Skocz do zawartości

Problem Dotyczy Winxp Z Linuxem Wszystko Dziala


mynus

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos spotkal sie z takim problemem?

N jednym dysku twardym pracowaly dwa systemy winxp i linux (nie pamietam w jakiej kolejnosci byly instalowane, ale winxp jakos 1,5 roku temu i RH9, potem zamiast RH9 wlazla fedora 2, a teraz dedora 3. przez ten czas winxp nie byl reinstalowany bo rzadko z niego korzystam a mial po prostu dizalac).

Ostatnio ktos z domownikow wpadl na "genialny pomysl" i zainstalowal SP2 na winde i ja powiesil, ja w celu naprawy wywalilem calkowicie system z dysku i zostala tylko fedorka, ale ostatnio pojawil sie problem ze windows rodzince (sa 3 kompy, ale duzo ludzi w domu, i mi rzadko ale jednak sie przydaje) sie przyda i trzeba go zainstalowac.

I tutaj problem...

...windows XP wiesza sie podczas instalacji (w momencie sprawdzania konfiguracji sprzetowej komputera) win 98 tez sie nie instaluje (wiesza sie przy komunikacie w stylu probing PCI??? nie pamietam), po wylaczeniu dysku (odpieciu go) i podpieciu dysku z innego kompa, system mozna zainstalowac , wiec problem lezy w dysku i tutaj pytanie:

 

Jesli przy insalachi fedory podalo sie geometrie dysku, czy to ma jakis wplyw na pozniejsza isntalacje XP? Czy ten problem jest czesty czy to jednostkowy przypadek?

 

Aha, kasacja danych i utworzenie nowych partycji, instalacja winxp a potem fedory nie wchodzi w gre (powod pierwszy: nie widze w tym sensu, fedora i dane to 30 giga, a na winxp jest preznaczone 5 giga, :P,) (drugi powod: winxp to drugi system ktory jest wadliwy, ale czasami sie przydaje - to cos w stylu noszenia zapalniczki na imprey jak sie nie pali, a zawsze jakas lady zapyta czy masz ogien :P.)

 

Jakies rozwiazania?

(probowalem usunac mbr (z win98 fdisk /mbr - to nie pomoglo na instalacje winxp, potem zainstalwoalem jeszcze raz gruba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością Windows ma problemy (czytaj nie potrafi) się zbootować, gdy w MBR znjadzie informacje o dysku LBA. O innyvh bugach nie słyszłam/nie czytałem, ale to dziwne, skoro wyczyściłeś MBR. A Fedora Ci się bootuje? Wgrywałeś od nowa Gruba?

Jedna rzecz tylko przychodzi mi do głowy. Głupia, ale jednak... Może dysk już przeżył swoje i gdzieś w okolicach MBR pojawiły się bad-sectory. Mi osobiście się to przytrafiło i dysk poszedł do przysłowiowej "beki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu teraz na pierwszej partycji jest (_linuks_ → Linux) ORT? Pisałes że wyrzuciłeś windy i zostawiłeś tylko fedorę. Windy nie potrafią gdzie indziej niż na pierwszej part. 1. dysku.

 

A może instalka windows nie radzi sobie np. z GRUBasem na MBR. Jest jakieś polecenie na płycie instalacyjnej odbudowujące MBR tak jak windy to lubią (fixmbr, czy fdisk /mbr - zalezy czy XP czy 98). Co oznacza oczywiście potem kłopoty (usuwalne) z dojściem do linucha.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością Windows ma problemy (czytaj nie potrafi) się zbootować, gdy w MBR znjadzie informacje o dysku LBA. O innyvh bugach nie słyszłam/nie czytałem, ale to dziwne, skoro wyczyściłeś MBR. A Fedora Ci się bootuje? Wgrywałeś od nowa Gruba?

Jedna rzecz tylko przychodzi mi do głowy. Głupia, ale jednak... Może dysk już przeżył swoje  i gdzieś w okolicach MBR pojawiły się bad-sectory. Mi osobiście się to przytrafiło i dysk poszedł do przysłowiowej "beki".

No właśnie. Mam FC3 i też nie chce botować Wndows XP, zawiesza sie na konfiguracji sprzętu, a mam miesięcznego laptopa :angry: . Płytę z linuxem odpala, a jak włożę płytę z XP to nie botuje. Oczywiście w Biosie mam ustawione odpalanie jako pierwsze z płyty :shock:

Ozjasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa wyglada tak: ze sa partycje windowsa a potem (_linuxa_ → Linuksa) ORT, wczesniej na partycje byla zaisntalowany xp ale polozyl go SP2 wiec chcialem go przeinstalowac, xp wiesza sie podczas gdy "trwa sprawdzanie konfiguracji sprzetowej komputera" i wisi, fedora dziala,

wyczyscilem mbr (tzn wpisalem boota z win98 fdisk /mbr) ale to nie pomoglo na isntalacje windowsa,

 

zainstalowalem jeszcze raz gruba i sprobowalem z win98 - on dziala, teraz mam win98 i fedorke, ale z XP dalej sa problemy,

blad lezy (_napewno_ → na pewno) ORT po stronie dysku twardego

(sprawdzalem u sibie inny dysk i na nim dziala instalka xp, wrzucilem moj dysk do drugiego kompa i zawiesza sie)

 

narazie poradzono mi aby uzyc jakiegos programu do "ukrycia partycji linuxowych" i probie zaisntalwoania xp (fedorki wywalic nie moge, bo mam za duzo danych, wole zyc bez windowsa, (jednak uzywam go raz w tygodniu no i czasem do gier :P)

 

jak mi sie uda odpalic instalke to dam znac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windy nie potrafią gdzie indziej niż na pierwszej part. 1. dysku.

