Skocz do zawartości

[Fedora 17] Rozjaśnianie I Przyciemnianie Ekranu Po Aktualizacji Nie Działa.


Lionel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zmagałem się kiedyś na stacjonarnym z instalacją, z którą w końcu sam sobie poradziłem i rozwiązałem problem, natomiast na laptopie intalacja przeszła gładko, ale jak zwykle nie może być za różowo. Do rzeczy:

 

Posiadam laptopa ze zintegrowaną grafiką hd 4000 od intela. Zainstalowałem na nim Fedorę w wersji 17 (niestety jak na razie jestem skazany na tę wersję) obok Windowsa. Wszystko przebiegło pomyślnie. Po instalacji nie działało wi-fi, można zrozumieć - brak sterownika. Wyszukałem w sieci (zagraniczny blog bodajże) jak ów sterownik zainstalować. Do jego instalacji potrzebna była aktualizacja fedory. Wykonałem ją przez polecenie yum... Wi-fi zaczęło działać. Natomiast okazało się, że aktualizacja wyłączyła (?) możliwość rozjaśniania i przyciemniania ekranu. Jest cały czas ustawiona na max. W dzien jest kiepsko, nocą wypala oczy i można się popłakać (dosłownie), choć swoją drogą jasność w tym lapku nie powala.

 

Szukałem na zagranicznych forach. Rozwiązaniem preblemu u wielu osób okazało się polecenie "reinstall bash", natomiast u mnie nie pomagało. Instalacja programu "xbacklight" i ustawianie w nim parametrów niczym nie skutkuje. Gdzieś pisano o edycji pliku xorg.conf, lecz nie mam do niego dostepu i mozliwości edycji. Ktoś pisał taże o edycji gruba (tylko problem występował od początku instalacji), ja tego osobiście nie prónowałem.

 

Tego posta piszę po odpaleniu fedory na starym jądrze sprzed aktualizacji. Rozjaśnianie działa, ale wi-fi nie...

 

Proszę o pomoc, po ciągłych problemach na stacjonarce mam już trochę dość tego systemu, gdzie aktulizacje zamiast poprawiać, generują ciągle nowe problemy i błędy.

 

Dziękuję,

Pozdrawiam.

 

Edit: Zapomniałem wspomnieć... Korzystam z Gnome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany! Nie jest doskonały, gdyż po kolejnej aktualizacji pewnie znowu trzeba będzie to naprawiać, ale sprawdzi się jako rozwiązanie tymczasowe.

 

Jak wcześniej wspomniałem, nie pomogła reinstalacja basha, ani instalacja xbacklighta, natomiast pomogło:

acpi_backlight=vendor

Dopisałem to do gruba. Krótkie "how to", krok po kroku:

 

1. Logujemy się jako root.

su -

2. Edytujemy gruba.

gedit /boot/grub2/grub.cfg

3. Szuakmy linijki z obecną wersją jądra i dopisujemy. Przyklad jak kod wygląda u mnie po dopisaniu acpi_backlight=vendor:

ro rd.md=0 rd.lvm=0 rd.dm=0 acpi_backlight=vendor SYSFONT=True  KEYTABLE=pl2 rd.luks=0

Mam nadzieje, że komuś kiedyś się to przyda.

 

Pozdrawiam.

 

 

Temat do zamknięcia.

 

Edit: Poprawiłem scieżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem w pierwszym poście, są problemy z edycją tegoż pliku (xorg.conf). Dopisanie acpi_backlight rozwiązało sprawę i (jak na razie) wszystko działa jak należy tzn. klawisz Fn + odpowiednik przyciemniania/rozjaśniania na kalwiaturze (w moim przypadku jest to kaliwsz f9 oraz f10) - w ten sam sposób jak na windows.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Edytujemy gruba.

gedit /grub/grub2/grub.cfg

 

To jest poprawna ścieżka???

 Chyba powinno być  /boot/grub2/grub.cfg

 

Lepiej wyedytować (łatwiejsza składnia, proste dostosowanie do własnych wymagań - trudniej o pomyłkę):

#gedit /etc/default/grub

poprawiając zmienną GRUB_CMDLINE_LINUX zawierającą parametry jądra,

 

a później wykonać:

#grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

w celu wygenerowania  /boot/grub2/grub.cfg

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że u mnie - na świeżo zainstalowanej i zaktualizowanej 19-stce jest ten sam problem przy grafice ;

02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]

 

I jeszcze jest taka sprawa ; w prawym dolnym rogu jest taki obrazek AMD TESTING USE ONLY .

Przeszkadza on gdy trzeba kliknąć na "apply" lub "ok" :wacko:

Proszę adminów o usuinięcie postu powyżej .

Niestety , u mnie po wpisaniu w konsoli poleceń zalecanych przez andrew - po restarcie kompa nie ujrzałem już pulpitu. Tylko ciemny ekran i szybciej pracujący wentylator procesora . I to niezależnie od tego czy na bootloaderze wybrałem jądro po aktualizacji , czy te które jest na świeżo postawionym systemie .

A tak liczyłem że fedora 19 będzie lepsza od swoich poprzedniczek .

Niestety  myliłem się :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...