Skocz do zawartości

Edycja Gruba


faloxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wziąłem sie do edycji pliku konfiguracyjnego Grub lecz zanim to zrobię to chciałem się poradzic na forum aby sobie nie narobić biedy w razie złej edycji i nie mieć dostępu do żadnego systemu.

Na początek tak wygląda mój grub w który siedzi w kataloug /etc oraz drugi taki sam pliczek w katalogu /boot/grub, czy po edycji trzeba zamienic je oba ??

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that

#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.

#          root (hd0,7)

#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda8

#          initrd /boot/initrd-version.img

#boot=/dev/hda

default=2

timeout=5

splashimage=(hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora Core (2.6.14-1.1656_FC4)

root (hd0,7)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.14-1.1656_FC4 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.14-1.1656_FC4.img

title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)

root (hd0,7)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

title Other

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

Tak jak widac powyżej mam dwa systemy a po ostatnim update nawet trzy bo mam dwa linuksy. Chciałbym tego z mniejszym numerkiem wywalić i to chyba nie będzie problem. Lecz chciałbym także zrobić aby to linux był systemem uruchamianym domyślnie oraz zwiększyć czas jaki ma oczekiwac bootloader na ręczne wybranie systemu. Teraz jest to bodajże 5 sek. Chciałbym zwiększyć np do 10. Domyślam się iż trzeba zmienić wartość timeout.

Jednak nie wiem co odpowiada za uruchamianie domyślnego systemu. Jest tam opcja default ale jeśli jest dwójka to linux powinien chyba być domyślnie.

I jeszcze jedno. W tej chwili na liście uruchamiania windows mam nazwany jako Other. Czy jeśli zamienię słowo Other w boot.conf na np WIndowsXP to windows będzie się uruchamiać nadal i będzie widniał na liście jako WindowśXP ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek tak wygląda mój grub w który siedzi w kataloug /etc oraz drugi taki sam pliczek w katalogu /boot/grub, czy po edycji trzeba zamienic je oba ??

tylko

/boot/grub/grub.conf

pozostałe to tylko dowiązania

 

Tak jak widac powyżej mam dwa systemy a po ostatnim update nawet trzy bo mam dwa linuksy

 

Nie masz dwóch systemów , tylko dwa kernele mozesz stary usunąć ,

ale jest zalecane pozostawienie sobie starszej wersji

 

Żeby pozbyć się kernela to wystarczy najpierwsz wyszukać odpowiednią wersję przez komendę:

rpm -qa |grep kernel

 

usuwanie starej wersji

rpm -e <nazwa kernela>

 

Teraz jest to bodajże 5 sek. Chciałbym zwiększyć np do 10

timeout=10

 

I jeszcze jedno. W tej chwili na liście uruchamiania windows mam nazwany jako Other. Czy jeśli zamienię słowo Other w boot.conf na np WIndowsXP to windows będzie się uruchamiać nadal i będzie widniał na liście jako WindowśXP ??

 

title WIndowsXP

 

będzie się uruchamiać nadal i będzie widniał na liście jako WindowsXP

 

Jednak nie wiem co odpowiada za uruchamianie domyślnego systemu. Jest tam opcja default ale jeśli jest dwójka to linux powinien chyba być domyślnie.

default=0

 

linux będzie systemem uruchamianym domyślnie , liczymy od 0

jak usuniesz starszy kernel , a bedziesz chciał spowrotem ustawić

windows jako domyśny wpiszesz default=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witam

Na początek tak wygląda mój grub w który siedzi  w katalogu /etc oraz drugi taki sam pliczek w katalogu /boot/grub, czy po edycji trzeba zamienic je oba ?

hmm, z tego co pamietam to uzywajac FC to edytowałem tylko /boot/grub . Możesz Zrobic dowiazanie symboliczne z /boot/grub do /etc/

ln -s /etc/grub.conf /boot/grub/grub.conf

i teraz edytujac jedno zmieniasz oba. W tym przypadku w katalogu /boot/grub zrobilbym "mv grub.conf grub.conf.OLD" i dopiero wpisał tą komende u gory co podałem z ln -s

 

Lecz chciałbym także zrobić aby to linux był systemem uruchamianym domyślnie oraz zwiększyć czas jaki ma oczekiwac bootloader na ręczne wybranie systemu. Teraz jest to bodajże 5 sek. Chciałbym zwiększyć np do 10.  Domyślam się iż trzeba zmienić wartość timeout.

Jednak nie wiem co odpowiada za uruchamianie domyślnego systemu. Jest tam opcja default ale jeśli jest dwójka to linux powinien chyba być domyślnie.

timeout oczywiscie odpowiada za opoznienie... wpisz co chcesz albo dodaj "#" przed linijka timout co spowoduje ze GRUB bedzie czekal w nieskonczonosc na wybor ktoregos z systemow.

 

Co do uruchamiania systemu to GRUB liczy od zera. Czyli 0=pierwszy linux , 1=drugi linux, 2=windows

 

I jeszcze jedno. W tej chwili na liście uruchamiania windows mam nazwany jako Other. Czy jeśli zamienię słowo Other w boot.conf na np WIndowsXP to windows będzie się uruchamiać nadal i będzie widniał na liście jako WindowśXP ??

pełna dowolnosc, ja kiedys mialem "riki tiki programiki ;-)" biggrin.gif

 

 

PS. Ja tak edytuje pliki zawsze....

cd /katalog/z/plikiem
cp plik_edytowany plik_edytowany.OLD
nano plik_edytowany 

wtedy jak cos popsuje to tylko przywracasz z LiveCD stary plik i działa. I robie tak z kazdym plikiem . Pozniej "locate *.OLD" i wiem jakie zmiany kiedys wprowadzałem

 

PS2. Mozesz wyedytowac tak grub.conf by bylo czytelniej, dla Twojej wygody. Tutaj przykładowo jest w miare czytelny config

 

pozdrawiam

 

 

//edit: heh, too late tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź

Artur nie wywalam narazie starej wersji fedory zrobiłem coś takiego w boot.config

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that

#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.

#          root (hd0,7)

#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda8

#          initrd /boot/initrd-version.img

#boot=/dev/hda

default=0

timeout=9

splashimage=(hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora Core (2.6.14-1.1656_FC4)

root (hd0,7)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.14-1.1656_FC4 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.14-1.1656_FC4.img

#title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)

# root (hd0,7)

# kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

# initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

title !!! Wirus WARNING !!!

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

Papti --> a zkąd wziąśc plyte LiveCD ? czy to jest któras plyta instalacyjna Fedory ? czy też trzeba ścianąć jakąś oddzielną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LiveCD to poprostu system bootowalny z plytki. przestawiasz w biosie zeby najpierw komp uruchamil sie z cd i wkladasz plytke. no i sie system odpala. najpopularniejsze livecd to knoppix (debian), slax (slackawre) etc. ja uzywam slaxa (127 mb) i SystemRescueCD (www.sysresccd.org - jest tu przydatny qtparted, ale nie jest to caly system - to raczej wlasnie plytka ratunkowa.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papti --> a zkąd wziąśc plyte LiveCD ? czy to jest któras plyta instalacyjna Fedory ? czy też trzeba ścianąć jakąś oddzielną ?

Fedory nie ma w wersji liveCD. Możesz użyć Knoppixa, Ununtu live lub innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...