Ja instalowałem winxp na pierwszej partycji 1 dysku, a na drugiej partycje win2003. zainstalowało sie bez problemów więc dziwne :unsure:

 

@mynus: SPrawdź programem ze strony producenta dysku czy nie ma jakiś błędów

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mynus: wydaje mi się (nie jestem pewien, bo nie mam doświadczeń z XP), że dla win98 i winXP MBR wygląda nieco inaczej.

Na płycie instalacyjnej od XP powinien być program z nazwą jakąś podobną do fixmbr, fixme czy jakoś tak. On przywraca MBRa takiego jakiego potrzebuje XP. Chyba trzeba odpalić płytę instalacyjną, wybrać tryb repair i potem użyć tego "fixmbr".

Jeśli skorzystasz z czegoś co ukryje partycje linuksowe i windy będą "myślały", że jadą na pierwszej, to na pewno będzie OK.

 

Berkof: nie upieram się, ale mnie taka instalacja nigdy nie wyszła (brak doświadczeń z XP). I nie chodzi mi o win(jakieś) i win(inne), tylko o (_linuks_ → Linux) ORT i win98|winME|W2k. 1. partycja - (_linuks_ → Linux) ORT a za nim, na kolejnej partycji windows.

Możliwe, że próby były zakończone niepowodzeniem, bo (_linuks_ → Linux) ORT zajmował również wszystkie partycje primary, a na extend to głównego dysku windy (czytaj C:\) na pewno nie wstawisz. Ale powtarzam, nie upieram się. Bardziej zależy mi na rozwiązaniu problemu niż przeforsowaniu mojej opinii.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z tym problemem, w dwóch różnych przypadkach:

1. Nowy komp zakupiony w supermarkecie. Komp jak się okazało bez windy, ale za to z FC3 he, he. No to pierwsze co koleś chciał zrbić to wrzucić winXP - no i zonk.

2. Komp od innego gostka; miał winXP, wrzucił FC3 jako drugi OS, potem sypneła mu się winda (viry czy coś), próba ponownej instalacji i... zonk.

 

W obu przypadkach instalka winXP sypała się zaraz na początku; gdy instalator ładował obsługę urządzeń nagle black screen i na tym koniec.

 

W obu przypadkach pomógł bardzo podobny zabieg; w pierwszym nie trzeba się było patyczkować - usunięcie partycji FC3 za pomocą pierwszej lepszej płyty typu Linux Rescue CD; w drugim, przerzut (przy użyciu "qtparted") partycji FC na inny dysk, format systemowej partycji XP, instalka winXP do pierwszego rebootu, zrzut (znowu "qtparted") partycji FC3 spowrotem na swoje miejsce (dokładnie w te same blocki) i po kłopocie - instalka winXP przebiegła do końca juz bez rzadnych problemów.

 

Być może mało elegancki ten drugi sposób ale skuteczny...

 

aha, w obu przypadkach wpisy w mbr nie były ruszane, nic nie daje wykonanie "fixmbr" i innych tego typu polecen z lini polecen konsoli odzyskiwania systemu windy. Wystarczy, że instalator windy nie widzi partycji FC i kłopot z głowy.

 

W drugim przypadku trzeba było później gruba ponownie wrzucić do mbr'a, bo winda zamazała go swoimi wpisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płycie instalacyjnej od XP powinien być program z nazwą jakąś podobną do fixmbr, fixme czy jakoś tak. On przywraca MBRa takiego jakiego potrzebuje XP. Chyba trzeba odpalić płytę instalacyjną, wybrać tryb repair i potem użyć tego "fixmbr".

niestety tego programu fixmbr nie da sie uruchomic, bowiem po wrzuceniu plytki instalacyjnej xp zanim mozna wybrac tryb repair, instalacja sie wiesza

 

Jeśli skorzystasz z czegoś co ukryje partycje linuksowe i windy będą "myślały", że jadą na pierwszej, to na pewno będzie OK.

windows jest caly czas na pierwszej, jednak sprobuje je ukryc, zeby windows myslal ze ich nie ma, (jednak nigdy przy instalacji windowsa a majac linuksa nie musialem tego robic

 

A próbował ktoś rozkminić dlaczego się tak dzieje? Z FC2 nie było takich problemów

 

http://groups.google.com/groups?hl=pl&lr=&....onet.pl#link14

 

-----------------------------------------------------------

Podczas instalacji linuksa podaje sie geometrie dysku, niestety nie ma takiej mozliwosci dla xp, i dlatego sobie tak mysle:

-uruchomic (_linuxa_ → Linuksa) ORT, wpisac dane dysku poleceniem sfdisk takie jakie sa w biosie (bo chyba z tego korzysta windows)

-sprobowac zainstalowac winxp

-uruchomic plytke rescue (_linuxa_ → Linuksa) ORT

-podac prawidlowe dane dysku, zainsatlwoac gruba

 

kto chce sprawdzic czy to zadziala?

w sumie to moge sprawdzic, tylko czy prawidlowe dane wpisze....?

Edytowane przez mynus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...