Skocz do zawartości

Powazny Temat --> Raid + Sata + Promise


satan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!,

 

jestem nowym ...

 

Mam takie pytanie, moze ktos z grupowiczow napotkal lub mial doczynienia z takim problemem a moze nawet wie jak go rozwiazac ? :)

 

Instalacja Fedory 2 na 2 Dyskach SATA dzialajacych jako Macierz RAID 1 (MIRROR) na plycie glownej z dwoma typami kontrolerow do wyboru :)

1. Promise FastTrack 378

2. VIA (standardowy kontroler w chipsecie plyty)

Oba wykrywa bez problemu, problem pojawia sie pozniej.

 

Czy jesli na kontrolerku Promise skonfigurowalem RAID 1 (MIRROR) i instaluje na tym system (FEDORE 2) to czy FEDORA automatycznie powinna traktowac ta konfiguracje i tak zainstalowac system zeby pracowala w MIRRORZE czy tez podczas instalacji trzeba skonfigurowac partycje RAID (a to jest zaj ... skomplikowane jak dla mnie, bawilem sie tym ladnych klikanascie godzin i niestety do niczego madrego nie doszlem) do tego wydaje mi sie ze tego typu konfiguracji uzywa sie podczas instalacji softwerowego RAIDA (w sumie te 2 kontrolerki moga takie byc, sam nie wiem jak one naprawde dzialaja) ale wydaje mi sie ze jesli konfiguruje w BIOSIE kontrolera ze ma pracowac jako RAID (MIRROR) to w linuxe dalej nie trzeba nic dodatkowego robic ?

Czy tez trzeba te cholerne partycje RAIDOWE SKONFIGUROWAC a jesli tak to jak zrobic to madrze i bez zgrzytow ... ?

 

Mam nadzieje ze wyjasnilem ten problem ....

 

Mam jeszcze jedno male pytanie: Co trzeba zrobic zeby po zainstalowaniu Fedory uruchamiala ona sie sama (po wcisnieciu klawisza albo po restarcie) zeby nie trzeba bylo z klawiatury wciskac ENTER (pojawia sie dziwne MENU i tam trzeba kliknac ENTER NA FEDORE) ?

 

Za kazda pomoca i wskazowki bede bardzo wdzieczny.

 

Pozdrawiam

Rafal

 

--------------------------------------------------------------------

Nietsche powiedział, że fanatyzm to jedyna odmiana silnej woli, jaką można zaszczepić słabemu człowiekowi. Ludzie wielcy nie potrzebują duchowych przewodników (czytaj kleru) tylko szukają wskazówek wprost w niebiosach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozróżnić 2 kwestie:

1. RAID sprzętowy - wykonywany jest przez bardzo zaawansowane kontrolery, dużo kosztujące, rzadko instalowane na płytach głównych

2. RAID programowy - oparty na kontrolerach zwykłych, obsługujących jedynie dodatkowy znacznik na dysku, informujący o przypisaniu do macierzy

 

O ile w 1 przypadku tworzenie raidu poza systemem linux ma sens - bo takie rozwiązania są naprawdę szybkie, szczególnie przy odczytach -> 8 dysków w macierzy daje ok. 7 krotny przyrost prędkości w praktyce,

 

O tyle w 2 przypadku, wydajność tych pseudo-raidów ( zwanych raidami - programowymu ) jest marniutka. A wszystko przez to, że cała raidowość takiego kontrolera opiera sie na sterownikach, oprogramowaniu - więc nie jest w żaden sposób wspomagana sprzętowo.

Z tego powodu twórcy (_linux'a_ → Linuksa) ORT nie chcą wdrażać tych rozwiązań, oferując duże uniwersalniejsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze rozwiązaina oparte o jądro systemu - pozwala to wykorzystywać różne kontrolery, dyski w sposób naprawdę efektywny !

 

Zainteresuj się także LVM - bardzo fajna rzecz, zbliżona do RAID a oferująca dużo szerszą funkcjonalność.

