Skocz do zawartości

D-link Dwl-510


Ciungu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem nowym uzytkownikiem i niestety nie mialem okazji w pelni zapoznac sie z ta grupa tematyczna wiec nie wiem czy ktos juz mial taki problem co ja...

 

Mianowicie chodzi o to ze nie moge sobie poradzic z instalacja karty radiowej D-link DWL-510. Dla mnie sprawne jej dzialanie jest kwestia posiadania internetu w fedorze. Znalazlem juz kilka tresci pomocniczych o instalacji ale niestety albo opisanych programow nie moglem zdobyc albo nie chcialy sie one zainstalowac.

Przewiduje ze bedzie trzeba jednak cos instalowac z programow pomocniczych wiec jesli ktos moze mi pomoc rad bylbym o pomoc z wykorzystaniem plikow .rpm

Jesli jednak ktos ma skuteczny sposob (o co bym sie modlil :) ) to bardzo prosze odpisac na posta badz na moj numer gg- 5965368

 

Z gory dzieki i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasówam na DWL-520+ ale myślę, że mój sposób powinien funkcjonować...

ZACZYNAMY

 

1. Najpierw zapraszam na stronkę z KTÓREJ(KTÓREJ=link do stronki;)) to pobierzesz potrzebne pakiety...

2. Wejdz na stronce w zakładkę szukaj i zaawansowane, odznacz wszystkie systetmy poza swoją Fedorą i w okienku SZUKAJ wpisz : ndiswrapper i oczywiście ENTER

3. Pokaże się lista z dostępnymi pakietami do pobrania, wybierz ten, który odpowiada twojej technologii procesora, np. jeśli masz maszynke 64bit to pobierasz plik z końcówką x86_64 a jak zwykły 32bit procesor to zasysasz pakiecik z końcóweczką i386...oczywiście wybierz tę nowszą wersję...

4. Kiedy zassasz ndiswrappera należy dociągnąć jeszcze jeden element....kernel-module-ndiswrapper

...czyli jak wyżej wyszukiwanie zaawansowane (skraca szukanie rzecz jasna) twoja Fedora i ENTER...

z tym, że tutaj będzie dłuższa lista pakietów ponieważ teraz musisz dobrać odpowiedni pakiet do swojego kernela (jeśli nie wiesz jaki masz numerek to wpisz w terminalu ''uname -r'') oraz jak wcześniej zwracasz uwagę na technologię budowy procka...i uważaj czy ściągasz pakiet z ''smp''czy bez bo to różnica...oczywiście zależy to od nazwy jądra...

5. Kiedy juz masz pobrane te dwa pakiety należy je zainstalować...otwórz terminal w miejscu gdzie masz pobrane pliki (domyślam sie że wiesz jak to sie robi ) i wpisujesz takie coś:

rpm -ivh <jeden pakiet rpm> <drugi pakiet rpm>

ważne jest aby instalować ściągnięte pakiety razem bo zdaża się, że nie chcą się instalować osobno...jeśli instalacja się powiedzie wtedy w terminalu pokażą sie paski postępu, tak jakoś będzie ndiswrapper 50%, kernel-mode 100% o jakoś tam tak było nie pamiętam już :P

6. Kiedy jusz masz zainstalowane pakieciki należy zainstalować stery do ndiswrappera (jest to program dzięku któremu będziesz mógł koszystać z karty)...możesz użyć stery do winX, które zapene masz na płytce a jak nie to pobierz je z neta z www.dlink.pl...instaluje sie te stery tak...

 

otwierasz terminal w miejscu gdzie masz stery do np winXP i gdzie jest plik, który ma końcówkę *.inf...ważne aby to była tam gdzie są wszystki poostałe pliki które były!!!w terminalu wklepujesz

ndiswrapper -i <nazwa pliku z końcówką *.inf>.inf

....musisz wpisać całą nazwę pliku razem z rozszerzeniem *.inf!!! jeśli chcemy sprawdzić czy stery sie zainstalowały w konsoli wpisujemy

ndiswrapper -l

i jeśli dobrze są zainstalowane stery to powinno pisać takie coś

Installed ndis drivers:
airplus driver present, hardware present

7. Jeśli stery są zainstalowane w konsoli należy wpisać kilka poleceń w odpowiedniej kolejności...

najpierw wpisujesz

modprobe ndiswrapper

i ENTER...to jest zamontowanie ndiswrappera...jeśli chcesz się upenić czy (_napewno_ → na pewno) ORT dobrze wykonałeś polecenie wpisz

lsmod

oczywiście w terminalu...i szukasz na wczytanej w terminalu liście ndiswrappera...jeśli tam jest to znaczy, że narazie wszystko idzie dobrze...następne polecenie to

