Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją Fc2


ROBOT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Posiadam FC2 z LINUKSA+(7płyt)

Mam pytanie odnośnie instalacji systemu bez programu uruchomieniowego.???

Instalacja zaczyna się prawidłowo, przebiega bez kłopotów do restartu systemu.

I tu zaczynają się schody .

Próbowałem utworzyć dyskietkę startową (zgodnie z tym co radzą w gazecie)

czyli cd1 katalog images (diskboot.img)

zgodnie z dd if=/mnt/cdrom/images/diskboot.img of=/dev/fd0 w linuksie.

(co prawda w gazecie było podane bootdisk.img !!!! ,może to kwestia przestawienia składni)

Powracając do tematu dyskietki startowej ,postepując zgodnie z tym co proponuje gazeta ( podczas zapisu dyskietki mam komunikat o małej pojemności nośnika )

i faktycznie sprawdzając wielkość diskboot.img to ma coś ponad

6 Mb . :angry:

Mam prośbę o konkretna poradę jak mogę sobie zawalczyć z tą nieszczęsną instalacją ??

Na dysku mam dwa inne systemy i muszę dokonać instalacji bez bootloadera.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedzi ROBERT. :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nie musisz instalowac bez bootloadera, otoz jesli masz inne systemy, mozesz tak skonfigurowac gruba, zebys mial mozliwosc wyboru systemu przy boocie kompa (przynajmniej jesli chodzi o winshita). Jesli chcesz wiedziec jak to zrobic to pisz... pomyslimy nad tym ;)

 

P.S. Przepraszam za slownictwo, ale win*** nie da sie inaczej nazwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie instalacji systemu bez programu uruchomieniowego.???

Jakiś problem ze skonfigurowaniem GRUBa? Kiedyś miałem naraz oprócz Fedory DOSa, Win98, Win2k i WinXP i nie było żadnych problemów :-)

Próbowałem utworzyć dyskietkę startową (zgodnie z tym co radzą w gazecie) czyli cd1  katalog images (diskboot.img)

To nie jest dyskietka startowa, tylko obraz partycji vfat potrzebny do uruchomienia instalatora :P Możesz nagrać to sobie w USB pen drive.

 

Dyskietki startowej raczej się już nie robi, bo kernel 2.6 się trochę rozrósł (chociaż nie którym sie jakoś udaje). Możesz spróbować tego: http://fedora.pl/site/index.php?option=con...id=29&Itemid=34 (będziesz musiał się chyba dostać do systemu teraz przez rescue CD).

 

[edit]

Chyba się spóźniłem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jako pierwszy zainstalowany winXP (na partycji NTFS) ,kiedyś próbowałem zainstalować AUROKSA z programem inicjującym i niestety miałem problem z instalacją .Wszystkie linuksy instaluję bez BOOTaaaa natomiast w fedorze nie mogę sobie poradzić .

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź ROBERT. :angry::angry::angry:

 

PS. Gazeta LINUX+ EXTRA nr.40 str.8

 

W przypadku problemów z uruchomieńiem systemu z płyty ..." Wtedy należy utworzyć dyskietkę startową.W naszym przypadku wykorzystamy do tego obraz dyskietki

bootdisk.img, który pozwala na zainstalowanie lub aktualizację systemu z płyty.Do napędu wkładamy czystą,sformatowaną dyskietkę 1,44 MB." ... Koniec cytatu.

Jestem ciekaw czy to się komuś udało ???

 

OK. Mam pytanie jak mogę postawić system bez bootloadera ???

Po 3ciej płycie system się restartuje (czyli instalacja jeszcze się nie dokonała do końca)

Proszę o pomoc Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że niektórzy mogą mi zarzucić że to obejście tematu a nie jego rozwiązanie, ale u mnie działa.

 

Mam win***(i wszystko jasne ;)) i FC2. Używam BootMagic'a, a GRUB'a mam poprostu zainstalowanego na początku partycji z FC2. Wybieram FC2 z BootMagic'a wyskakuje mi Grub i odpalam (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

 

Spróbuj i napisz czy się udało

 

M@rtinez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  W przypadku problemów z uruchomieńiem systemu z płyty ..." Wtedy należy utworzyć dyskietkę startową.W naszym przypadku wykorzystamy do tego obraz dyskietki

bootdisk.img, który pozwala na zainstalowanie lub aktualizację systemu z płyty.

Czytaj uważniej - to służy do zrobienia dyskietki potrzebnej do odpalenia instalatora. Na dodatek Linux+ się nie popisał, bo opis jest do FC1 :/

OK. Mam pytanie jak mogę postawić system bez bootloadera ???

