Skocz do zawartości

Podział Partycji


Pablord

Rekomendowane odpowiedzi

Na system (/) daj sobie z 7-10 GB, na swap faktycznie z 0,5 G tak jak doradza Faust (2xRam to założenie czysto teoretyczne), a na Home resztę no chyba że chcesz mieć niezależną partycję (partycje) na swoje pliki zamiast Home, to możesz sobie takową stworzyć i gdzieś podmontować.

 

Na Home nie musisz tworzyć specjalnej partycji, wtedy katalog Home będzie w obrębie przestrzeni przeznaczonej na partycję główną "/" (będzie podkatalogiem partycji /), wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w razie gdybyś chciał przeinstalować system musiałbyś przenieść zawartość Home na inną partycję lub nośnik, bo usunięcie (sformatowanie) partycji głównej usunie także pliki z Home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie o to mi chodziło ;). Ale i tak zainstaluję Fedorę jeszcze raz żeby mieć więcej miejsca na /.

 

Nadeszła chwila wielkiego wyzwania. Zamierzam zainstalować w najbliższym czasie (może nawet dzisiaj) Gentoo. Jak podzielić dysk 120 GB? Który system plików wybrać: ext3 czy ReiserFS?

Edytowane przez Pablord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ehhh... Ponad 24 godz. pracy komputera poszły na marne... 3 próby instalacji... Zawiodłem się... Nie udało się. Kiedy za trzecim razem wydawało się, że zakończyłem instalację, zrobiłem reboot i... jakiś error. Wciskam "dowolny klawisz" aby kontunyować... i ekran w paski. Miałem już dość... Robiłem wszystko wg instrukcji zamieszczonej w "Linux+ Extra!". W jednym miejscu chyba przez przypadek nie potrzebnie wpisali "1" w nazwie pliku ;-). Za tydzień jeszcze raz spróbóję zainstalować, tym razem jednak według instrukcji zawartej na płycie (oficjalna instrukcja Gentoo). Jeśli znów się nie powiedzie... zainstaluję Fedorę. A miało być takie proste. Cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Gentoo to najszczęśliwszy wybór, system jest owszem szybki i bardzo elastyczny, ale jego instalacja i konfiguracja zajmuje zbyt dużo czasu. Musisz na zabawę z nim przeznaczyć długie godziny i nastawić się na wiele problemów. Od pewnego czasu mania Gentoo zaczyna przygasać, w momencie pojawienia się tego distro w sieci wszyscy rzucili się na ów system jak „szczerbaci na suchary”, a dziś w rankingach popularność Gentoo systematycznie spada w dół. Myślę że zanim zabierzesz się za ten system, lepiej abyś spróbował swoich sił w pracy z takimi dystrybucjami jak Slackware, Debian, Arch czy CRUX Linux, a dopiero później jeśli uznasz za słuszne zainstalujesz Gentoo. Ja za zabawę z Gentoo nigdy się nie brałem, dla mnie to strata czasu choć niewątpliwie owa dystrybucja ma bardzo wielu sympatyków, którzy mają na ten temat nieco inne zdanie.

Na zakończenie, instrukcja instalacji systemu ma charakter poglądowy i niewątpliwie sporo będziesz musiał zrobić sam, często metodą prób i błędów (przydaje się jakieś LiveCD wink.gif), by wreszcie nauczyć się poprawnej instalacji i konfiguracji wybranego systemu (zwłaszcza tych tzw. trudnych dystrybucji).

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...