Skocz do zawartości

Usuwanie Fedory


zeppelin

Rekomendowane odpowiedzi

Wszędzie są tematy jak zainstalować, ale nigdzie nie widzę jak odinstalować, a to nie takie proste. Czytając to forum strach się bać, więc może cenne by było podanie dla tych mniej obytych instrukcji jak odinstalować Fedore i wrócić do stanu pierwotnego. Przynajmniej stres będzie mniejszy przy instalacji, jak będzie wiadomo że da się odinstalować.

 

Zainstalowałem Fedorę 3, generalnie jest ok choć trochę rzeczy nie chodzi (np. nie można zainstalować karty dźwiękowej zintegrowanej) no i się zgłasza błąd że smartd zawiódł.

 

Na razie muszę szybko do windy wrócić, więc odpaliłem kompa z dyskietki, format c: i... klapa... fdiski i inne takie gadają, że się nie da, fedora dzielnie się broni a ja jestem w rozpaczy...

 

jak sformatować dysk na którym był linux?! jedyna broń jaką posiadam to winda98

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem ten sam problm i ja zrobilem tak

napoczatek w konsoli wpisamel rm -rf i usuwam calosc systemu operacyjnego

nastepnie wlozylem fc3 cd 1 , gdy doszedlem do partycjonowania usunolem wszystkiedyski z (_linuxa_ → Linuksa) ORT : / , swap i dalem resa

jesli to nie pomaga wejdz do fdisk pod win98 -"uruchom z obslugo cd " i daj usun partycje z poza dos to musi zadzialas ..jakby co to zagadaj na 4198164

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładujesz do stacji dyskietkę bootującą dla Windows np. 98, uruchamiasz i po załadowaniu i zgłoszeniu klepiesz:

 

fdisk /mbr

 

Przywrócisz bootloader Windowsa i po uruchomieniu partycje linuksowe możesz usunąć spod Windy.

 

Na przyszłość nie zniechęcaj się tak szybko, może weź na początek Mandrivę, system ten jest o wiele prostszy od Fedory i będziesz mógł na spokojnie pobawić się konsolą, poznać trochę budowę Linuksa itd. Później przeskoczysz na Fedorkę 4 i będzie już znacznie łatwiej. Zrobisz jak uważasz, ale nie odwracaj się od Linuksa, początki są trudne i pojawia się mnóstwo problemów, ale problemów nie niemożliwych do pokonania...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, sprobuje wieczorem zadziałać, do (_linuxa_ → Linuksa) ORT się tak łatwo nie zniechęce, uparty z natury jestem, a windy nie lubie... bo... nie wiem dokładnie dlaczego ale nie lubie.

 

A tak w ogóle to mam już drugi dysk z linuxem hehe - na pół dysku zalega mi Red Hat9, ale jakoś mi nie przeszkadzało używałem sobie drugiej połowy, teraz chcę zrobić porządek, na jednym dysku Fedora a na drugim stara winada, jednego bede się uczyć i experymentować a drugiego póki co uzywać praktycznie.

 

Póki co to mam jeszcze taki problem (zmiana sprzętu) że jeden dysk mam SATA a drugi z normalnym portem IDE i coś się nie widzą w Biosie tzn w Main widać tylko ten SATA a w Boot obydwa, ale to hyba wina przewodu.

 

A w ogóle to fajnie że są takie fora, pozdrawiam All

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzienki za pomoc :)

 

co prawda żaden z tych sposobów nie zadziałał,

w każdym razie dokładnie tak jak był opisany,

a próbowałem wszystkie wariany, ze spacjami i bez (fdisk /mbr i fdisk/mbr)

ale psim swędem i dzięki podpowiedziom poradziłem sobie tak:

1. odpaliłem kompa z CD z dysku instalacyjnego FC3 no1

2. wcisnąłem opcje pomocy i tam były polecenia z opisem i wiersz poleceń do wpisywania

3. wpisałem: "linux rm -rf" co usunęło system

4. teraz bez problemu mogłem spod dosa fdiskiem usunąć partycje linuksową i zrobić dwie nowe - 20G dla Windy i 60G dla Linuksa :)

 

wcale nie było tak źle, trochę przy okazji się nauczyłem,

pozdrawiam

 

zep

 

ps. konsola i terminal to to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...