Aleś się uparł ;-) Co Ci przeszkadza GRUB? Jak będziesz miał z nim problemy, to Ci pomożemy. Tylu osobom działa bez problemu, więc dlaczego u Ciebie ma być inaczej?

 

Zawsze możesz zobaczyć to:

http://www.redhat.com/archives/fedora-test...y/msg01957.html

http://www.redhat.com/archives/fedora-list...e/msg05149.html (to drugie jeśli nie mieści się na dyskietce)

Po 3ciej płycie system się restartuje (czyli instalacja jeszcze się nie dokonała do końca)

A może czwarta płytka była niepotrzebna? Najprawdopodobniej nie instalowałeś żadnych pakietów tam zawartych :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Ponawnie zacznę instalować tym razem z grubbbbbem , zobaczymy ??

PS. a jeżeli chodzi o 4płytę to to wybrałem stacj roboczą z pełna instalacją ( system sam potwierdził 4 płyty).

pozdrawiam ROBERT.

 

Niestety ponownie nici tym razem z grubbem.

Może coś żle konfig. tego gruba ??? ( zainstalowałem go na poczatku hda7) ???

 

pozdrawiam ROBERT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawnie zacznę instalować tym razem z grubbbbbem , zobaczymy ??

Po co? Wystarczyło teraz zainstalować gruba...

Niestety ponownie nici tym razem z grubbem.

Może coś żle konfig. tego gruba ??? ( zainstalowałem go na poczatku hda7) ???

Mi jakoś nie chciał ruszyć jak instalowałem do jakiejś partycji logicznej. Spróbuj do MBR. Zawsze można go stamtąd wywalić jakby Ci się nie spodobało.

 

Dostań się do Linuksa w trybie rescue, zmień konfiga jeśli potrzeba i wpisz

grub-install /dev/hda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w partycji NTFS na ktorej mam postawioną "windę"???

 

A jeżeli chodzi o wywalenie "gruba" z MBR to rozumiem ,że trzeba go nadpisać z poziomu DOS ?

 

Jak przjadę z pracy to zainstaluje go w MBR, zobaczymy.

 

pozdrawia troszeczkę zniechęcony ROBERT. :(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w partycji NTFS na ktorej mam postawioną "windę"???

 

A jeżeli chodzi o wywalenie "gruba" z MBR to rozumiem ,że trzeba go nadpisać z poziomu DOS ?

 

Jak przjadę z pracy to zainstaluje go w MBR, zobaczymy.

 

    pozdrawia troszeczkę zniechęcony ROBERT. :(  :(  :(

ROBOT powiem szczerze, że nie bardzo mogę zrozumieć Twój toko postępowania we wszystkich powyższych postach :P

 

Posłuchaj gajownika i zainstaluj sobie wreszcie jak człowek gruba ... ;)

 

Wrzuć 1 CD Fedory i i jak Ci zabootuję wpisz:

linux rescue

następnie 'chrootnij' się do systemu ;) (będziesz miał wszystko napisane - miej więcej polega to na wydaniu komendy chroot /mnt/sysimage)

 

i jak już to zrobisz to wklep:

grub-install /dev/hda

 

i będziesz miał święty spokój ... :D

 

potem zostanie kwestia wyedytowania i ewentualnego dodania wpisów dotyczących innych systemów .... winda i fedora będzie się uruchamiać od razu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem: ponieważ mam zainstalowaną Mandarynę 9.2 z bootloaderem LILO i chciałem ją oszczędzić, więc instalując na innej partycji FC2 zrezygnowałem z instalacji GRUBA. Uwierzyłem na słowo redakcji Linux + Extra, że da się uruchomić FC2 z dyskietki startowej (czyli wybierając floppy w LILO). A tu gucio... Wbrew ich zapewnieniom poleceniem 'dd if=/mnt/cdrom/diskboot.img of=/dev/fd0 ' nie da się zrobić bootowalnej dyskietki.

 

Mam więc pytanie: jak dostać się do FC2 bez reinstalacji? Wolałbym nie kombinować z bootloaderami, bo jak kiedyś próbowałem zainstalować Mandarynę, mając już SUSE 9.0, to skończyło się katastrofą. Czytaj: zejściem śmiertelnym susła. Czy jest inny sposób na uruchomienie FC2? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - dla FC2 dyskietki startowej nie da się utworzyć - jądro jest zbyt duże i fizycznie się nie zmieści.