iwconfig wlan0 essid <nazwa sieci z którą się łączysz>

mam nadzieję, że znasz nazwę sięci, zktórą się łączysz...jeśli jej nie znasz to wbij w terminalu polecenie

iwlist wlan0 scan

i pokaże ci dostępne sieci ty bierzesz to co piesz obok ESSID...no i ENTER...następne polecenie to

iwconfig wlan0 mode Manage

i ENTER....kolejne polecenie to

ifconfig wlan0 up

zważ, że czasami piszę ifconfig a czasem iwconfig, to nie jest błąd z mojej strony....no i ostatnie polecenie to

dhclient wlan0

i kiedy skończy się ono ładować to znaczy, że net powinien śmigać....jeden mały mankament tego wszystkiego to to, że za każdym razem trzeba po ponownym uruchomieniu kompa wpisać te 5 ostatnich poleceń do terminala aby znowu mieć neta...oczywićsie można zrobić specjalny plik, który by nam neta uruchamiał automatycznie przy każdym włączeniu kompa ale narazie jeszcze nie umiem go zrobić...sam się bawię na FC4 dopiero od kilku dni....ale wkońcu kogoś się zapytam albo znajdę^_^...i taka rada dla ciebie...kiey odpalisz neta radził bym zaktualizowac kilka rzeczy np taki program jak YUM poszukaj w FAQ jest tam...a później uaktualnij cały system przez wpisanie w terminalu polecenia

yum update

ale to tylko jeśli masz szybkie łącze bo to aktualizuje się w ilości kilku set mega, a co wszystko jest ściągane z internetu...w każdym bądź razie jak by coś nie tak z kartą było to pisz, postaram się pomóc na tyle ile będę potrafił...POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

czesc,

czytałem post

 

i mam problem

 

podczas instalacji tych 2 pakietów: kernel-module-ndiswrapper-2.6.9-1.667-1.0-1.i386

ndiswrapper-1.2-0.lvn.3.3.i386

 

wyskauje mi bład:

Nieprawidłowe zależności:

ndiswrapper=1.0-1 jest wymagany przez kernel-module-ndiswrapper-2.6.9-1.667-1.0-1.i386

 

co mam zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rpm.livna.org
Tutaj znajdziesz paczuszki z ndiswrapperem. Poszukaj sobie tej o którą cię system męczy. Jak ją będziesz miał to poinstaluj wszystko i zaktualizuj system.

Nieprawidłowe zależności:

ndiswrapper=1.0-1 jest wymagany przez kernel-module-ndiswrapper-2.6.9-1.667-1.0-1.i386

Czy tam wyskakuje dokładnio to ze znakiem "=" czy może ">=1.0-1"???? Bo może instalujesz pakiety nie w tej kolejności co trzeba. Najpierw zainstaluj pakiet ndiswrappera , a dopiero później paczkę kernel-module.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tutaj jest wersja pakietu (1)kernel-module-ndiswrapper-2.6.9-1.667-1.0-1.i386

(2)ndiswrapper-1.2-0.lvn.3.3.i386

 

to te cyferki pogrubione przezemnie są informacjami o nr pakietu....musza one być koniecznie takie same...jeśli są takie same nie powinno być problemów....taki już ten nasz pingwin wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kolejny problem:(

 

starowniki zainstalowane, wykywa maja siec itd ale przy poleceniu dhclient wlan0 wyskakuje mi bład "(...) No working leasesin persistet database - sleeping

/sbin/dhclient-script : configuration for wlan) not found. Conting with defalts

/etc/sysconfig/network-cripts/network-functions: line 47 : wlan0: nie ma tkaiego pliku ani katalogu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja też mam problem, a nie chcę tworzyć nowego tematu.

 

Zrobiłem wszystko jak napisane wyżej, ale teraz mam problem z konfiguracją samej sieci. Ustawiłem (chyba): swój adres IP, maskę posieci i bramę. Wszystko zrobiłem tak:

 

ifconfig wlan0 MOJEIP netmask MASKA up 
route add default gw BRAMA 

 

Ale nie wiem jak wprowadzić dwa DNSy sad.gif. Zresztą nie wiem czy to co jest wyżej jest dobrze i czy na pewno działa. To by była pierwsza sprawa.

 

Druga sprawa jest taka, że ESSID się powtarza - widzę dwa razy takie samo w Windows (na tym samym kanale oba), ale tylko jeden przypadek działa, ten z lepszym sygnałem. Jak z tego wybrnąć w Fedorze, skoro nazwy są takie same?

 

Na razie to tyle, pozdrawiam i proszę o odpowiedzi smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...