western", "MS  -verdana-iso8859-1");
user_pref("font.name.monospace.x-central-euro", "Mono-courier new-iso8859-2");
user_pref("font.name.monospace.x-unicode", "Mono-courier new-iso8859-2");
user_pref("font.name.monospace.x-western", "Mono-courier new-iso8859-1");
user_pref("font.name.sans-serif.x-central-euro", "Mono-arial-iso8859-2");
user_pref("font.name.sans-serif.x-unicode", "Mono-arial-iso8859-2");
user_pref("font.name.sans-serif.x-western", "Mono-arial-iso8859-1");
user_pref("font.name.serif.x-central-euro", "Mono-times new roman-iso8859-2");
user_pref("font.name.serif.x-unicode", "Mono-times new roman-iso8859-2");
user_pref("font.name.serif.x-western", "Mono-times new roman-iso8859-1");

Hehe, teraz widzę, że nie poustawiałem wszystkich takich samych <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...