 

Wracając do twojego problemu:

- ustawienie w biosie raid'u nie wzrusza (_linux'a_ → Linuksa) ORT - on to widzi jaki zwykłe dyski

- zastanów się, po co raid jest ci potrzebny - napisałeś że mirror - czyli 2 identyczne dyski zawierają te same informacje, odczyt jest teoretycznie 2x szybszy, zapis może być nawet 2x wolniejszy - zależy jak te kontrolery są wbudowane w płytę - niekiedy moze to znacznie spowolnić pracę, ponieważ jeżeli kontrolery nie są w pełni niezależne, jeden może czekać na zakończenie pracy przez drugii.

 

I oc najważniejszy - mając 2 dyski po 40GB ( np. ) pojemność takiego raid'a to 40 GB - nie wiem czy warto.

 

Co do startu linux' a - nie napisałeś jakiego boot-loadera używasz - podejrzewam że grub'a.

Domyślnie czeka on 10 sekund i startuje domyślny system.

Cała konfiguracja zawarta jest w pliku /boot/grub/menu.lst - obejrzyj go sobie, jest on bardzo intuicyjny.

 

Mam nadzieję że co nieco wyjaśniłem - w razie czego - pytaj !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na poczatku dziekuje za odpowiedz dosc wyczerpujaca i konkretna :)

 

>>1. RAID sprzętowy - wykonywany jest przez bardzo zaawansowane kontrolery, >>dużo kosztujące, rzadko instalowane na płytach głównych

>>2. RAID programowy - oparty na kontrolerach zwykłych, obsługujących jedynie >>dodatkowy znacznik na dysku, informujący o przypisaniu do macierzy

 

Fakt, szczerze mowiac to nie wiem jakiego typu sa te kontrolery ale podejrzewalem ze sa one programowe bo jak by byly sprzetowe to plyta byla by duzo drozsza :)

 

Kontrolery sa wbudowene:

1 w chipset VIA czyli nie za ciekawie.

2 drugi jako oddzielna czarna kostka gdzies na plycie, odpowiadajaca tylko i wylacznie za RAID (czyli lepiej i to jest wlasnie ten promise)

 

Mam dwa dyski po 80GB (w mirror 1 bede mial tylko 80GB) i to mi wystarcza. Chodzi mi o to zeby miec na drugim dysku dokladny obraz dysku pierwszego.

Co do wydajnosci zalezy mi na tym zeby byla nazwe to w miare :), czyli nie musi byc super ale zeby bylo dobrze, a najlepiej poprostu normalna i taka mi wystarczy

 

>>Zainteresuj się także LVM - bardzo fajna rzecz, zbliżona do RAID a oferująca >>dużo szerszą funkcjonalność

 

Czy LVM moge sensowanie wykozystac (omijajac te kontrolery) i uzyskujac efekt (RAID 1, MIRORR, lustro dysku 1 ?)

 

Jak sensownie na poczatku instalacji skonfigurowac to LVM albo RAID programoway (obslugiwany przez jadro, nameczylem sie duzo i nie doszedlem jak trzeba tworzyc te partycje) pewnie taki sam problem bedzie z LVM ?

Czy moze mi jakos doradzic jak skonfigurowac partycje w LVM i w RAID, przetestuje i to i to.

 

 

Co do startu to miales racje ....

 

Mam jeszcze jedno pytanie (skozystam z okazji) bo twoja odpowiedz byla bardzo konkretna :)

1. Czy firewalla da rade wylaczyc ?, chce sam napisac i kozystac z mojego pliku

2. Czy updaty fedory przez internet sa bezpieczne ? (zauwazylem taka opcje) czy mozna np za pomoca takiego updatu, updatowac Postgresql albo PHP do nowszej wersji ?

3. Czy mozna w fedorze poszukac potrzebnego pakietu (cos na ksztalt DEBIANA i

dpkg) w internecie np: zainstalowac server ftp ? i czy potem nie ma konfliktow z wersjami RPM i ich zaleznosciami ... ?

