Skocz do zawartości

Problem Z Nagrywarka Pod Scsi


cook_R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nagrywarke zewnetrzna pod SCSI i chcial bym ja jakos uruchomi ale nie wiem jak. System (FC1) wykrywa mi kontroler SCSI ale niestety nagrywarki juz nie widzi. Tak jak by nic nie bylo do niego podpiete. Mozna jakos temu zaradzic i sprawic by ta nagrywarka byla widziana przez system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje moze glupie, ale od nich zaczne -

 

Sprawdz czy masz ustawiony poprawny adres na urzadzeniu (nagrywarka) i czy kabel SCSI jest zakonczony terminatorem.

 

Jesli nie jestes pewny co do nagrywarki a masz mozliwosc, to sprawdz ja pod innym kontrolerem / systemem (bo to pewnie staroc jakas, i moze juz po prostu nie dziala...)

 

A na koniec pytanie: czemu FC1?

(domyslam sie, ze sprzet to jakis zabytek, ale zeby tak od razu FC1?!)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jak mam sprawdzic adres urzadzenia. O co chodzi i jak to zrobic?(nie znam sie na (_linuxie_ → Linuksie) ORT...to moj pierwszy) Nagrywarka na pewno jest sprawna jezeli o co Ci chodzi bo pod winda smiga bez problemow. Kontroler system mi wykrywa bez problemu... ale nie wiem co zrobic by wykryl mi tez ta nagrywarke.Dopisac cos gdzies moze... np w /etc/fstab ?? Tylko co?

 

A co do systemu to jest on juz dosc starawy :Celeron 450MHz,128MB RAM . Staralem sie zainstalowac FC3 i Mandrake 10.1 ale niestety nie udalo sie. Instaka sie wiesza.Dochodzi do kopiowania plikow a nawet czasami wczesniej i sie zawiesza.

Plyty sa sprawne bo u innych dzialaja wiec to pewnie wina mojego sprzetu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staralem sie zainstalowac FC3 i Mandrake 10.1 ale niestety nie udalo sie. Instaka sie wiesza.Dochodzi do kopiowania plikow a nawet czasami wczesniej i sie zawiesza.

@exbros wyżej powiedział delikatnie że FC1 to trochę stare i żeby .................. , a w FC4 to masz wygodne paczki do rpm i wsparcie .

A tak z innej beczki do SCSI są inne opisy interfejsu może je pokażesz to zobaczymy i się zastanowimy ?

more /etc/fstab 

 

Ale bo coś nie rozumiem masz zainstalowanego Linux-a czy dopiero chcesz go postawić

1)

 Instaka sie wiesza.Dochodzi do kopiowania plikow a nawet czasami wczesniej i sie zawiesza 

2)

Dopisac cos gdzies moze... np w /etc/fstab ?? Tylko co?

narka

 

PS:

A i tak obstawiam że chodzi iż jet to zewnętrzne SCSI

FC1 lepiej na czymś nowszym to robić – taka moja rada

Edytowane przez jaro33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche za malo informacji podales, i zbyt lakoniczne... ale nic to, moze uda sie cos uscislic?...

 

Nie bardzo rozumiem jak mam sprawdzic adres urzadzenia.
Kazde urzadzenie podpiete do kontrolera SCSI powinno miec nadany (zwykle zworka) "adres" (czyli numer, od 0 do 7 / 0 -15 dla (Ultra)Wide SCSI), przy czym "7" zarezerwowane jest dla samego kontrolera. Tak to przynajmniej wygladalo za moich czasow, pozniej pojawily sie kontrolery i urzadzenia z obsluga SCSI Plug&Play (automatyczna adresacja) ale w tym przypaku nie ma po prostu o czym pisac. Dodatkowa uwaga - mowimy tu o prawdziwym SCSI a nie o SCSI emulowanym na potrzeby napedu CD-RW (rozwiazanie dosc czesto spotykane w starszych modelach E-IDE).

