Skocz do zawartości

Niepoprawny Rozmiar Wolnego Miejsca Dysku Usb


Matey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem z paluchem USB, otoz niepoprawnie rozpoznaje wolne miejsce.

Paluch ma 20G na FAT32 i jest zapelniony mniej wiecej w polowie (co akurat poprawnie mozna zaobserwowac we wlasciwosciach KDesktop - funkcja oblicz)

Problem pojawia sie wszedzie indziej, tzn grellm , wolna przestrzen na dyskach czy chociazby df :

df -h /dev/sda1
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda1              19G   19G  544M  98% /media/usbdisk

Czy da sie cos na to zaradzic ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wpisz pod konsolą "ls -all". Widzisz tam .Trash-X?? Może on tyle zajmuje...

Ja mam zgoła inny problem, bo zaczyna mi brakować miejsca na / smile.gif

No wlasnie dotarlem do kresu mozliwosci pod linuxem nie ma zadnego TrashX- zapchalem pozostale 500 mb i system stwierdza ze nie mam juz miejsca. Oczywiscie pod winda wszystko elegancko chodzi - dogralem jeszcze kilka rzeczy a tutaj ciagle stwierdza ze nie ma miejsca...

--Resize_Images_Alt_Text--

a tu wyglada tak :

df -h /dev/sda1
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda1              19G   19G     0 100% /media/usbdisk

I nie wiem co zrobic... huh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycja na dysku flash byla robiona pod Windą? Spróbuj tak: zobacz czy widać dobrze rozmiar dysku w parted; zrób backup; pełny format; nowa partycja i... mam nadzieję, że będzie widać cały dysk. Oczywiście wszystko pod linuxem - nie kożystaj z dołączonych do dysku programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal midnight commandera i tam zobacz, co jest na dysku. W trybie graficznym system może ci nie pokazać trash`a, a który może zajmować miejsce. Szukaj w media/usbdisk

Wiem wiem, sprawdzalem w tekstowym i tez niczego nie znalazlem - zasadniczo nie ma zadnego pliku/katalogu zwiazanego ze smietnikiem.

Partycja na dysku flash byla robiona pod Windą? Spróbuj tak: zobacz czy widać dobrze rozmiar dysku w parted; zrób backup; pełny format; nowa partycja i... mam nadzieję, że będzie widać cały dysk. Oczywiście wszystko pod linuxem - nie kożystaj z dołączonych do dysku programów.

No wlasnie jest taki problem ze partycja jest tworzona sama przez to urzadzenie, tak mi sie wydaje bo ja jej w ogole nie tworzylem - w menu urzadzenia jest cos takiego jak "initialize hard disk" przypuszczam ze to wlasnie tworzy wpisy o fat'cie

Niestety na formatowanie nie moge sobie pozwolic bo nie mam gdzie przerzucic tych 10G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, bo kiedyś (_wogóle_ → w ogóle) ORT był problem z odczytem takich dysków ze względu na... ułomny format partycji biggrin.gif Wystarczyło ja usunąć i utworzyć nową pod linuxem i sprzęt chulał. A Ty możesz mieć jeszcze taki bajer, że stery z windy dynamicznie zmieniają wielkość partycji, jedej ukrytej, drugiej normalnej, w miarę zapotrzebowania?????? Według mnie utworzenie nowej partycji powinno pomóc. Możesz to zrobić nawet u kogoś z Knoppixa, lub mniejszego live cd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, bo kiedyś (_wogóle_ → w ogóle) ORT był problem z odczytem takich dysków ze względu na... ułomny format partycji biggrin.gif Wystarczyło ja usunąć i utworzyć nową pod linuxem i sprzęt chulał. A Ty możesz mieć jeszcze taki bajer, że stery z windy dynamicznie zmieniają wielkość partycji, jedej ukrytej, drugiej normalnej, w miarę zapotrzebowania?????? Według mnie utworzenie nowej partycji powinno pomóc. Możesz to zrobić nawet u kogoś z Knoppixa, lub mniejszego live cd.

Hehe

Wlasnie to zrobilem i po sformatowaniu w windozie nie chcialo w ogole ze mna rozmawiac (w sensie odtwarzac muzyki bo to tego tez sluzy) Wiec sformatowalem wewnetrznie za pomoca tej funkcji "initialize hard disk" i poki co wyglada w porzadku - mam jakies 11G wolnego, tak samo w windzie jak tutaj

Szkoda ze to jedyne rozwiazanie - troche mi spaskudzilo archiwum muzyki

Nie chce zadnych bajerow - po prostu chcialem zeby dzialalo jako dysk twardy bo winde mam na NTFS ktora z wiadomych przyczyn nie daje sie zapisywac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matey U mnie był identyczny problem. Mam dysk 20 gb w kieszeni usb do backup'a z reiserfs, ale w pewnym momencie gdy skasowałem wszystko z niego ciągle miałem zajęte 11 gb blink.gif

 

Pomógł ponowny format mkreiserfs'em , ale nie wiem czy problem kiedyś nie wruci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...