 

Ale dla Ciebie nie ma to większego znaczenia - jeżeli masz LILO z Mandaryny to po prostu dopisz sobie odpowiednią linijkę do LILO i będziesz miał elegancki wybór przy starcie :

FC2, Mandrake, coś tam jeszcze :-)

 

Tutaj masz krótki opis LILO: http://www.xlin.hg.pl/lilo.html

A tu jeszcze jeden : http://www.linuxfan.pl/howto/mini/lilo.html

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam ....

jako ze jestem nowy .. dopisze sie pod tym tematem .. (po co zakladac drugi)

 

mam dwa dyski .. hda i hdb .. na hda mialem RH8.0 a na hdb kiedys serwer na RH7.3 ...

na hda mam tez w98 .. kiedys chodzilo pieknie LILO .. teraz usunolem RH80 z hda i zostal sam 98 ... na hdb zainstalowalem FC2 .. po uprzednim przepartycjonowaniu .. hdb1 /boot 100mb, hbb2 / , oraz swap na hdb3 ... tak utworzyl automatycznie .. jako ze hdb ma 8GB nie sprzeciwialem sie ..

i tu zaczely sie schody ..

najpierw zainstalowalem gruba na hdb .. w first partition .. poniewaz linux mial byc default .. reboot i rozczarowanie .. zamiast gruba mam lilo !!! no dobra jede dalej a tu kernel panic !! .. hmm .. no dobra wiec instaluje gruba na MBR hda ... ok lecimy .. no i nic sie nie pokazalo (_odrazu_ → od razu) ORT sie wingroza uruchomila .. no djabli mnie biora ..

biore upgrade .. a tu mi jakies biblioteki dogrywa do RH 7.3 ..

 

mysle .. ze jest tak grub nie laduje mi sie poniewaz instalowany jest w pierwszej partycji HDB ... a przeciez MBR jest odczytywany pierwszy .. i przy instalacji FC2 nie zostal usuniety ... a wczesniej byl system RH7.3 ..

Ale daczego nie zmienia MBR na hda ??? tylko (_odrazu_ → od razu) ORT mam wingroze .. ??

sorry za tak dlugi post ... prosze o pomoc .. w tej chwili mam tylko w98 i FC2 ktorej nie moge uruchomic ..

 

Zmienilem tak by grub zainstalowal sie na hdb w MBR ... i co .. ? nadal dogrywa smieszne biblioteki do RH7.3 .... i wywala komunikat ..:

"No kernel packages were instaled on your system. Your boot loader configuration will not be changed" ..

 

nie rozumiem dlaczego nie zapisuje gruba w MBR ani na hda ani na hdb ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw zainstalowalem gruba na hdb .. w first partition .. poniewaz linux mial byc default ..  reboot i rozczarowanie .. zamiast gruba mam lilo !!!

...bo BIOS odczytuje sektor rozruchowy z pierwszego dysku w systemie (chyba, że nakaże się inaczej).

no dobra jede dalej a tu kernel panic !!

Którego jądra?

.. hmm .. no dobra wiec instaluje gruba na MBR hda ...

W jaki sposób?

grub-install /dev/hda

Tak?

 

Pewnie będziesz musiał jeszcze pozmieniać wpisy LABEL=/ w /etc/grub.conf (i być może jeszcze w /etc/fstab) na normalne pliki urządzeń, bo zamiast z partycji z Fedorą czyta Ci partycję z RH7.3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ..

przepraszam ze zmienilem ksywe z wilko na badyl ...

otoz ... odpowiadam .. :

ad 1

co do ktorego jadra .. to szczerze nie zwrocilem uwagi ...

 

ad 2

ano w taki ze biore upgrade i zmieniam w bootloaderze miejsce zainstalowania na MBR hda ..

 

co do grub-install to kolega troszke to wycial ...

 

podsumowanie .. nie bede ukrywal iz moja wiedza na temat linuksa podupadla troche i jest na poziomie poczatkujacego .. jednak instalacja RH8.0 i postawienie serwera na 7.3 nie sprawila mi klopotow ..

co do systemu 7.3 .. to go tam juz nie ma .. i nie moze byc .. bo dysk zostal przxepartycjonowany i jedyne co zostalo to MBR z lilo od 7.3 na hdb ..

 

koniec koncow instalator FC2 nie mogl zainstalowac gruba ani w MBR na hda ani na hdb .. poprostu tego nie rozumiem .. alt to nic .. poradzilem sobie inaczej ..

 

na bootujacej cd 1 z FC2 :

linux rescue

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hda (moglem hdb)

i o godzinie 1:15 w nocy udalo mi sie odpalic FC2 ku mojej ogromnej radosci ..

 

kolego gajownik ... o ile sie nie myle to sposob w jaki mi sie udalo uruchomic zainstalowana FC zostal napisany w innym poscie wlasnie przez ciebie .. dziekuje

to tyle jesli chodzi o instalacje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...