4. Czy fedora jest dosc bezpieczna zeby nadawala sie na serverek z Apache Postgresql i PHP ?

 

Mam nadzieje ze pytam a nie bladze :)

z gory dziekuje za podpowiedzi, odpowiedzi i wszystko co mi pomoze uporac sie z fedorka dzis wieczor :)

 

Pozdrawiam

Rafal

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Nietsche powiedział, że fanatyzm to jedyna odmiana silnej woli, jaką można zaszczepić słabemu człowiekowi. Ludzie wielcy nie potrzebują duchowych przewodników (czytaj kleru) tylko szukają wskazówek wprost w niebiosach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akt, szczerze mowiac to nie wiem jakiego typu sa te kontrolery ale podejrzewalem ze sa one programowe bo jak by byly sprzetowe to plyta byla by duzo drozsza

Dobrze podejrzewasz :-)

 

Kontrolery sa wbudowene:

1 w chipset VIA czyli nie za ciekawie.

Co racja to racja :-)

 

2 drugi jako oddzielna czarna kostka gdzies na plycie, odpowiadajaca tylko i wylacznie za RAID (czyli lepiej i to jest wlasnie ten promise)

Nie do końca masz rację - kontroler Promise jest normalnym kontrolerem, posiadający pełną funkcjonalność normalnego kotnrolera, wzbogacony doadtkowo o obsługę Raid ( w postacji soft-raid oczywiście )

 

Tutaj: http://hedera.linuxnews.pl/_news/2001/07/2.../_long/572.html

dowiesz się co nieco na temat samego raid i jego wydajności - szczególnie pod linuksem - naprawdę warto przeczytać !

 

To co chcesz zrobić najłatwiej będzie zrobić w postaci RAID - LVM ma trochę inną ideologię

 

Odp. 1 - aby wyłączyć firewalla dystrybucyjnego, najlepiej skorzystaj z narzędzia:

setup

Odp. 2 - I tak i nie- jest bezpieczny od strony kryptograficznej, jednak bawiąc się postgresem czy php, powinieneś wiedzieć o nim nieco więcej. Zmiana wersji postgresa czy php może mieć bardzo powazne skutki, więc należy wiedzieć co się robi ( tzw. zgodność w dół to tylko fikcja - nie zawsze jest to możliwe, szczególnie przy zmianach numerów głównych wersji )

Odp. 3 - Oczywiście - polecam Ci apt i porady Marcyra :-)

Odp. 4 - można oczywiście to zrobić, jednak niezależnie od dystrybucji wymaga to sporo pracy.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponowanie,

 

i ponownie dziekuje za odp ...

 

Artykul bardzo ciekawy, szkoda tylko ze brakuje tam artykulu dotyczacego konfiguracji tego RAIDA ...

Nic pozostaje mi pobawic sie ty jeszcze dzis w nocy a w razie problemu skozystac z pomocy (mam nadzieje) na tym forum.

 

A tak P.S.

>> odp. 3 - Oczywiście - polecam Ci apt i porady Marcyra :-)

to zart czy dobry kawal :) ?? dziala cos takiego w Fedorze ? (watpie) ale moge we wszystko uwierzyc :) i kto to Marcyr :P

 

Pozdrawiam

Rafal

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Nietsche powiedział, że fanatyzm to jedyna odmiana silnej woli, jaką można zaszczepić słabemu człowiekowi. Ludzie wielcy nie potrzebują duchowych przewodników (czytaj kleru) tylko szukają wskazówek wprost w niebiosach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak P.S.

>> odp. 3 - Oczywiście - polecam Ci apt i porady Marcyra :-)

to zart czy dobry kawal :) ?? dziala cos takiego w Fedorze ? (watpie) ale moge we wszystko uwierzyc :) i kto to Marcyr :P

 

apt istnieje na fedorce bez 2 zdan :)

Polecam: Dag repository :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A tak P.S.

>> odp. 3 - Oczywiście - polecam Ci apt i porady Marcyra :-)

to zart czy dobry kawal :) ?? dziala cos takiego w Fedorze ? (watpie) ale moge we wszystko uwierzyc :) i kto to Marcyr :P

(...)

Szukasz zwady? :ph34r:

 

:lol:

===========

 

Kuknij najpierw na ten artykuł autorstwa e

 

 

a jak będziesz grzeczny to może 'ktoś' udostępni Ci swoje repozytoria .... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...