 

O co chodzi i jak to zrobic?(nie znam sie na (_linuxie_ → Linuksie) ORT...to moj pierwszy)
Nie jest to jak widzisz w zaden sposob zwiazane z linuksem, a po prostu z konfiguracja urzadzenia (hardware) bez ktorej zaden system operacyjny sobie nie poradzi.

Jak (i gdzie) to wszystko sprawdzic dowiesz sie z dokumentacji kotrolera i nagrywarki.

 

Nagrywarka na pewno jest sprawna jezeli o co Ci chodzi bo pod winda smiga bez problemow.
To znaczy ze na tym samym komputerze jest uruchomiona takze winda i pod nia wszystko jest okay, czy nagrywarka podlaczona do innego komputera z Windowsem dziala poprawnie? Do czego podlaczasz ta nagrywarke?

 

Kontroler system mi wykrywa bez problemu... ale nie wiem co zrobic by wykryl mi tez ta nagrywarke.Dopisac cos gdzies moze... np w /etc/fstab ?? Tylko co?
Moze wykrywa ale nie laduje odpowiednich modulow (bo ich po prostu nie ma)?... Moze i dopisac "cos" i "gdzies" ale ciagle za malo info zeby okreslic co i gdzie...

Podaj konkretny typ kontrolera i nagrywarki to moze bede mogl powiedziec wiecej... albo zaproponowac dalsze kroki (lsmod, lspci...)

 

A co do systemu to jest on juz dosc starawy :Celeron 450MHz,128MB RAM
Gdybys dolozyl z 512MB RAMu i podkrecil procesor do ~550-600MHz (co przy odrobinie szczescia i przyzwoitej plycie glownej nie powinno byc problemem - Celki z tych czasow dosc ladnie sie krecily) to FC4 powinna smigac calkiem przyzwoicie. Zdarzalo mi sie instalowac FC3&FC4 na duuuzo slabszym sprzecie...

 

Staralem sie zainstalowac FC3 i Mandrake 10.1 ale niestety nie udalo sie. Instaka sie wiesza.Dochodzi do kopiowania plikow a nawet czasami wczesniej i sie zawiesza.

Plyty sa sprawne bo u innych dzialaja wiec to pewnie wina mojego sprzetu.

Prawdopodobnie sprzetu, ale jak to zwykle bywa - prawdopodobnie da sie "te problemy" obejsc. Po pierwsze - odpowiednia i optymalna konfiguracja hardware (wiele problemow moze rozwiazac upgrade BIOSu do ostatniej dostepnej wersji), a potem zabawa z opcjami dostepnymi przy instalacji linuksa (m.in. noprobe, opcje dla acpi, vga... tak "strzelam").

 

No i tak piszac kawalkami od rana (jestem w pracy i to dosc zajety wink.gif) niezlego molocha "splodzilem" ohmy.gif

Wiecej Ci nie potrafie w tej chwili podpowiedziec.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym samym kompie mam i (_linuxa_ → Linuksa) ORT i Winde. Nagrywarke podlaczam pod kontroler SCSI.

Model kontrolera to ADVANSYS ASC 3030 a nagrywarka to PLEXTOR W1210S.

Upgrade BIOS'u juz dawno zrobilem do najnowszej wersji,co niestety nie zmienilo jezeli chodzi o instalacje (_linuxa_ → Linuksa) ORT. CO do instalacji z roznymi opcjami to niestety nie znam sie kompletnie na (_linuxie_ → Linuksie) ORT i nawet nie wiem jakie tam moga byc opcje wink.gif FC1 to moj pierwszy linux i mam go dopiera kilka dni... wiec moje wiadomosci na jego temat sa praktycznie zerowe,za tem jezeli ktos ma jakies rady lub pomysly to bardzo prosil bym o lopatologiczne tlumacznie co jak i gdzie wklepac smile.gif

Dzieki za zainsteresowanie tematem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...