Skocz do zawartości

64 Bitowy Dylemat :)


szybki_gumis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam zainstalowaną 64 bitoego pingwinka smile.gif no i mam pare pytanek smile.gif

 

Czy kompilacja programów odbywa się w jakiś szczególny sposób, dodawanie jakiś dodatkowych opcji czy coś innego.

 

Chodzi mi konkretnie o instalacje apache, php5 i mysql, oraz czy kompilacja nowego jądra odbywa się w identyczny sposób co do komend jak w wersji 32bitowej.

 

z góry dieki za wszelka pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale domyślnie kompiluje się wszystko pod 64, jestem przekonany w 95%...

A ja jestem przekonany na 100%. Jesli nie macie pewnosci, to mozecie zawsze uzyc polecenia file program. Tam bedzie napisane pod jaka architekture skompilowana zostala binarka.

 

Ponadto warto wiedziec jak kompiluje sie programy pod 32 bity, bo niektore programy nie chca kompilowac sie pod 64 bitami (mi sie to pare razy zdarzylo). Robi sie to na dwa sposoby:

 

1) g++ program.cpp -o program -m32 (ewentualnie gcc zamiast g++)

 

2) Jesli aplikacje kompiluje sie poprzez make, to nalezy dodac flage -m32 do zmiennej CFLAGS

 

Mam nadzieje, ze to sie komus przyda, choc prawde mowiac takie tematy juz byly na tym forum poruszane.

 

Pozdrawiam

 

//edit

 

P.S.

 

poza tym 64 bitowa wersja zajmuje więcej miejsca bo oprócz pakietów x86_64 konieczne są niektóre w wersji i386. Co mnie osobiście drażni.

 

Okazuje sie, ze nie jest to jedyny powod, ze wersja 64 bitowa zajmuje wiecej miejsca niz 32 bitowa. Wlasnie poprzygladalem sie temu co pokazuje polecenie file dla tego samego programu skompilowanego w obu wersjach i okazuje sie, ze binarka 64 bitowa jest o jakies 30% (!!!) wieksza niz 32 bitowa. Nie jestem pewien, czy dla wszystkich programow roznica jest az tak wielka, ale faktem jest, ze binarki 64 bitowe sa wieksze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...